Home  /  Stories  /  Bucket List? Tahle místa si raději škrtněte

Bucket List? Tahle místa si raději škrtněte

Jezero mumií a ohnivé krátery: tyto památky je lepší vynechat ze seznamu vašich cílů.
14.02.2023
Text: Leonard Pack
Foto: Getty Images

Některá místa na světě je lepší nenavštívit. I když jsou tak krásné - a hodily by se na další selfie na Instagram. Někdy příště vás budeme varovat před na první pohled idylickými plážemi a malebnými ostrovy. Ale jsou tu ještě další památky, které byste si měli rychle vyškrtnout ze svého seznamu. Možná je doporučují četné cestovní průvodce, ale už ne zdravý rozum.

7 nejnebezpečnějších turistických zajímavostí na světě

Pokud si chcete zaplavat jako mumie v jezeře nebo se ponořit stovky metrů do propasti, máme pro vás několik pěkných prázdninových destinací. Všichni ostatní by se od těchto míst měli držet dál. Toto je seznam sedmi nejnebezpečnějších turistických lokalit na světě:

1. Jezero Natron, Tanzanie

Pokud nejste plameňák, měli byste se vyhnout jezeru Natron v Tanzanii, které je jednou z nejnebezpečnějších přírodních zajímavostí na světě. Nebo byste se v něm alespoň neměli koupat. A to nejen kvůli vysoké teplotě vody, která dosahuje až 60 stupňů (jezero je vyhříváno sopečnými prameny v podloží). Ale také kvůli hodnotě pH. Při hodnotě 10,5 je silně zásadité. Pro chemické laiky, jako jsme my, to znamená, že tělo je atakováno, rozleptáno a nakonec mumifikováno během několika sekund. To se stává i některým ptákům, kteří chtějí na jezeře odpočívat. Pouze několik málo zvířat, jako například plameňáci malí, dokáže přežít. Ne, my lidé nemůžeme. Ani náhodou.

2. Annapurna, Nepál

Himálaj láká do Nepálu tisíce a tisíce turistů svými impozantními horskými scenériemi. Jistě, Mount Everest zná každý. Ale slyšeli jste někdy o Annapurně? Není to sice nejvyšší hora světa, ale je nejnebezpečnější. Takové tituly přirozeně přitahují řadu adrenalinových nadšenců a fanatiků do lezení. Problém je, že hora nenese své hrozivé jméno bezdůvodně. Je to jedna z nejnebezpečnějších pozoruhodností na světě. Téměř každý druhý člověk zemře při pokusu o zdolání osmitisícovky. S úmrtností 41 % doporučujeme: spíše se jí zpovzdálí obdivovat.

3. Poušť Danakil, Etiopie

Je rozpálená a odlehlá, a přesto tak krásná. Poušť Danakil v Etiopii. Má rozlohu téměř 70 tisíc kilometrů čtverečních a vyznačuje se neuvěřitelnou nádherou. Solná jezera, sopečné kužely, barevné sirné prameny a lávová jezera činí z pouště Danakil jedno z nejpůsobivějších míst na světě. A proto také, hádáte správně, jeden z těch nejnebezpečnějších výjevů. Protože tady bývá opravdu horko! Teploty nad 50 stupňů vyvedou lidské tělo z rovnováhy. Další nevýhodou jsou konflikty, které se v regionu rozmáhají. Přepadení zde nejsou neobvyklá. Horko a násilné trestné činy? To není dobrá kombinace.

4. Yungas Road, Bolívie


Je na prvním místě v žebříčku nejnebezpečnějších silnic na světě - a tím se dostává i na čestné místo v seznamu nejnebezpečnějších památek. Silnice Yungas v Bolívii, známá spíše jako Cesta smrti, dostojí svým slibům. Kdysi spojovala hlavní město La Paz s džunglí, dnes však existuje alternativní silnice. Přesto se mnoho lidí odhodlává k absolvování tohoto velmi nebezpečného úseku. Důvod: vzrušení. Trasu využívá mnoho cyklistů na horských kolech ke sjezdu. Neexistují žádné bezpečnostní zábrany. Proto se na extrémně úzké silnici jezdí vlevo. Pokud se objeví auto, hluboká propast je na straně cyklisty. Při pohledu dolů však hrozí nebezpečí závratí!

5. Hua Shan, Čína

Čchin Ling je pohoří uprostřed Číny. Hory nejsou ve srovnání s Himálajem nijak zvlášť vysoké, ale jsou krásné. Jsou tak krásné, že prý posloužily jako kulisy pro natáčení filmu Avatar. Absolutní vrchol pro turisty: výstup na Huan Shan, jednu z pěti čínských posvátných hor. Hora ale patří mezi nejnebezpečnější místa na světě, a to nikoli bezdůvodně. Výstup na ni se ukáže být riskantní výpravou. Poslední část musí turisté absolvovat na prknech širokých asi 30 centimetrů. Je tu železný řetěz, kterého se můžeš držet, ale žádná ochrana před propastí. Stačí jeden špatný krok a propadnete se do hlubin. Raději to nezkoušejte.

6. Half Dome, USA

Při pěší turistice se může stát mnoho věcí. Tak je tomu i na cestě ke slavnému Half Dome v americkém Yosemitském národním parku. Je vysoký 2700 metrů a každoročně na něj vystoupí tisíce lidí. Dobře, oprava: shlédly z povzdálí. Většina z nich se na polokulovitý totiž vrchol nedostane. Protože to vyžaduje hodně i od zarytých fanoušků lezení. Na výstup si musíte naplánovat alespoň dvanáct hodin. Propast je hluboká a špatně zajištěná, závěrečná etapa je jen pro špičkové sportovce. V případě deště hrozí nebezpečí ohrožení života. Není divu, že zde již někteří lidé přišli o život. Opět je lepší si tento nebezpečný pohled vychutnat zpovzdálí.

7. Kráter Derweze, Turkmenistán

Naše poslední varování před nejnebezpečnějšími místy světa se jmenuje "Brána do pekla". Zní to hrozivě, ale skutečně to tak je. V Turkmenistánu je uprostřed pouště díra o velikosti fotbalového hřiště. A v něm pulzuje čistá síla přírody. Kráterem Derweze šlehají plameny, ohnivé koule a žhavé uhlíky - a to už od roku 1971. Oblast kolem Derweze je totiž bohatá na zemní plyn a hořící kráter Derweze vznikl při průzkumu nalezišť plynu. Vypadá to velkolepě, ale neradi bychom stáli před propastí. Aby se turisté nedostali příliš blízko k ohnivé podívané, je zde několik jednoduchých plotů. Dokážete si představit, jak dobře to funguje. Přesto je tu jedna překážka: cestování do Turkmenistánu nemusí být snadné. Země je považována za jednu z nejizolovanějších na světě. Takže kráter Derweze by se na váš seznam nejspíš stejně nedostal.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best