Home  /  Stories  /  Coming out je pro queer lidi tou největší výzvou

Coming out je pro queer lidi tou největší výzvou

Chce se vaše dítě svěřit? Udělejte to jako Olivia Colman ve filmu Heartstopper - a podpořte je v outingu. Zde se dozvíte, jak to můžete udělat.
12.04.2023
Text: Leonard Pack
Foto: Netflix

"Mami, tati, jsem gay!" Věta, které se obává mnoho mladých lidí. Heterosexuálové si často nedokážou představit, jak důležitý a zároveň děsivý může být coming out v životě queer lidí. Proč by měli? Pro ně je, alespoň v otázkách lásky, těla a sexuální orientace, všechno zcela "normální". Přesně tak, jak se to naučili. To, že každý druh sexuality je normální a že v ideálním případě by člověk nemusel kvůli ničemu coming outovat - protože by to znamenalo něco nenormálního -, by už vlastně mělo do společnosti dorazit. Ale protože k tomu má z velké části stále ještě daleko, je coming out pro queer lidi stále součástí standardního postupu. Přiznat svou homosexualitu, bisexualitu nebo jinou sexualitu sobě i ostatním není snadné. Zvláště v mladém věku. Proto je tak důležité, aby rodiče své dítě co nejlépe podpořili. Našimi tipy chceme rodičům pomoci s tím, "Jak reagovat", "Co říct" a "Jak podpořit své děti" - napsáno z pohledu dítěte, které se kdysi muselo svěřit svým rodičům.

Podpora dětí při coming outu: 5 tipů pro rodiče queer dětí

Samozřejmě neexistuje žádný zázračný lék, který by dětem coming out najednou usnadnil, nebo díky němuž by se všechny problémy, s nimiž se lidé z LGBTQIA+ komunity potýkají, rozplynuly ve vzduchu. Ale jako rodič neheterosexuálního dítěte se můžete alespoň pokusit ho v tomto (a všech dalších) krocích co nejlépe podpořit. Zjistěte nyní, jak na to - uvádíme 5 tipů pro rodiče queer dětí:

1. Tip po outingu dítěte: Oceňte sebedůvěru a odvahu

Vaše dítě se dokázalo překonat a přiznat se vám. Než něco řeknete nebo zareagujete, zkuste nejprve ocenit velkou odvahu, kterou vaše dítě pravděpodobně muselo k rozhovoru sebrat. Ve většině případů se outing neodehrává v návalu emocí. Zejména u dospívajících, kteří procházejí pubertou a nejsou si jisti, co se s nimi a jejich tělem děje, je k coming outu dlouhá cesta. To, že se vaše dítě nyní odváží otevřeně před vámi položit na stůl téma, které je mu nepříjemné, svědčí o jeho odvaze - a je velkým projevem důvěry ve vás. I když se bojí vaší reakce nebo následků, oceňuje pouto s vámi a vnímá vás jako člověka, se kterým se dá mluvit i o těžkých tématech. To je pro vás kompliment. Tuto důvěru nesmíte promarnit.

2. Tip po outingu dítěte: Projevte pochopení a porozumění

Vaše první reakce po coming outu je důležitá - a dítěti se vypálí do mozku. I když vás možná zpráva zaskočí nebo zpanikaříte. Tento okamžik se netýká vás jako rodiče. Vždycky můžete přemýšlet o tom, jak postupovat později. První, co byste měli udělat, je pochválit svého potomka za to, co udělal - právě za to, že projevil odvahu a důvěru. Poté je třeba v první řadě dát najevo pochopení a akceptaci. Jedno se odvíjí od druhého. Když vaše dítě cítí, že ho akceptujete, sejme to z jeho ramen velkou zátěž. Můžete říkat totéž: "Přijímám tě a mám tě rád takového, jaký jsi" je jednoduchá, ale nesmírně důležitá věta, která by měla zaznít po každém outingu. Koneckonců chcete, aby vaše dítě, které už tak dost bojuje se svou sexualitou a s outingem, netrpělo ještě problémy způsobenými vámi. To svému dítěti jako rodič jste zavázáni.

3. Tip po outingu dítěte: Sebereflexe

Po outingu jste stáli při svém dítěti a dali jste jasně najevo, že i přes jeho neheterosexuální sklony se na vašem vztahu nic nezmění. Bravo, takhle se to dělá! Poodstoupit a dát svému potomkovi nejprve prostor je důležitý první krůček. Je ale samozřejmě také zcela normální a v pořádku, že outing může i ve vás vyvolat emoce různého druhu. Často je to obava, že by vaše dítě mohlo být kvůli své sexualitě ostrakizováno nebo diskriminováno - přirozený ochranitelský instinkt. Pokud vám představa homosexuálního dítěte připadá zpočátku divná nebo si ji nedokážete představit, není to příjemné, a možná budete potřebovat nějaký čas, abyste se s touto změnou vyrovnali. Mluvte o tom s ostatními - ale jen pokud to vaše dítě dovolí (tip 4). Na jednu věc byste však neměli zapomínat: myslet na to a cítit v souvislosti s tím emoce je jedna věc. Ale to, kdo vaše dítě přitahuje nebo koho miluje, nemá s vámi osobně nic společného. Neklaďte to tedy jako problém ani to neberte jako přítěž. Protože to už se vás netýká. Vaše dítě třeba miluje dívku místo chlapce, who cares?

4. Tip po outingu dítěte: Vaše dítě rozhoduje

Do sexuality vašeho dítěte vám nic není. Samozřejmě čím více budete svého potomka v jeho outingu podporovat, budete tu pro něj a budete mu pomáhat, tím lépe se (z dlouhodobého hlediska) vyrovná se svou queer identitou. A to by mělo být také vaším cílem. Nicméně je to stále věc vašeho dítěte. Jinými slovy: Kdy a zda vůbec se vaše dítě bude chtít přiznat příbuzným, přátelům nebo kolegům, záleží pouze na něm. Nezastáváte určující roli, ale působíte pouze jako podpůrný činitel. Buďte u toho, naslouchejte, podporujte - ale netlačte na něj a nebrzděte ho. Proto byste si také měli s dítětem vyjasnit, s kým můžete o situaci mluvit. Pokud si dítě chce prozatím nechat svou sexualitu pro sebe, musíte to bez výjimky respektovat. Nikdy však není na škodu dát najevo, že i neheterosexuální sklony jsou zcela normální!

5. Tip po outingu dítěte: Informovat se a podporovat

Pokud nejste obeznámeni s queer problematikou v komunitě LGBTQIA+, je nejvyšší čas to dohnat. Pomoci mohou filmy nebo seriály s queer herci a herečkami. Koneckonců projevení zájmu je nejlepší formou uznání a přijetí. Mimochodem, to platí i pro emocionální stav vašeho dítěte - zdaleka nejen pro samotný outing. Koneckonců dospívání neheterosexuálního teenagera obvykle není bez komplikací. Outing jste už společně zvládli, jen tak dál! Naštěstí existují i některé skupiny (mládeže), které se zabývají právě těmito otázkami a navazují kontakt s dalšími podobně orientovanými lidmi. Často totiž výměna názorů s ostatními, kteří procházejí nebo prošli stejnou věcí, může posílit názor a vývoj vašeho dítěte. Přinejmenším pomoc při budování těchto mostů nebo jejich prosté prosazování je něco, za co vám vaše dítě bude navždy vděčné. A na tom koneckonců záleží. Buďte podporujícím rodičem, jakým byste měli být - ne nějakým netolerantním looserem.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best