Home  /  Stories  /  Big brother is watching! Toto oblečení vás ochrání před rozpoznáváním obličeje

Big brother is watching! Toto oblečení vás ochrání před rozpoznáváním obličeje

Kamery s umělou inteligencí téměř znemožňují anonymní pohyb po světě. Právě zde přichází italský start-up Cap_able se svým novým oblečením.
21.04.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: capable

Kvůli umělé inteligenci a rozpoznávání obličejů je anonymita na veřejných místech stále obtížnější. Mnohá města se také rozhodla svá centra kamerami schopnými rozpoznávat obličeje. Takový vývoj znepokojuje značku Cap_able. Proto italský start-up vyvinul oblečení, jehož vzor znemožňuje rozpoznávání obličeje.

Lidé nejsou rozpoznáváni

Dobrá zpráva pro všechny, kteří rádi cestují anonymně: Cap_able používá pro své oblečení obrázky, které oklamou rozpoznávání obličejů. Algoritmus již nerozpozná lidi, kteří mají na sobě oblečení Cap_able, jako osoby, ale například jako psy, zebry nebo žirafy.

Podle společnosti je nošení tohoto anonymizujícího oblečení legální. "Osoby jsou jasně rozpoznatelné a identifikovatelné," píše společnost na svých webových stránkách. "Oblečení slouží pouze k tomu, aby se zabránilo v činnosti rušivým technologiím, které by mohly porušit ochranu osobních údajů."

Ochrana soukromí

Společnost Cap_able chce touto kolekcí nejen nabídnout anonymitu, ale také zvýšit povědomí o ochraně osobních údajů a soukromí. "Je stále jasnější, že je třeba chránit jednotlivce před zneužitím nových technologií umělé inteligence," píše společnost na svých webových stránkách. "Biometrické údaje jsou mimořádně citlivé informace."

Společnost Cap_able založili v roce 2019 Rachele Didero a Giovanni Maria Conti. V roce 2021 si značka nechala v Itálii patentovat textil proti rozpoznávání obličeje. Společnost pro své oděvy používá organickou bavlnu z Egypta.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best