Home  /  Stories  /  Adidas bude i nadále prodávat Yeezy

Adidas bude i nadále prodávat Yeezy

Společnost doufá, že se jí tím podaří pokrýt část ztrát způsobených ukončením partnerství.
31.10.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Po oznámení ukončení spolupráce s Kanye Westem bude adidas i nadále prodávat Yeezy, ovšem pouze pod svou značkou. Podle agentury Bloomberg analytici společností Morgan Stanley a RBC Capital Markets uvedli, že německá společnost zahájí prodej na začátku příštího roku, čímž se snaží nadále těžit z dohody, jejíž rozvázání bude adidas v letošním roce stát přibližně 250 milionů eur. „Podle našich informací nebude společnost prodávat žádné výrobky se značkou Yeezy a všechny výrobky Yeezy budou označeny značkou adidas,“ uvedl analytik Morgan Stanley Edouard Aubin.

Tento krok je možný díky právům na mnoho designů Yeezy, které vlastní adidas, jak značka zdůraznila v prohlášení oznamujícím ukončení spolupráce. „Společnost adidas má práva na stávající návrhy produktů Yeezy a může je prodávat pod značkou Adidas,“ dodal analytik RBC Piral Dadhania. „Podle vyjádření společnosti se domnívá, že touto strategií může omezit ztrátu příjmů a také ušetří na výdajích spojených s licenčními a marketingovými poplatky, které již nebudou v roce 2023 splatné.“ Tento krok pravděpodobně nebude schopen plně pokrýt ušlé příjmy, ale rozhodně by mohl pomoci vyrovnat nemalou ekonomickou ztrátu tím, že osloví zejména kupující, kteří se o značku Yeezy a odkaz Kanyeho Westa nezajímají.

West bude mít naopak možnost nadále používat jméno Yeezy, které mu patří - ovšem s povinností přicházet s novými a neotřelými návrhy. „Kdyby opravdu chtěl, mohl by pravděpodobně prodávat jiné oblečení nebo případně obuv,“ řekl David Martinez ze společnosti Robins Kaplan LLP. „Ale když říkám jiné, budou to muset být zcela nové siluety a zcela nové vše, co by mělo jeho ochranné známky.“ V příspěvku, který na Instagramu zveřejnil sám West a který byl později odstraněn, se rovněž uvádí, že rapper je v pozici, kdy může okamžitě přijít s novými návrhy obuvi, oblečení a doplňků, které jsou považovány za konkurenci pro adidas. Zároveň bude muset počkat do 15. prosince 2022, než mu skončí smlouva o konkurenční doložce se společností Gap. Otázkou je, na koho by se Kanye West mohl obrátit, aby realizoval nový projekt v době, kdy se snad všichni obchodní partneři rozhodli s rapperem přerušit veškerou spolupráci.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best