Home  /  Stories  /  Doxxing

Doxxing

Když se informace stávají zbraní: důsledky a morální problém doxxingu.
15.02.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Když se hackeři mezi sebou nepohodnou, nedávají si před dveřmi klubu rány do obličeje. Ne, ráno před první kávou, se smartphonem v ruce, napáchají úplně jiné škody. Zveřejňují spoustu soukromých údajů a informací o svých nepřátelích a oponentech, což je někdy horší než jakákoli pomluva. Říká se tomu doxxing. Když se to stane v hackerských kruzích, můžete si myslet, že "je to vaše chyba". Doxxing však nepoužívají jen hackeři. Když jsou adresy novinářů zveřejněny na webových stránkách pravicových skupin, jejichž zpravodajství se vám nelíbí, nebo když jsou ukradeny a zveřejněny bankovní výpisy bývalého vztahu, což otevírá prostor pro podvody, přestává veškerá legrace.

Doxxing: Když se informace stanou zbraní

Doxxing se ze subkulturních webů, jako je 4Chan a Reddit, stal mezinárodním fenoménem, který způsobuje nemalé škody. Problém s doxxingem spočívá v tom, že je "nástrojem" pro stalking, krádež identity, obtěžování nebo podněcování ke spáchání jiného, případně násilného činu.

Co je to doxxing?

Doxxing spadá pod kyberšikanu a znamená zveřejňování osobních údajů osoby na internetu bez jejího souhlasu s cílem obtěžovat ji nebo ji ponížit, případně to umožnit jiným. Těmito informacemi mohou být údaje jako skutečné jméno, adresa, výpisy z bankovního účtu nebo lékařské záznamy. Internet nic nezapomíná, takže je těžké tyto informace definitivně vymazat. Na druhou stranu je dost lidí, kteří málokdy vyhledávají konfrontaci offline, ale nevadí jim poškodit cizího člověka online pomocí mailů a zpráv. Termín doxxing je zkratkou anglického slova documents. Na psaní celých slov přece nemáte čas, takže se z Documents jednoduše stal Dox. K šíření doxxingu přispěla hackerská skupina Anonymous. Anonymous se však také poučili a nyní jsou k úniku osobních informací kritičtí.

Soukromé letadlo Elona Muska a prodej dat: to je také doxxing

Nejde vždy o to, abyste někam vyvěsili telefonní číslo své bývalé v naději, že bude mít bezesné noci, protože jí bude neustále zvonit telefon. To je samo o sobě hloupost a nepochybně to spadá pod obtěžování. Na trhu s osobními údaji panuje čilý ruch. Data jsou prodávána společnostem nebo jiným pachatelům, kteří s nimi dělají bůhvíco. Od nevyžádané reklamy až po krádež údajů o kreditní kartě.

Před několika měsíci se Jack Sweeney proslavil tím, že na Twitteru oznámil, kdy, kam a kam poletí Elon Musk svým soukromým letadlem. Později zveřejnil další letové trasy jiných celebrit. Tyto údaje jsou v USA veřejně dostupné a student z Floridy chtěl upozornit na to, jak moc tito lidé svými většinou krátkými lety poškozují životní prostředí. Ale v podstatě to také spadá pod doxxing. Když Musk na konci loňského roku koupil Twitter, Sweeneyho účet byl jedním z prvních zablokovaných.

Je doxxing za určitých podmínek v pořádku?

Doxxing je kontroverzní a za určitých okolností i trestný. Problém spočívá spíše v morálce a etice a v pohledu na věc. Rakouská lékařka Dr. Lisa-Maria Kellermayr byla měsíce obtěžována, pomlouvána a napadána odpůrci očkování - protože očkovala lidi proti Coroně a i jinak prosazovala vědecký přístup k viru. Tlak a bezmoc byly tak velké, že spáchala sebevraždu. Její osobní údaje byly sdíleny na kanálech Telegramu a zveřejněny na internetu. Vyšetřování bylo mezitím zastaveno. Existuje skupina lidí, kteří se cítí oprávněně zapojeni do doxxingu doktora Kellermayra. Většina to nedokáže pochopit. Ale co kdyby se šířily údaje pravicových radikálů, popíračů holocaustu nebo sexuálních delikventů? Nechtěli bychom vědět, kdo žije v našem sousedství? V této souvislosti si každý musí položit otázku, jak se staví k doxxingu. Jednání nebo postoj člověka nečiní doxxing méně nezákonným, ale zvyšuje se jeho přijatelnost (nebo klid) a člověk ho pak ospravedlňuje z hlediska osobní bezpečnosti.

Je pravda, že pokud se k vám někdo chce dostat, najde si způsob. Hackeři jsou (bohužel) v tom, co dělají, dobří. Nemusíte jim to však ještě více usnadňovat. Pravidelná změna hesel je sice nepříjemná, ale zároveň chrání vaše osobní účty. Nedbalé vyhazování pošty a dopisů, pokud je vaše adresa jasně čitelná nebo jsou v dopise citlivé údaje, může vést k vážným problémům. Nemluvě o prezentaci veškerých soukromých informací na sociálních sítích.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best