Home  /  Stories  /  Aby byl nový rok i šťastný

Aby byl nový rok i šťastný

Tyto oblasti života často zanedbáváme, ale stojí za to na nich pracovat.
06.02.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Čas přímo letí. Sotva jsme nakoupili vánoční dárky, za rohem je Valentýn, pak Velikonoce, příliš krátké léto a už se dny zase krátí a rok končí. Často si uděláme čas na dovolenou a přátelství, ale osobní růst nebo zdokonalování odsuneme na druhou kolej. Pokud si nedáme pozor, zapadne to do zapomnění. Většina lidí zdaleka nevyužívá svůj plný potenciál. Osobní rozvoj je dlouhý a nepřetržitý proces, který se může ubírat velmi různými směry. V podstatě každý člověk musí sám vědět, na kterých osobních oblastech chce pracovat, ale jsou oblasti, do kterých se vyplatí investovat čas a energii hned, protože nakonec budete vděční za první krok - a žádná z těchto oblastí nesouvisí s vaší tělesnou hmotností nebo s rozhodnutím konečně přestat kouřit.

Na těchto oblastech života byste měli pracovat - vyplatí se to

Vývoj osobnosti je pomalý proces, který postupuje po malých krůčcích. Cílem je samotná cesta, protože nové dojmy, nová rutina a nové pohledy posilují sebedůvěru a dělají nás každý den o něco lepšími.

Správné čištění zubů

Bolest zubů skutečně pochází z hotového pekla, a jakmile vás jednou začne bolet, návštěvě zubní ordinace se nevyhnete. Nejpozději tehdy zjistíte, jak drahá může být léčba, která často není hrazena ze zákonného zdravotního pojištění. V mnoha případech jste si mohli ušetřit potíže, kdybyste zubní hygienu brali vážněji nebo ji prováděli lépe. Všichni teoreticky víme, jak si správně čistit zuby. Ráno a večer se použijí kartáčky, ale nesmí se třít příliš silně. Zubní kartáček se položí do šikmé polohy a poté se kartáčkem čistí od červené po bílou barvu. Součástí vaší rutiny by mělo být i používání zubní nitě a pravidelné prohlídky.

Ale upřímně, jak jsme v tom každý z nás dobrý? Když je pracovní doba dlouhá, život stresující nebo chcete jen unaveně padnout do postele, čištění zubů se odsouvá na druhou kolej. Aby toho nebylo málo, na zoubcích se projevují špatné stravovací návyky a konzumace kofeinu a alkoholu. Zubní kámen se vytvoří již po 48 hodinách a následuje krvácení dásní a další zhoršení. Zdravé zuby jsou považovány za atraktivní, a pokud si chcete zachovat zářivý úsměv a zdravé zuby, měli byste věnovat čas pravidelné zubní hygieně. Nechte si od zubaře ukázat správnou techniku, pravidelně si měňte kartáček, objednejte se na profesionální dentální hygienu a zajděte na preventivní prohlídku.

Vypracování plánu financování důchodu

The Rock je jedním z nejúspěšnějších herců na světě. On se o svůj důchod bát nemusí, ale vy ano. Přemýšleli jste někdy o odchodu do důchodu? Jak chcete, aby vypadal? Pokud na vás žádný svěřenecký fond nečeká, je velmi pravděpodobné, že budete muset s důchodem něco udělat. Ujasněte si, jak na tom jste v současné době a kolik peněz byste chtěli mít v budoucnu. Objasněte si, na jakou výši důchodu budete mít nárok a jak si můžete zajistit soukromé prostředky. Zvažte, zda je možné investovat, nebo zda je třeba uzavřít penzijní připojištění.

Všichni se musíme vyrovnat s tím, že stárneme a že chudoba ve stáří je skutečnou a hořkou pravdou. Čelit těmto otázkám může být nepříjemné, ale ještě nepříjemnější to bude, pokud se bude muset snížit vaše životní úroveň. Nemusíte mít všechny odpovědi hned, ale měli byste mít představu o tom, jak a z čeho chcete v důchodu žít. Nyní je čas s tím něco dělat.

Lepší výživa

Kuchyně a vlastní kuchařské dovednosti jsou také oblastí, ve které by se měl člověk zdokonalit, a to z dobrých důvodů. Dobré jídlo je víc než jen přísun potravy, abyste nehladověli. Vaření pro sebe i pro ostatní má také něco společného s péčí. Je to projev lásky - i k sobě samému. Vědět, co jíte, vyživovat své tělo a zkoušet různé chutě může být velmi zábavné. Určitě jste zvládli několik pokrmů. Ale opravdu vaříte, nebo jen ohříváte?

Pravdou je, že mnoho lidí nemá vlastní recepty nebo se točí v kruhu, když přijde na to, co bude dnes k večeři. Nemusíte usilovat o michelinskou hvězdu, ale pár dobrých jídel, kterými překvapíte své partnery a přátele, se snadno naučíte praxí. Příprava pokrmů nespočívá jen v tom, že ingredience smícháte dohromady, ale také v tom, že s nimi správně zacházíte. Lidé, kteří rádi vaří, obvykle ovládají základní techniku práce s nožem, kterou se může naučit každý. Plánování pokrmů a následný nákup podle toho poskytuje dobrý přehled o plánování rozpočtu.

Začněte brát vážně své duševní zdraví

Když si zlomíme ruku, jdeme k lékaři, protože se sama nezahojí. Stejné je to s duševním zdravím. O psychickém zdraví se nikdy nemluvilo tak otevřeně jako dnes, a přesto ne dostatečně. Práce v oblasti duševního zdraví není určena pouze lidem se sklonem k depresím. V principu se vyplatí pracovat na osobních pocitech. Nečekejte, až vás někdo zvenčí osloví, abyste si mohli promluvit o pocitech. Řešte stres v práci dříve, než povede k vyhoření. Vylijte si zlost do svého deníku nebo si najděte prostor pro terapii. Investujte do pohledu směrem dovnitř.

Vaše okolí vám poděkuje. Poděkujete si i vy sami!

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best