Home  /  Stories  /  Frontotemporální demence je nemoc, kterou trpí Bruce Willis

Frontotemporální demence je nemoc, kterou trpí Bruce Willis

Frontotemporální demence napadá nejprve centrum řeči. Jeden z důvodů, proč se Bruce Willis vzdálil z očí veřejnosti.
13.03.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Před rokem ukončil herec Bruce Willis kvůli nemoci kariéru. Tehdy se uvádělo, že Willis trpí poruchou řeči s odborným názvem afázie. Afázie je pouze jedním z dílků skládačky. Nyní jeho rodina zveřejnila zdrcující diagnózu. Willis trpí frontotemporální demencí (FTD), sdělily na Instagramu manželka Emma Heming-Willisová a bývalá manželka Demi Mooreová. Je téměř neuvěřitelné, jak je možné, že teprve 67letý muž, který ve svých filmech vždy hrál silnou postavu, nyní trpí demencí. Demenci, stejně jako téměř jakoukoli jinou nemoc, nezastaví úspěch, věk, stav bankovního konta ani profese. Ale co vlastně je?

Vzácná, rychle postupující a nevyléčitelná demence: Bruce Willis bojuje s frontotemporální demencí

Demenci si obvykle spojujeme s lidmi v seniorském věku, ale může postihnout člověka v jakémkoli věku. Demence je souhrnné označení pro onemocnění mozku, při kterém dochází k destrukci nervových buněk. To způsobuje postupný pokles duševních schopností. Paměť je jen jejím nejmenším aspektem a u herce Bruce Willise byl nyní diagnostikován obzvláště vzácný typ demence. Frontotemporální demence obvykle začíná mezi 45. a 60. rokem života, tedy dříve než u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Tento typ demence nejprve postihuje řeč a později chování.

Frontotemporální demence: ztráta řeči a změny chování

Postiženi jsou stejně muži i ženy. Frontotemporální demence se vyznačuje napadením centra řeči. Stejně jako u všech forem demence i u této formy dochází k patologickému usazování bílkovin, které vede k odumírání nervových buněk - v tomto případě se tak děje především v jazykových oblastech. Následně je obtížné formulovat věty. V určitém okamžiku se z vět stávají pouhá slova, až i tato schopnost vymizí. FTD se vyskytuje u méně než deseti procent všech pacientů s demencí. Na rozdíl od pacientů s Alzheimerovou chorobou je paměť postižena až v pozdějším průběhu onemocnění. Diagnostika frontotemporální demence může být obtížná. Změny osobnosti jsou často zaměňovány s duševními poruchami, jako je vyhoření nebo deprese. Chování zahrnuje zejména apatii, ale také podrážděnost, netaktnost a ztrátu zábran.

Frontotemporální demenci nelze vyléčit

Rodina Bruce Willise označila jeho diagnózu za "krutou nemoc", na kterou bohužel neexistuje lék a možnosti terapie jsou pravděpodobně stále obtížnější. Příručka MSD popisuje, že postižení "obvykle projevují malý porozumění nemoci nebo slabou motivaci k léčbě". Zatím neexistují žádné možnosti cílené terapie, protože nejsou známy procesy, které vedou k odumírání nervových buněk. Proto jsou postižení léčeni pouze tak, aby se zmírnily jejich příznaky. Léky, kreativní terapie nebo fyzická aktivizace se používají ve snaze zmírnit problémy s chováním, které se objevují. FTD je způsobena dědičností nebo neznámými příčinami, které také ještě nebyly dostatečně prozkoumány. I když se zdá, že existuje genetická zátěž, neznamená to, že lze gen předem identifikovat.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best