Home  /  Stories  /  Blind Signing: Když si profesně koupíte zajíce v pytli

Blind Signing: Když si profesně koupíte zajíce v pytli

Blind signing je založen na falešných očekáváních a lze mu předejít již při pracovním pohovoru.
23.02.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Podpis pracovní smlouvy je významným okamžikem vašeho profesního života. Koneckonců, jen tak vám ji nikdo nepředloží. Psaní životopisů, čekání na pohovor a následné vyřazení konkurence. Je to jako boxerský zápas, který trvá několik kol. Na konci zvednete ruce jako Muhammed Ali a podepíšete smlouvu. Gratulujeme, začínáte 1. dnem nového měsíce. Radost však trvá jen krátce. Po několika měsících vás přepadne nepříjemný pocit, že mezi sliby, které jste dostali na pracovním pohovoru, a vaší každodenní prací je propastný rozdíl. A teď? Opět skončit? Zatnout zuby a jet dál? Setkáváte se s Blind Signing, novým pojmem na personálním a náborovém trhu, který je stále častější a způsobuje zaměstnavatelům i zaměstnancům stále větší bolesti hlavy.

Proč je Blind Signing škodlivý pro firmy i uchazeče?

Na trhu práce se objevuje řada nových pojmů. Po Quiet Quitting (tichá výpověď) a Career Cushioning (utlumení kariéry) přichází na řadu Blind Signing. Jedná se o nový (negativní) trend a co lze s chybným rozhodnutím dělat?

Co je to vlastně Blind Signing?

Podepsání "smlouvy naslepo" je situace, kdy zaměstnanci nastupují do nového zaměstnání a do podpisu nové pracovní smlouvy jdou bez rozmyslu, po hlavě. Během pohovoru se na budoucí zaměstnání dívají až příliš nekriticky nebo nevyužijí příležitosti položit otázky, které jsou pro ně důležité. V mnoha oborech je pracovních míst nedostatek, a když mají uchazeči možnost volby, neodváží se nabídku odmítnout, i když je jejich instinkt varuje. Blind signing se týká i zaměstnavatelů, kteří jsou pod tlakem nedostatku kvalifikovaných pracovníků a chtějí přilákat nové zaměstnance. Obě strany doufají, že zkušební doba vztahy nějak urovná. Není neobvyklé, že za koupi zajíce v pytli - nebo za podpis naslepo - draze zaplatíte.

Pokud práce přece jen není to pravé: zůstat, nebo odejít?

Nyní už je jasné, že rozhodnutí o nové práci nebylo správné. Má člověk zůstat a proměnit špatné rozhodnutí v to lepší? Nebo by měl člověk šetřit energií a raději ji využít pro novou výzvu? Před podáním výpovědi je však vhodné si s personálním oddělením vše vyjasnit. Otevřeně řekněte, že nejste spokojeni, naznačte očekávání (vaše i společnosti) a předložte návrhy na změnu. Třeba se nabízí práce v jiném oddělení nebo home office. Otázkou, na kterou byste si měli odpovědět, je, zda lze nepříjemnou situaci změnit v pozitivní. Pokud máte pocit, že práce nemá perspektivu, že vás z ní bolí břicho, pak víte, co máte dělat. Práce v pracovním prostředí, které vám nevyhovuje a ke kterému nemůžete pozitivně přispět, není řešením ani pro jednu stranu.

Vyhněte se "slepému podpisu" díky upřímnosti a transparentnosti

Pokud si předem ujasníte pár věcí, ušetříte si spoustu bezesných nocí a nepříjemných rozhovorů. Podepisování naslepo není v podstatě nic nového, ale tento termín ano. Ještě před několika lety měli zaměstnavatelé obvykle v rukou všechna esa a tehdy se také podepisovaly téměř všechny smlouvy naslepo. Dnes se však trh práce dramaticky změnil. Uchazeči již nejsou ochotni přijímat práci za všech okolností, nejsou-li projednány jejich pracovní podmínky. Firmy jsou ochotnější jednat o sladění práce a rodiny, stanovit pružnou pracovní dobu nebo nabídnout pomoc. Klíčovým bodem v procesu podávání žádosti a zejména při pohovoru je upřímnost a transparentnost. Slibuje společnost výhody, které neexistují, nebo uchazeč slibuje dovednosti, které jsou pro danou práci užitečné a kterými ve skutečnosti nedisponuje? Pak mohou v každodenní práci nastat jen problémy. Cílem pracovního pohovoru je definovat tyto rámcové podmínky, vyjasnit si očekávání a vzájemně se dohodnout. Nejenže vám společnost může pokládat otázky, ale můžete se ptát i vy. Očekávání musí být jasná na obou stranách. Místo o životopise byste měli mluvit o společné budoucnosti.

Závěr o podepisování naslepo: není to žádný nový úkaz, ale je na vzestupu

Institut německého hospodářství v Kolíně nad Rýnem provedl studii o fluktuaci na trhu práce na základě údajů německého Spolkového statistického úřadu. Studie zjistila, že mladí lidé jsou svým zaměstnavatelům méně oddáni než starší lidé. Aktuální údaje ukazují, že míra fluktuace se v posledních letech vždy pohybovala kolem 30 %. Zda zvýšené povědomí o podepisování naslepo něco změní, se teprve uvidí.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best