Home  /  Stories  /  Intoxikace z dávkovače šlehačky: Tato nebezpečí číhají na uživatele párty drogy rajský plyn

Intoxikace z dávkovače šlehačky: Tato nebezpečí číhají na uživatele párty drogy rajský plyn

Pokud se kolem povalují malé kovové bombičky a balónky, jednalo se o bujarý večírek s použitím nebezpečného rajského plynu.
23.06.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Loni v létě se rapper Haftbefehl dostal na titulní stránky novin, když musel přerušit vystoupení v Mannheimu, protože se na pódiu sotva držel na nohou. Na vině nebyla letní chřipka, vyčerpání ani Corona, ale předávkování chechtavým plynem, jak uvedl v jednom rozhovoru: "Tehdy se dal koupit na každém rohu a já se k němu dostal přes známého. Říkal, že denně spotřeboval padesát náplní. "Tři měsíce to šlo dobře a pak už nic nezabíralo. Rajský plyn známe od zubaře.

Nebezpečná párty droga

V roce 2018 odhalila studie protidrogových vědců z Frankfurtské univerzity, že počet mladých lidí užívajících rajský plyn se za tři roky zdvojnásobil. V německých městech vyzkoušelo oxid dusný jako párty drogu nejméně 12 % mladých lidí - to je přibližně každý desátý, uvedlo ve své studii z roku 2018 Centrum pro výzkum drog při Frankfurtské univerzitě. Když dokonce i takový rapper, jako je Haftbefehl, který se v minulosti postaral o spoustu negativních titulků, varuje před tímto plynem, stojí za to se nebezpečím oxidu dusného zabývat.

Pro šlehačku a u zubaře

Rajský plyn, nebo spíše oxid dusný, je bezbarvý plyn se sladkou vůní. Prodává se volně prodejný v kartuších pro šlehačku ve spreji nebo v balóncích a oxid dusný se používá také v lékařství pro svůj bolest tišící, anestetický účinek. Na základě rozhodnutí Evropského soudního dvora se na něj již nevztahuje přísný zákon o léčivech. Při vdechování oxidu dusného ve formě čichací látky však po několika sekundách dochází k intoxikaci. Spotřebitelé uvádějí slabé halucinace, pocity tepla a štěstí. Na večírcích se plyn obvykle inhaluje z balónků nebo přímo z bombiček. Velkoobjemová balení po 200 kusech jsou k dostání již za 50 eur. Stopy po konzumaci může každý vidět každý den: desítky prázdných kovových kapslí nebo balónků leží na parkovištích, zelených plochách nebo v ulicích. Šlehačkové kapsle nejsou drahé.

Zdravotní rizika

Inhalace kartuší s oxidem dusným slibuje pouze krátkodobé opojení v délce 30 sekund až maximálně několika minut. Na druhou stranu zdravotní následky mohou být závažné a dlouhodobé. Smích vás rychle přejde. Při průměrné spotřebě pěti až deseti kapslí jednou měsíčně je podle ministerstva zdravotnictví party droga spíše klasifikována jako neškodná. Tím to však obvykle nekončí. Vzpomínáme si, že rapper Haftbefehl spotřeboval asi 50 patron denně. V kombinaci s alkoholem nebo jinými drogami a zejména při nadměrné konzumaci může plyn způsobit trvalé poškození centrální nervové soustavy a ochrnutí. Při hladině 90 a více procent v dechu uživatelé upadají do bezvědomí. V nejhorším případě může mozek utrpět značné poškození v důsledku nedostatku kyslíku.

Úřady jsou znepokojeny

Internetové obchody nabízejí kartuše s příchutí broskve, jahody nebo manga. Podle zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost došlo k výraznému nárůstu počtu uživatelů, kteří užívají oxid dusný častěji, ve větším množství a po delší dobu. V Evropě také došlo k mírnému nárůstu počtu hlášených otrav. Podle odborníků ukazují případové studie rostoucí prevalenci oxidu dusného v zemích EU. Mezi nizozemskými studenty je podle ministerstva zdravotnictví v Haagu nejčastěji užívanou drogou. V roce 2019 byl v Nizozemsku nedaleko hranic s Německem otevřen první obchod s oxidem dusným, kde se zákazníci mohou za pár eur sjet pomocí balonku naplněného plynem ve starých sedačkách kina. S tím je však nyní konec. Od ledna 2023 je v této zemi držení a prodej oxidu dusného zakázáno.

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best