Home  /  Stories  /  Body Image: Proč nás ani dokonalé tělo na pláži nedělá šťastnějšími

Body Image: Proč nás ani dokonalé tělo na pláži nedělá šťastnějšími

Od body shamingu k body pozitivitě: Mnozí po něm touží - svalnaté tělo The Rocka ve filmu Baywatch. Ale dělá vás beach body opravdu šťastnými?
12.06.2023
Text: Elina Fütterer
Foto: ddp

Ocelový six-pack, pevné bicepsy a hranatá ramena - jinými slovy dokonalé Adonisovo tělo: v naší společnosti nás stále definuje naše tělo a jeho vzhled. Lépe řečeno, jak nevypadají. Neměla by to být snad už překonaná věc? Kéž by.

Americký časopis "National Enquirer" v čísle z 02. srpna 2021 uvádí na titulce 50 nejlepších a nejhorších plážových těl roku - v kategoriích dobré, špatné a ošklivé. Tess Holliday, úspěšná americká plus-size modelka, byla v časopise označena za "nejhorší beach body" léta slovy "velryba roku". V roce 2021. Bez legrace.

Slyšeli jste někdy o body pozitivitě? Proč je body-shaming v roce 2021 více než out!

Tato zpráva je body-shaming v té nejlepší podobě: útočná, urážlivá a facka do tváře každému, kdo se snaží smířit se svými nejistotami a tělesným obrazem. Sbohem, pozitivní vnímání těla. Sbohem, těžce vydobyté sebevědomí. Ahoj, nejistoty! To, co vypadá jako špatný vtip, je problém, který je v naší společnosti stále hluboce zakořeněný: tělo jako měřítko atraktivity, úspěchu a zdraví.

A tak je každý rok v lednu dán startovní signál pro naši vlastní transformaci: Všichni se mučíme fitness plány brzy ráno před prvním meetingem, po něm popíjíme litry zázvorové vody s citronem a večer si při setkání s přáteli zakážeme chleba, těstoviny a lasagne. Koneckonců se chceme za půl roku na dovolené na pláži cítit pohodlně ve své kůži.

Image těla: hrdost a stud jsou si blízké

Srovnávat se je v naší povaze. I když víme, že společenské ideály krásy jsou nereálné a často nedosažitelné, stydíme se za své tělo a cítíme se špatně, pokud nevypadáme jako Chris Hemsworth nebo Emily Ratajkowski. Zpráva v National Esquirer má však i opačný efekt: vybízí čtenáře, aby se porovnávali à la "Dobře, nemám tolik důlků na nohou" nebo "Páni, váží o 50 kilo víc než já" s údajně méně dokonalými těly - a cítili se díky tomu lépe.

Procesy sociálního srovnávání nás nutí dívat se do zrcadla buď spokojeně, nebo znechuceně. Někdy jediné, co leží mezi studem a hrdostí na naše tělo, jsou definované břišní svaly - nebo kýčovitý žebříček top 50 v bulvárním časopise. Skutečné umění spočívá v tom, cítit se spokojeně a "bikini" fit i bez srovnávání se shora dolů. Je to výzva mnohem větší než jakákoli nárazová dieta nebo Freeletics challenge.

Body shaming a beach body: dokonalý svět díky svalům?

Není pochyb o tom, že když se v posilovně zapotíte, může to zvýšit vaše ego. Dramatické proměny před a po na sociálních sítích naznačují: I vy můžete získat dokonalé beach body. Ale: Ke zdravému životu patří víc než vytrénované tělo.

Pevná těla a usměvavé tváře naznačují: Jsem se svým tělem po cvičení mnohem spokojenější než před ním. Ale six-pack může rychle zamaskovat skutečný stav člověka. V očích ostatních můžete mít "dokonalé" tělo na pláži, ale uvnitř jste naprostá troska. Okolí si často problémů nevšimne a nešetří chválou.

Mnoho lidí má zdravé, vyvážené stravovací návyky, dosahuje špičkových sportovních výkonů a je všestranně zdravých - ale nemají tělo, které by společnost a časopisy označily za beach body. Na druhou stranu mnozí zachází do nezdravých extrémů, aby dosáhli určitého vzhledu. Nezvládnuté stravování, nadměrné cvičení, pilulky na hubnutí, kosmetické operace: V honbě za dokonalým tělem se můžeme odnaučit dělat správná rozhodnutí.

Body pozitivita: 5 tipů, jak se cítit dobře i bez dokonalé postavy

Samozřejmě je naprosto legitimní být hrdý na své sportovní úspěchy a podělit se o ně s ostatními. Pokud k nim patří i vyrýsované břišní partie: Gratulujeme! Ale život není jen o dalším cvičení v posilovně, nárazových dietách a štítku s velikostí na plavkách. Alespoň by neměl. Štvaní se, trestání se a uvalování zákazů na sebe svádí k fanatismu a ještě častějšímu přemýšlení o svém vzhledu. Sebevědomí, zdraví, štěstí a úspěch lze najít i bez pekáče buchet na břiše.

Zde je pět tipů pro trochu více sebelásky:


  • Přestaňte se srovnávat. Hned! (Tip: odsledujte na Instagramu všechny, kdo před objektivem předvádějí své břišní svaly. Místo toho můžete sledovat roztomilá štěňátka. To vám zvedne náladu mnohem více.
  • Zkuste změnit svůj hodnotový systém změnit: "Zdravější, ne štíhlejší, vytvarovanější atd.".
  • Odpusťte si negativní samomluvu: Všimněte si, jak často se shazujete.
  • Dělejte si komplimenty sám sobě!
  • Dobře se vyspěte! Protože když se dostatečně vyspíte, jste odolnější vůči stresu a mnohem lépe se rozhodujete - například před regálem se sladkostmi...

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best