Home  /  Stories  /  Bez testosteronu nejste opravdový muž?

Bez testosteronu nejste opravdový muž?

Malý průvodce mužským pohlavním hormonem.
22.03.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Přemýšleli jste někdy o tom, proč vám ustupuje linie vlasů, proč se vám trochu zvětšuje pas a proč nemáte chuť na sex? Jedním z důvodů by mohly být přirozené důsledky stárnutí, ale dalším vysvětlením by mohlo být, že něco není v pořádku s hladinou testosteronu. Solidní zásoba mužského pohlavního hormonu testosteronu je nedílnou součástí prakticky všech fyzických aspektů těla - ovlivňuje svaly, sexuální apetit, sílu kostí, zdraví srdce, paměť a dokonce i velikost penisu - takže když hladina testosteronu klesne, má to některé velmi nežádoucí účinky na zdraví.

Průvodce mužským pohlavním hormonem testosteronem

Testosteron je obviňován z agresivity (není pravda) a růstu vousů (to je pravda). Jeho hladina u mužů neustále klesá a to může mít své následky. Ne každý nedostatek je třeba řešit a v některých případech si lidé nízkou hladinu testosteronu pletou s vyhořením. Je čas vyvrátit několik mýtů.

Co je to vlastně testosteron a proč ho potřebujeme?

Nejdřív popořadě. O čem tu vlastně mluvíme? Testosteron je zdaleka nejdůležitějším pohlavním hormonem u mužů. Bez testosteronu není téměř žádná erekce, žádné svaly nemohou znatelně růst, žádné vousy nerostou hustě. Testosteron je produkován ve varlatech, ale je řízen mozkem. Pokud tedy máte vzrušující myšlenky, ovlivní to hladinu testosteronu. V malém množství se vyskytuje i u žen, někdy tak malém, že ho laboratoře ani nedokážou odhalit. Jeho existence je známa již od roku 1935 a stejně jako všechny ostatní hormony v lidském těle je testosteron biochemickým poslem - má tedy chemické složení, které ovlivňuje všechny orgány. Řídí mužskou sexualitu a plodnost. Testosteron vytváří spermie a přispívá k vývoji svalů, stejně jako k růstu kostí u dospívajících.

Jak se mění hladina testosteronu v průběhu dne

Průměrná hladina testosteronu v krvi dospělého muže se pohybuje přibližně mezi 12 a 40 nmol/l (nanomoly na litr). Hodnota 1 nmol/l znamená, že v 1 mililitru krve, který lékař odebere injekční stříkačkou, je méně než 1 miliardtina gramu tohoto hormonu. Hladina testosteronu během dne kolísá, což má vliv na sport a sex. Jedním z důvodů, proč jste obvykle požádáni, abyste se na odběr krve dostavili do ordinace lékaře ráno, je to, že právě tehdy je hladina maximální. Během dne hladina testosteronu postupně klesá. Produkce hormonu však neklesá rovnoměrně, ale může se také mezi tím opět mírně zvýšit. Konkrétně tehdy, když muž cítí vzrušení - sexuální vzrušení nebo vyvolané hněvem. Hladina klesá ve večerních hodinách. To neznamená, že večerní hodiny jsou pro sex špatné. Pokud je vzrušení správné, hladina stoupá. Hopefully.

Příliš mnoho nebo příliš málo testosteronu? Tohle jsou důsledky

Vysoký testosteron, tak zní legenda, je zodpovědný za agresivitu, nespoutané pudy, chvastounství a násilí. Ve jménu vědy museli při výzkumech trpět vězni, křečci a dokonce i burzovní makléři. To, že testosteron dělá člověka mužným, je nesporné. Ale že vás také činí divokými, egoistickými a agresivními, je mýtus, který má své kořeny ve výzkumu a poezii. Příliš vysokou hladinu vyvolává užívání dopingových látek. Zvýšená hodnota se však může objevit i v případě nádorů varlat a rakoviny nadledvin. Nedostatečně aktivní žlázy, užívání anabolických steroidů, cirhóza jater, zneužívání drog, stres, nikotin, alkohol a obezita naopak spíše způsobují příliš nízkou hladinu testosteronu. Pokud je hodnota příliš nízká, lze to rozpoznat podle těchto příznaků:

Snížená svalová síla

Snížená hustota kostí

Sklon k obezitě

Snížené libido a sexuální aktivita

Neklid

Pokles výkonnosti

Snížená touha

Narušení pohody

Návaly horka (pocení)

Snížená kvalita spánku

Vyhoření nebo nedostatek testosteronu? Test to objasní

Protože výše uvedené příznaky mohou být také známkami jiných problémů, například vyhoření, stává se, že muži jsou léčeni nesprávně. Vyhoření je o terapii a změně života, což těžko pomůže, pokud je hladina testosteronu nízká. Než tedy začnete případné vyhoření léčit, měli byste vyloučit nedostatek testosteronu. Pomoci může pouze test, který je velmi jednoduchý. Ráno se odebere krev a laboratorně se stanoví její hladina. Pokud je zjištěn nedostatek, je lékařem doporučena substituční léčba. Testosteron má značný vliv na metabolismus, a proto je více než jen doplňkem zdravého životního stylu.

Pomáhají testosteronové boostery?

Testosteron se často užívá pouze k dosažení lepších výsledků při sportu nebo k posílení svalů. Zejména kulturistická scéna je s tím obeznámena. Testosteron boostery jsou souhrnným označením pro řadu doplňků stravy, které zvyšují hladinu testosteronu. Je třeba říci, že ne všechny deficity je třeba napravovat. Snížení hladiny je zcela přirozené. Pokud trpí váš sexuální život nebo se jen cítíte apatičtí, stojí za to proti tomu bojovat. Existuje řada možností, které by mohly pomoci. Záleží na tom, jak závažný je pokles testosteronu. Pokud hladina testosteronu potřebuje jemné povzbuzení, mohou již bylinné směsi přinést změnu. Pokud jsou příznaky závažné, existují i jiné možnosti, ale návštěva odborníka je nezbytná. Samoléčba, stejně jako všechny léky, může mít nežádoucí vedlejší účinky.

Antikoncepce pomocí testosteronu: náhrada kondomů, pilulek a spol.

Pokud je testosteron zodpovědný za spermie, mohl by se také využít k antikoncepci? Tak uvažovala i Světová zdravotnická organizace, která až do poloviny roku 2011 zkoumala hormonální antikoncepční metodu pro muže. Studie byla záhy ukončena - a to z několika závažných důvodů. V rámci studie byl mužům podáván hormon, který tlumil produkci jejich vlastního testosteronu. Hladina zůstává vysoká, varlata produkují méně. Zúčastněným mužům byl lék podáván injekčně po dobu dvou měsíců. Pokud testované osoby chtěly lék vysadit, byly po roce opět plodné. Tato antikoncepční metoda však měla mnoho vedlejších účinků a neposkytovala stoprocentní ochranu. Tím pokusy skončily. Kromě toho nezaměstnaná varlata brzy visela na mužích jako staré švestky. Tkáň ochabovala a byla poněkud nevzhledná. A to přece nechcete. Kromě toho přidávání testosteronu nijak nepomáhá chránit před pohlavně přenosnými chorobami. Na to musíte stále používat kondom. Bezpečnost především!

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best