Home  /  Stories  /  Děsí evropské značky jejich ekonomická závislost na Číně?

Děsí evropské značky jejich ekonomická závislost na Číně?

Na nedávném zasedání G7 byla projednávána otázka dodavatelských řetězců a jejich zpřetrhání v průběhu pandemie a během války na Ukrajině.
22.05.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Po schůzce, která se konala v japonském městě Nigata, oznámili vedoucí představitelé zemí G7 nové partnerství s názvem RISE (zkratka pro Resilient and Inclusive Supply-chain Enhancement), jehož cílem je posílit odolnost globálních dodavatelských řetězců po letech zvýšeného geopolitického napětí mezi západními zeměmi, Ruskem a Čínou, které od okamžiku lockdownu způsobilo četná narušení globálních dodavatelských řetězců i řadu hospodářských ztrát. Mezi různé problémy patří geopolitické napětí na Tchaj-wanu, ujgurská otázka v Sin-ťiangu, problémy s technologickou bezpečností, ale také odmítání Číny distancovat se od Ruska kvůli válce na Ukrajině. Ačkoli dohoda neuvádí konkrétní země, zdá se, že jejím cílem, na němž se podílejí země Severní Ameriky, západní Evropy a Japonska, je posílit kolektivní blok proti Rusku a snížit hospodářskou závislost na Číně tím, že fakticky povoluje praxi friendshoringu, tj. postupného přesměrování dodavatelských řetězců do politicky a ekonomicky "bezpečnějších" zemí, tj. ke svým geopolitickým spojencům. Tato nová politika by mohla mít silné dopady na módní průmysl, neboť čínská výroba pro něj hraje klíčovou roli - podle BoF pochází z Číny přibližně polovina látek používaných v módním průmyslu. Nakolik je však její realizace reálná? A vyplatí se společnostem a luxusní skupině znepřátelit si čínskou vládu? Tento proces samozřejmě není ani přirozený, ani okamžitý.

@pffueiojk59xfg

High quality shoes from China factory

♬ original sound - shoe party

Čína je dnes největším světovým dodavatelem surovin, největším světovým vývozcem oděvů a hraje nedílnou roli v udržování složitých globálních dodavatelských řetězců - nemluvě o tom, že čínský trh představuje skutečné záchranné lano pro existenci mnoha značek. Některé společnosti však již podnikly kroky, aby se z této země obchodně osvobodily. Například společnost Levi's snížila výrobu v Číně z 16 % v roce 2017 na 1-2 % v roce 2019. Vedoucí představitelé odvětví však sice uznávají potřebu diverzifikace dodavatelských řetězců, ale vzhledem k tomu, jak napjaté vztahy mezi Čínou a USA ještě více zkomplikovaly výkonnost globálního trhu, který se stále více vyznačuje volatilitou, nejistotou, složitostí a nejednoznačností, se rozhodli pro mimořádně opatrné politiky a strategie. V této souvislosti mnoho manažerů módního průmyslu předpovídá, že narušení dodavatelského řetězce bude v roce 2023 hlavním faktorem ovlivňujícím globální ekonomický růst, jak je také zdůrazněno ve zprávě The State of Fashion 2023 podepsané společnostmi BoF a McKinsey. Zpráva rovněž odhaluje, že téměř dvě třetiny manažerů v oblasti módy zvažují vytvoření specifických výrobních center určených k uspokojování poptávky na americkém a evropském trhu. Některé módní společnosti již začaly realizovat strategie diverzifikace svých dodavatelských řetězců. Například Hugo Boss zvýšil výrobu v zemích, jako je Turecko a Polsko. Společnost VF Corp, zkráceně Supreme a The North Face, by zase nejraději produkovaly v regionech, kde se její výrobky spotřebovávají. Například zdvojnásobila výrobu na 500 000 párů obuvi Timberland v Portugalsku a navázala partnerství s mexickými dodavateli při výrobě 300 000 párů obuvi Vans.

Diverzifikace však není snadná: země jihovýchodní Asie, Jižní Korea a Japonsko, ale také latinskoamerické trhy, v čele s Mexikem, se zdají být méně vybavené pro masovou výrobu nebo méně nákladově efektivní. V jiných zemích, například v Africe, které představují vznikající výrobní centra, je však třeba řešit problémy politické nestability a nedostatečné připravenosti na výrobu v globálním měřítku - dva nedávné případy, na které upozornil BoF, jsou Etiopie a Keňa. Dokonce i země jako Brazílie, Jihoafrická republika a Indie, které jsou často považovány za nejlepší potenciální dlouhodobou alternativu k Číně, nejsou ve vztahu k Rusku zcela zajedno, pokud jde o válku na Ukrajině - nemluvě o problémech v oblasti logistiky, infrastruktury a přístavů, s nimiž se tyto země stále potýkají a které již Čína z velké části vyřešila místo nich.

V tomto scénáři se pak projevuje paradoxní efekt friendshoringu. Země jako Vietnam, které musí více vyrábět, jsou nuceny zvýšit dovoz textilu, materiálů nebo komponentů z Číny, což spíše posiluje vazby mezi oběma zeměmi, než aby se postavily vlivu Pekingu. V důsledku toho se mnoho módních společností rozhoduje udržovat vazby s Čínou, ale rozšiřovat výrobu jinde. Je zřejmé, že diverzifikace dodavatelského řetězce neznamená úplné přerušení obchodních vztahů - což by bylo katastrofální pro všechny zúčastněné strany. To mimochodem zdůraznila i americká ministryně financí Janet Yellen, která nedávno připomněla hlubokou integraci čínské a americké ekonomiky. A přestože Čína tvrdí, že je pro zdravé a vzájemně výhodné vztahy s USA, četné průmyslové skupiny vyzvaly USA a Evropu, aby uzavřely paralelní obchodní pakty s dalšími zeměmi, a zajistily tak větší stabilitu v případě, že se současné a kontrolovatelné geopolitické napětí z jakéhokoli důvodu vystupňuje. Je však stále jasné, že tyto dohody nelze znovu projednat během několika dní - čeká nás ještě dlouhá cesta.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best