Home  /  Stories  /  Bez nás - jako bych sám nebyl: Když jsou vztahy návykové, může to být problematické.

Bez nás - jako bych sám nebyl: Když jsou vztahy návykové, může to být problematické.

Vztahy by nikdy neměly být jednostranné, pokud jedna osoba pouze dává a druhá se bere, pak se tomu říká závislost na vztahu.
14.06.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Pro mnohé z nás je vztah přesně to, co chceme. Sdílíte spolu každodenní život i volný čas, jezdíte spolu na dovolenou a budujete společnou budoucnost. Přestože spolu trávíte hodně času, dáváte si navzájem dostatek volnosti. Každý se věnuje svým zájmům a koníčkům a je také žádoucí mít vlastní okruh přátel. Je důležité, aby vztah byl vztahem dávání a přijímání a abyste se setkávali jako rovný s rovným. Tolik teorie. Co se stane, když to tak v praxi nefunguje? V některých vztazích vzniká nerovnováha, kdy se jedna osoba stává na vztahu závislou. Přitom vlastní potřeby, přátelé a společenský život jdou zcela stranou.

Co závislost na vztahu znamená

Závislost na vztazích zahrnuje široké spektrum. Sahá od touhy opírat se o druhé lidi a nechat se jimi vést až po sebedestruktivní závislost citové a finanční povahy. Základním pocitem je, že člověk bez této osoby nemůže existovat, a proto dělá vše pro to, aby se neoddělil - až po úplné sebeobětování, kdy nezáleží na ničem jiném než na partnerovi. Příznaky závislosti na vztahu jsou často až zoufalé hledání pozornosti a podpory a také strach z opuštění.

Rozdíl mezi závislostí na vztahu a závislostí na vztahu je obvykle nejasný. I ve zdravém partnerském vztahu se člověk stává do určité míry závislým. Rozdíl mezi láskou a závislostí však spočívá v tom, že milující lidé se setkávají na stejné úrovni. Všechny kroky jsou dobrovolné, nikdo neztrácí sám sebe a není bezmocně vydán na pospas směřování vztahu.

Kde jsou kořeny této závislosti?

Závislost na vztahu nevzniká ze dne na den a v podstatě se ani netýká vztahu. Osoba, která se ocitla v závislosti, nebyla v minulosti dostatečně povzbuzována a aktivně pozitivně utvrzována. První formou lásky, se kterou se setkáváme, je láska našich rodičů, a pokud je podmíněná, formuje nás v dospělosti. Naopak rodiče, kteří svému dítěti nedůvěřují, jsou přehnaně ochranitelští a přehnaně starostliví, mohou také podporovat rozvoj závislé osobnosti. Je třeba vzít v úvahu, že takovou situaci nelze jednoduše svést na rodiče. Mnoho rodičů není schopno se svým dětem spravedlivě věnovat kvůli osobním a ekonomickým problémům.

Závislost na vztahu poznáte podle těchto čtyř aspektů

Jsme jen dva

Pro takové páry byl vymyšlen termín "dvojpack". Všechno děláte společně, všude se objevujete společně. V zásadě na tom není nic špatného; zejména v začátcích se nechcete jeden druhého pustit. Člověk by však neměl zapomínat, že je samostatnou osobností a že existuje život mimo vztah. Pokud se přestanete stýkat s přáteli, které jste měli před vztahem, nebo zanedbáváte své koníčky a zájmy, zní to jako problém.

Jen když je můj partner šťastný, jsem šťastný i já

Chcete, aby byl váš partner šťastný. Osoba vašeho srdce by neměla o nic stát. Přání se neodmítají. Zatím je to dobré. Pokud však tato přání a potřeby upřednostňujete před svými vlastními, nebo dokonce děláte věci, které ve skutečnosti dělat nechcete nebo na které momentálně nemáte čas, pak by měly začít zvonit poplašné zvony.

Sami sebe stavíte do pozadí - vždy

V dalším bodě jdete ještě o krok dál. Najednou jsou vaše vlastní přesvědčení a hodnoty hozeny přes palubu, protože se to druhému nelíbí nebo si myslíte, že je to jediný způsob, jak být oblíbený. Toto sebeobětování neslibuje šťastný konec.

Děláte všechno pro to, abyste se zalíbili osobě, kterou milujete

Vztahy jsou založeny na kompromisech a je jasné, že se chcete svému partnerovi zavděčit. Ale to už děláte, jinak byste spolu nebyli. Do závislosti sklouznete, když bez souhlasu druhé strany nic nefunguje. Pokud jsou pochvala a potvrzení jediné věci, které vám dělají dobře, je to jasná známka závislosti na vztahu.

Jak se ze závislosti na vztahu vymanit

Odborníci na psychoterapii znají problematiku vztahové závislosti a mají odpovědi na to, jak se z této spirály dostat. Stejně jako u všech ostatních závislostí nebo když se vztah ubírá špatným směrem, je třeba si nejprve uvědomit, že něco není v pořádku. Dalším krokem by mělo být promluvit si o této záležitosti s důvěryhodnou osobou. Pokud si o věci promluvíte, rychle se ukáže, že věci nejdou dobře a že je třeba něco udělat. Pokud pak důvěryhodná osoba přispěje svým vlastním hodnocením, situace se dále vyjasní. V mnoha případech je pak řešení jasné. Pokud se objeví další psychické a/nebo sociální problémy, měl by dotyčný rozhodně vyhledat odbornou pomoc.

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best