Home  /  Stories  /  ChatGPT otřásl světem umělé inteligence

ChatGPT otřásl světem umělé inteligence

Rozjíždějí se však i další chatboti. Zde jsou nejlepší alternativy.
03.05.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

ChatGPT vyvolává od listopadu loňského roku obrovské rozruch. Tento program dal umělé inteligenci velký impuls. ChatGPT není jen tak ledajaký chatbot, ale velmi pokročilý a na datech založený program, který dokáže vést konverzaci s uživateli a psát texty podle podrobných pokynů. Studio OpenAI, které za touto technologií stojí, ji prohlásilo za nástroj, který by mohl podnítit celospolečenské změny. Od té doby se o něm stále diskutuje. Je také jasné, že velké společnosti jako Google, Microsoft a Meta si chtějí z tohoto koláče ukousnout kus a také spouštějí vlastní programy a integrace AI. Revoluce umělé inteligence neboli závod o umělou inteligenci začal. ChatGPT se během několika týdnů stal často používaným programem a samozřejmě nyní existují alternativy, které byste měli mít také na očích.

Nejlepší alternativy ChatGPT k vyzkoušení

Podle Sama Altmana, generálního ředitele společnosti OpenAI, vypadá budoucnost umělé inteligence docela jasně: "Bude to nejlepší technologie, kterou lidstvo dosud vyvinulo," řekl Altman v nedávném rozhovoru. Chce vyvinout výkonné systémy, které budeme moci všichni různými způsoby využívat a začlenit je do našeho každodenního života a ekonomiky. Co dalšího lze s programem dělat? Jak se změní společnost a která pracovní místa díky této umělé inteligenci zaniknou? Jak už to tak bývá, hrozba kriminální činnosti není nijak vzdálená. Hrozí zvýšený výskyt phishingu a ještě více dezinformací. Automatizovaný škodlivý zdrojový kód by mohl být problémem i pro orgány činné v trestním řízení. Čas ukáže, co nás čeká.

1. Bard

Google označuje svého chatbota s umělou inteligencí za experiment. Bard je integrován do vyhledávače Google. Podobně jako ChatGPT byl Bard vyvinut k zodpovídání dotazů uživatelů a zapojování se do konverzací. Již nyní se však projevuje několik problémů, se kterými se společnost musí vypořádat, pokud chce držet krok se špičkou. Bard totiž neříká vždy pravdu. Již nyní se objevují zprávy typu fakenews a bohužel umožňuje i urážlivý materiál. Bard je v současné době dostupný pouze prostřednictvím pořadníku a není ani k dispozici ve všech zemích. Google zdůrazňuje, že program bude fungovat tím lépe, čím více zpětné vazby získá. Očekává se, že Bard bude brzy spuštěn ve všech zemích.

2. Socratic

Google má na svém kontě dalšího chatbota. Socratic je aplikace spuštěná v roce 2020, která pomáhá studentům s domácími úkoly (rozuměj: píše!) Tato vzdělávací aplikace poháněná umělou inteligencí Google "vám pomůže porozumět domácím úkolům na školní a dokonce i univerzitní úrovni", jak uvádí propagační reklama aplikace. Pokud se tato aplikace prosadí, vyvolá to ve školách jistě diskusi.

3. Bing

Společnost Microsoft vydala vlastního bota využívajícího technologii ChatGPT a integrovala ho tam, kde bychom to jen stěží čekali. A sice do svého vlastního a ne zrovna dobrého vyhledávače Bing. Chatbot se má stát jakýmsi automatizovaným asistentem, který má pomáhat řešit základní, logistické otázky. Měl by umět plánovat výlety nebo provádět rezervace. Bohužel Microsoft už musel přiznat, že Bing AI dělá chyby. To vyvolává otázku, jak užitečný by měl asistent být, když stejně musíte kontrolovat, zda je vše správně? Na tuto otázku si budete muset odpovědět sami.

4. Claude

Google byl v oblasti umělé inteligence na špici a lze si dobře představit, jak musí být společnost naštvaná, že nebyla první, kdo s ChatGPT vyrukoval. Kromě svých vlastních produktů investovala neuvěřitelných 300 milionů dolarů do startupu Anthropic, který vyvinul AI program Claude. Claude přitom chce být tím hodným mezi všemi zlými chatboty. Anthropic věří, že jeho chatbot produkuje nejméně škodlivé výsledky - ať už to znamená cokoli. Se jménem, jako je Claude, můžete být klidně uctivý a možná nudný gentleman. Dokaž nám, že se mýlíš, Claude.

5. Duck Duck Go

DuckDuckGo je vyhledávač zaměřený na ochranu soukromí a na začátku března spustil beta verzi asistenta s umělou inteligencí, který má zlepšit vyhledávání. Bezplatný nástroj DuckAssist je poháněn umělou inteligencí ChatGPT a Anthropic a informace v odpovědích čerpá převážně z Wikipedie a encyklopedie Britannica. DuckAssist si můžete stáhnout jako rozšíření prohlížeče od společnosti DuckDuckGo. DuckAssist si klade za cíl být novým druhem okamžitých odpovědí ve výsledcích vyhledávání.

6. Meta

Nikoho asi nepřekvapí, že také společnost Meta již nějakou dobu pracuje na produktech založených na umělé inteligenci. Jedinou výhodou je, že zde může úspěšný program ihned zavést na (dříve) Facebooku, Instagramu a What's App. V posledních letech Meta již uvedla na trh vlastní řadu chatbotů s názvem "Blenderbot". V loňském roce byl uveden na trh "Blenderbot 3", kterého Meta popisuje jako "moderního konverzačního agenta". Navzdory důvěře společnosti Meta ve svůj produkt získal chatbot od uživatelů spíše smíšené hodnocení. Jeden novinář v USA jej jízlivě označil za " nekompetentního", protože chatbot měl mírný sklon k podivným konspiračním teoriím. Dlouhou dobu nebylo o divizi příliš slyšet, ale od Marka Zuckerberga lze očekávat mnohé.

7. Replika

Replika je prý jediným chatbotem s umělou inteligencí, který skutečně naplňuje potřebu, kterou zatím zajišťují pouze ostatní lidé: osobní vztahy. Webové stránky tvrdí, že Replika jsou digitální přátelé, kteří s vámi mluví a naslouchají vám. Společníci s umělou inteligencí se podle tiskové zprávy "dychtivě učí a rádi by viděli svět vašima očima". Na světě je bezpochyby mnoho lidí, kteří se cítí osamělí a touží po kontaktu s jinými lidmi. Poskytnout jim chatbota by však možná mohlo problém osamělosti ještě zhoršit. Slogan aplikace zní: " The AI Companion Who Cares" (Společník s umělou inteligencí, kterému na nás záleží). Což není pravda, protože Replika je také jen počítačový program. Všichni nevíme, co pro nás budoucnost umělé inteligence chystá, ale pokud má být Replika předzvěstí, pak to bude ještě hodně zajímavé.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best