Home  /  Stories  /  Dům s majákem

Dům s majákem

Odlehlý dům s přilehlým majákem ve Skotsku hledá nového majitele. Samota je zahrnuta v ceně.
05.03.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Harper Macleod

Bílý dům se žlutými akcenty, maják a fantastický výhled: to je dům na Strathy Point, útesu na severu Skotska. Jsou zde čtyři ložnice a útulný obývací pokoj - a na míle daleko žádní sousedé. Nejbližší vesnice Strathy je vzdálená 3,2 km. Nejbližší větší město Thurso je vzdálené 37 kilometrů.

Za 150 000 liber, může být tento dům brzy váš. Realitní společnost Harper Macleod Estates, která dům prodává, slibuje nejen samotu, ale také jedinečný výhled na Atlantický oceán a dokonce i polární záři.

Uhelné sklepy a proslulá pláž

Dům strážce majáku na prodej je jednou ze šesti budov. Má asi 100 metrů čtverečních obytné plochy rozdělené na několik ložnic, obývací pokoj, kuchyň, koupelnu a oddělenou toaletu a vstupní prostor. Kuchyně byla zrekonstruována a je vybavena všemi druhy nových spotřebičů.

K dispozici je také sklep na uhlí s vlastním vchodem. Vytápění je topným olejem, dvojitá okna mají učinit kruté zimy snesitelnějšími. Jednou ze zajímavostí je blízkost Strathy Bay, oceňované pláže: je oblíbená zejména mezi surfaři, protože je chráněna před obzvlášť silnými větry.

Od roku 2012 již není v provozu jako maják

Maják na Strathy Point byl prvním majákem ve Skotsku, který byl postaven pro elektronický provoz. Od roku 1997 nepotřebuje strážce a v roce 2012 přestal fungovat úplně. Poté byl k dispozici jako rekreační dům, nyní se do něj má nastěhovat nový majitel.

V Harper Macleod Estates poukazují na odlehlost: "Je to ideální místo, kde si můžete vychutnat klid, relaxaci a přírodu," píše společnost v reklamě a pokračuje: "Můžete zde pozorovat ptáky, ale také velryby, delfíny a tuleně. Rozhodně však neuvidíte žádné sousedy.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best