Home  /  Stories  /  Existenciální úzkost není tak vzácný jev - odkud pochází a co s ní můžete dělat

Existenciální úzkost není tak vzácný jev - odkud pochází a co s ní můžete dělat

Aktuální situace v mnoha lidech prohlubuje existenční strach. Člověk však není jednoduše vydán na milost a nemilost.
07.06.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Existenční obavy někdy zasáhnou většinu z nás. Jsou spojeny především se strachem z nezaměstnanosti nebo s finančními obavami. Z četných zpráv o koroně, válce na Ukrajině, rostoucích životních nákladech nebo napjatém trhu s nájemními byty jsou proto mnozí rozrušeni. Výsledkem je existenciální strach. Nejste však bezmocně vydáni na milost a nemilost obavám - pokud ovšem začnete jednat.

Existenciální úzkost je jev, který není tak vzácný: kde se bere a co s tím můžete dělat

Existenciální úzkost je vězení, které si sami vytváříme a ve kterém se sami držíme uvězněni. Její zdi ovlivňují každé životní rozhodnutí, a tím i naše vlastní štěstí - málokdy však pozitivně.

Peníze, kariéra a budoucnost: jde o existenční obavy

V zásadě nejde o otázku života a smrti. Německý slovník tento pojem definuje jako strach z toho, že člověk nezvládne svůj život, nebo že mu unikne smysl života. Existenciální úzkost je strach ze ztráty základů vlastní existence - práce, živobytí nebo osobní budoucnosti. Existenciální obavy obvykle začínají tím, že je (domněle) ohrožena profesní existence člověka, protože z toho vyplývají další problémy. Proto jsou častými obavami, když hovoříme o existenciálních obavách, propuštění ze zaměstnání, platební neschopnost nebo neúspěch samostatné výdělečné činnosti. Z toho vyplývají další formy úzkosti. Pokud se přestanou vydělávat peníze, jak se budou platit účty? Hrozí ztráta domova? Zejména ztráta společenského uznání je v existenciální úzkosti velkou zátěží. Co si bude myslet okolí? Existenciální úzkost se skládá z různých faktorů, které vedou k ochromujícímu pocitu strachu a mohou vyvolat nečinnost, zoufalství a depresi.

Corona, válka na Ukrajině a inflace prohloubily existenční obavy

V posledních letech se zvýšily životní náklady, zanikla pracovní místa, malé i velké podniky musely ukončit činnost. Zkrácené pracovní úvazky, ztráta zakázek nebo propouštění obavy jen podpořily. Události jako pandemie korony, válka na Ukrajině nebo přetrvávající inflace byly a stále jsou konkrétními spouštěči existenčních obav. Existuje tedy konkrétní riziko ohrožení existence. Tento druh strachu má ovšem určitou výhodu. Varuje a nutí nás podle toho jednat. Lidé s nízkou odolností, kteří se obávají ztráty kontroly, nebo ti, kteří jsou z podstaty pesimističtí ohledně budoucnosti, dokonce propadají existenciálnímu strachu snadněji a obvykle bez toho, aby věděli, co jejich strach spouští.

Tipy, jak se zbavit existenciální úzkosti

Ne každý vidí sklenici zpola plnou. Požadovat, aby se pesimisté změnili a viděli pozitivní věci, není správná cesta. Existují však tipy, které můžete použít, abyste se existenciálnímu strachu postavili a překonali ho tím, že mu už nedovolíte, aby ovládal váš život. Důležité je stát se aktivním.

Jaká je vlastně realita?

Podívejte se na svou situaci věcně. Hrozí vám propuštění? A pokud ano, opravdu se příští týden ocitnete na ulici? Upřímně se podívejte na své okolí. Pokud se vaši přátelé odvrátí, neobešli byste se bez těchto lidí? Vážně zvažte, jaké máte možnosti, pokud přijdete o práci. Sociální záchranná síť má totiž hustá oka. Nikdo se nerad hlásí o podporu v základním zaopatření, ale bez peněz vás systém nenechá. Skoncujte s hororovými scénáři a divokými představami v hlavě. Důsledky totiž nebudou tak zlé, jak se lidé ve strachu domnívají.

Jak mohou vypadat řešení?

Pokud vidíte jen poloprázdnou sklenici, řešením věnujete jen malou pozornost. Změňte svůj pohled a nesoustřeďte se na problém, ale na to, jak ho řešit. Tak můžete překonat pocit bezmoci a začít jednat. Dokázali byste si zajistit práci nebo najít novou? Jak získat více zakázek?

Přehrajte si nejhorší možný scénář

V myšlenkovém kolotoči se vše točí kolem tohoto jediného strachu. Strach je stále větší a stále iracionálnější. Musí se zastavit. Přehrajeme si tedy nejhorší možný scénář a preventivně z něj vypracujeme plán. S největší pravděpodobností ho ani nebudete potřebovat, ale vědomí, že jste připraveni a máte řešení, vám pomůže vypořádat se s existenciálním strachem.

Získejte kontrolu prostřednictvím informací

Bankovní výpisy jsou největším nepřítelem, pokud jde o obavy o peníze. Ale nedívat se na ně, protože se bojíte skutečnosti, je nejen nedbalé, ale živí to strach z neznalosti. Situace se ve vaší mysli jen zvětšuje a vy se okrádáte o možnost řešit problém čelem.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best