Home  /  Stories  /  "Držte se dál" - Amsterdam se chce zbavit mladých Angličanů

"Držte se dál" - Amsterdam se chce zbavit mladých Angličanů

Amsterdam už nechce ve městě britské muže ve věku 18 až 35 let. Nizozemské hlavní město proto zahajuje kampaň zaměřenou přímo na ně - a vysloužilo si za to kritiku.
26.04.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Amsterdam zahajuje internetovou kampaň, která má odradit mladé turisty ze Spojeného království od návštěvy města kvůli alkoholu a drogám. Kampaň se zaměřuje na britské mladíky ve věku 18 až 35 let, kteří chtějí v Amsterdamu upouštět páru a způsobovat problémy, uvedlo město.

Internetové vyhledávání výrazů jako "rozlučka se svobodou v Amsterdamu", "levný hotel v Amsterdamu" nebo "levný bar v Amsterdamu" by mělo vést k informačním stránkám varujícím před následky nadměrné konzumace alkoholu a drog. Hrozí pokuty, zatčení, hospitalizace a poškození zdraví, uvádí se na příslušných stránkách.

"Aby se v našem městě dalo žít, rozhodli jsme se pro stanovení hranice." Sofyan Mbarki, městský radní v Amsterdamu

Kampaň se má rozšířit i na návštěvníky z dalších evropských zemí a Nizozemska a je součástí snahy omezit negativní důsledky masové turistiky v Amsterdamu. "Návštěvníci zůstávají vítáni, ale ne pokud se chovají nevhodně a ruší. Pak jako město říkáme: raději ne, držte se dál," řekl radní Sofyan Mbarki. "Amsterdam je kosmopolitní město a k tomu patří rušnost a živost, ale aby naše město zůstalo živé, rozhodli jsme se nyní omezovat, nikoli nezodpovědně růst."

Skutečnost, že Amsterdam se výslovně zaměřuje na britské muže v určitém věkovém segmentu, je rovněž interpretována negativně. Protireklamní kampaň je diskriminační nebo založená na nespravedlivých stereotypech, píše se na síti.

Zákaz prodeje marihuany v amsterdamském historickém centru

Jedním z opatření proti velkým problémům masové turistiky v Amsterdamu je zákaz kouření trávy ve Starém městě, kde od poloviny května nebude možné kouřit jointy na ulici. Kromě toho budou muset restaurace ve známé čtvrti červených luceren, "Wallen", zavírat dříve a sexuální pracovníci budou muset dříve skončit. Obyvatelé si již léta stěžují na důsledky masové turistiky, jako je popíjení, hulákání a kouření trávy na ulicích.

Tento měsíc také začíná kampaň " How to Amsterdam". Ta prostřednictvím sociálních médií a varovných cedulí informuje návštěvníky o zákazu močení na veřejnosti a o problémech s opilstvím, hlukem a nákupem drog od pouličních dealerů. Hotely by měly o těchto aspektech informovat na displejích ve vstupní hale.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best