Home  /  Stories  /  EVA VIK: Vášen k životu
EVA VIK

EVA VIK: Vášen k životu

#WomenWeLove
21.06.2022
Text: Redakce
Foto: Benedikt Renč

Tahle vysoká tmavovláska dlouhodobě boří mýty o tom, že se mladá Češka nemůže prosadit jako režisérka v Hollywoodu. Rodačka z Brna, momentálně žijící v Los Angeles, se prosadila odvážnými scénáři, z nichž vytváří poetické filmy. Za pět let natočila deset krátkých snímků a sedm reklam a třeba její Carte Blanche v roce 2019 uspěl u diváků na festivalu Mammoth a obdržel cenu Breakout Director na Capri Hollywood Film Festivalu.  

Eva byla odmala nadšenou filmovou fanynkou a s myšlenkou, že odjede do Hollywoodu, doma vyrukovala, už když jí bylo deset. V Česku hrála dětské malé role v divadle, ve filmu a televizních seriálech, pak přišel modeling, v němž je známá pod jménem Eva Doll.

V osmnácti si zaplatila hereckou školu v Londýně, ale už tehdy jí začínalo být jasné, že se chce přesunout na druhou stranu za kameru a režírovat. Po dvou letech v Paříži se definitivně vydala směr Los Angeles a vysněný Hollywood. V polovině března měl v Praze světovou premiéru její poslední krátký film Serpentine. Další kousek Raven, který tady točila během pandemie s herci Stanislavem Majerem nebo Hanou Vagnerovou, by se měl v kinech objevit v létě. Zároveň se letos chce v branži posunout o level výš, protože plánuje svůj první celovečerní film. Měl by vzniknout na sněhu v Kanadě.

KRÁSA

Krása vychází z člověka a duše. Pro mě byl vždy důležitější mozek než krása. A jak řekla Carrie v Sexu ve městě, že „krásní kluci nemusí být dobří v posteli, protože nikdy být nemuseli“, tak to je pravda. Ráda natáčím krásné věci, protože to tak mám ráda – dívat se na ně na velké obrazovce je určitým způsobem snění. Krása se dá na první pohled najít i v nekrásných věcech nebo lidech. Jen ji člověk v sobě musí mít, tu schopnost to najít.

LÁSKA

V momentě, kdy se člověk naučí lásku k sobě samému, hodně věcí se v životě změní k lepšímu. Nebude ji už potřebovat od jiného, protože ví, kým je, všechno ostatní bude láska navíc. Věřím v anima a animus. Spojení dvou duší.

INSTAGRAM

Skvělá vizitka. Taková website moderní doby, když to tak lidé chtějí uchopit.

BUDOUCNOST

Když je člověk mladší, tak neví, co bude, trošku tápe, ale čím je starší a moudřejší (ve většině případů), tak ví, že to dobré přijde, když v to věří a tvrdě na tom pracuje. Nic nepřijde zadarmo. Musí v to věřit, a tím pádem věřit i v budoucnost.

DOMOV

Dříve býval po celém světě. Ted miluju své zázemí v Kalifornii a už tomu říkám domov. Jsem taková česká patriotka žijící v Los Angeles.

TĚLO 

Mít ho rád a starat se oněj.To je asi jediné, co mě napadá.

VÁŠEŇ

Velmi důležitá. Ale nejde jen o ni. Já nyní dávám veškerou svou vášeň práci a dělá mě to velmi šťastnou. Mám takovou celkovou vášeň k životu. Jsem velmi vášnivý člověk – chytne mě to pokaždé, když se mi líbí nějaký nápad na film, ale jen u těch pravých projektů to přetrvá. Mé životní motto je: „Vášeň k životu musí být. Protože když ji nemáme, co jiného nám zbývá?“

SVOBODA

Pro mě je velmi důležitá. Mám ráda pocit domova, ale nesmím být utlačovaná. Od čtrnácti cestuji sama po světě a vím, co se mi líbí. Ale na druhou stranu se také dokážu rychle přizpůsobit. Filmy dělám právě proto, že je to krásná kreativní svoboda.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best