Home  /  Stories  /  Drony ukazují pokrok v kontroverzním projektu The Line

Drony ukazují pokrok v kontroverzním projektu The Line

V Saúdské Arábii byly zahájeny práce na ambiciózním stavebním projektu "The Line". Projekt dlouhý 170 kilometrů je předmětem kontroverzí.
18.12.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Neom

Vláda Saúdské Arábie zveřejnila v polovině roku velkolepé plány na výstavbu nového projektu: jedná se o 170 kilometrů dlouhou a 500 metrů vysokou zrcadlovou zeď, v níž je ukryto celé město. Navzdory své impozantní délce a výšce má být město široké pouze 200 metrů. Kromě toho je slibován dopravní systém, s nímž se lze dostat z jednoho konce na druhý do 20 minut.

Má být "vzorem pro ochranu přírody a zlepšení životních podmínek pro lidi", říká o projektu korunní princ Mohammed bin Salmán. Není to jediná vize, jak by mohla vypadat města budoucnosti.

Projekt s názvem "The Line", který je součástí vývojového projektu NEOM, vypadá na vizualizacích jako futuristický sen. A přece: stavební práce začaly, jak ukazují snímky z dronu a satelitní snímky z oblasti na severozápadě Saúdské Arábie.

Projekt je ostře kritizován

Na videu je vidět, jak různá rypadla hloubí dlouhou rovnou prohlubeň. Není známo, zda se jedná o základy města, nebo o podzemní dopravní systém. Projekt není bez kontroverzí: odborníci považují tvrzení, že stavba je udržitelná a později bude klimaticky neutrální, za nereálné.

Zatímco na snímcích oblasti na Google Maps zatím nejsou vidět žádné stavební práce, na jiné službě SOAR jsou již stavební práce vidět: bagry (červené tečky) odhrnují zeminu a kamení (fialové) z prohlubně (žluté). Budovy vpravo na obrázku jsou ubytovny pro zaměstnance.

Ostře kritizována je také zvolená lokalita: v této oblasti již žili lidé, místní beduínské kmeny nyní musí uvolnit místo staveništi. Organizace na ochranu lidských práv ALQST oznámila, že tři místní obyvatelé, kteří byli odvedeni ze staveniště, byli odsouzeni k trestu smrti. O životních podmínkách stavebních dělníků je zatím známo jen málo.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best