Home  /  Stories  /  Elon Musk přišel o více peněz než kterýkoli jiný člověk

Elon Musk přišel o více peněz než kterýkoli jiný člověk

Se ztrátou 200 miliard dolarů (v přepočtu přibližně 4600 miliard korun) je Elon Musk osobou, která zaznamenala největší ztrátu čistého majetku v historii.
04.01.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Miliardář Elon Musk, dříve nejbohatší muž světa, pokořil nový rekord: Zakladatel společnosti Tesla a majitel Twitteru je první osobou v historii, která přišla o 200 miliard dolarů svého čistého jmění, jak uvádí Billionaire's Index agentury Bloomberg. Spolu s tím přišel i o titul "nejbohatšího člověka na světě". Tato mnohamiliardová ztráta následuje po zprávě z ledna 2021, že Elon Musk je po zakladateli Amazonu Jeffu Bezosovi teprve druhým člověkem, který během jednoho roku získal jmění odpovídající téměř 200 miliardám dolarů.

Elon Musk: Propad akcií Tesly způsobil člověku největší finanční ztrátu v historii

Pro výrobce elektromobilů Tesla to byl zatím nejhorší rok. Elon Musk, jehož čisté jmění bylo ještě v listopadu 2021 na vrcholu 336 miliardy dolarů, zaznamenal v roce 2022 pokles svého majetku na necelých 136 milionů, protože akcie společnosti Tesla se propadly o 65 %. Důvod: od převzetí Twitteru Elonem Muskem v dubnu 2022 a souvisejících kontroverzí akcie Tesly trpí, což vážně ohrožuje pozici automobilky na trhu s elektromobily.

Jen v roce 2022 klesly akcie společnosti Tesla o 65 % - a to při rostoucím trhu a stále větší konkurenci v segmentu elektromobilů. A protože většina majetku Elona Muska je spojena s Teslou, má špatný stav akcií společnosti přímý vliv i na miliardářovo jmění. Kromě toho sám Elon Musk prodal většinu svých vlastních akcií Tesly, aby mohl ve druhém čtvrtletí roku 2022 financovat akvizici Twitteru.

Elon Musk zlehčuje pokles ceny akcií Tesly

Ve zprávě zaslané zaměstnancům společnosti Tesla 28. prosince 2022 miliardář poděkoval zaměstnancům za jejich výjimečný výkon v průběhu roku 2022 a zároveň bagatelizoval neutěšené výsledky akcií společnosti: "Nenechte se příliš znepokojovat šílenstvím na akciovém trhu." V poznámce, kterou získal zpravodajský kanál CNBC, Elon Musk navíc předpovídá: "Pokud budeme i nadále prokazovat vynikající výsledky, trh to uzná."

Elon Musk byl v polovině prosince 2022 časopisem Forbes zbaven pomyslného titulu nejbohatší člověk světa a předal ho Bernardu Arnaultovi, francouzskému předsedovi představenstva a CEO LVMH. A i když se to Elonu Muskovi asi nelíbí, zdá se, že změny bere s nadhledem a slibuje, že ani v roce 2023 s ním nebude nuda.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best