Home  /  Stories  /  Jak být milý: tipy, jak okamžitě vypadat sympatičtěji

Jak být milý: tipy, jak okamžitě vypadat sympatičtěji

Sympatičtí lidé si snáze získávají přátele a jsou úspěšnější v práci.
03.05.2023
Text: Elina Fütterer
Foto: Getty Images

Zatímco někteří lidé nás okamžitě osloví, jiní nás okamžitě odradí. Známe to nejen ze seznamovacích aplikací, ale také ze setkání na akcích, v práci nebo na dovolené. S lidmi, kteří jsou sympatičtí, je nejen snadné se hned dát do řeči, ale mají také určité charisma a je pro ně snazší najít si přátele nebo práci. A ruku na srdce: kdo by nechtěl působit sympaticky?

Skórování během milisekund: Jak se vytváří sympatie

I když to tak nechceme: Hodnotíme podvědomě a automaticky. O tom, zda je nám někdo sympatický, se rozhodujeme nejen po několika vteřinách, ale dokonce po několika milisekundách. Americký psycholog Alexander Todorov se tímto tématem zabývá již více než 20 let. Svůj nejznámější experiment provedl před 15 lety: Předložil testovaným osobám fotografie neznámých tváří a pod časovým tlakem se jich ptal, jak jim daná osoba připadá. Výsledek: po pouhé desetině vteřiny byly výsledky velmi podobné výsledkům jiných testovaných osob, které neměly časový limit na vyhodnocení.

Tyto faktory určují, jak sympaticky vypadáte

Vzhled. Na to, zda je člověk důvěryhodný, nebo nebezpečný, usuzujeme z povrchní indicie - jeho vzhledu. První dojem závisí zejména na jedné věci: Atraktivita. Podle studií působí lidé s úzkým obličejem sympatičtěji než lidé se širokým obličejem - pravděpodobně proto, že působí méně nebezpečně a dominantně. Evoluční výhoda, která je zcela nespravedlivá.

Vůně. Souvislost mezi sympatičností a čichem není dobře prozkoumána, ale existují určité náznaky, jak by spolu mohly souviset. Z evolučního hlediska je účelem odmítání některých pachů naše ochrana - například před nemocemi. Existuje hypotéza, že imunitní systém je jinak specializovaný a chrání nás před nákazou nemocemi, které sami nedokážeme odvrátit. Předpokládá se, že podle pachu našeho protějšku poznáme, jak moc je náš imunitní systém podobný. Na rozdíl od vzhledu dáváme přednost pachům, které nejsou příliš podobné těm našim.

O sympatiích však nerozhodují jen vnější faktory

Zájmy. Studie ukazují: Sympatie leží v oku pozorovatele. To, kdo je nám sympatický, je velmi individuální a záleží na nás samotných. Předpokládá se, že podvědomě hledáme osobnostní rysy, které jsou podobné nám samotným. Podobnosti, jako jsou zájmy, humor nebo hodnoty, jsou pak také základem pro to, aby se počáteční sympatie rozvinuly v přátelství. Čím více podobností, tím je pravděpodobnější, že přátelství vznikne.

Známé přebíjí náhodu. Nemůže to být jen náhoda, zda nám někdo přijde sympatický? Ne tak docela. Pravidelnost je však velkým faktorem, který do hodnocení vstupuje. Náhoda nám může zajistit, že na školení budeme sedět vedle určitého člověka. Pokud se pak s touto osobou setkáváme a vidíme opakovaně, je nám tato osoba sympatičtější. Máme rádi věci, které jsou nám známé. Tomuto jevu se říká efekt "já-expozice". Ale: pokud někoho nemůžeme vystát hned, opakované setkání může také posílit nesympatie.

Vypadat sympaticky: Může se první dojem ještě změnit?

První dojem přetrvává dlouho - ale může se ještě změnit. Čím déle někoho známe, tím více vstupují do hry další faktory. Kromě vzhledu také důvěrnost a blízkost, podobnost nebo společné zážitky. A to je dobře! Protože: my se v úsudku mýlíme. Studie s tisícovkou testovaných osob ukázala, že se v prvním dojmu velmi často mýlíme.

Proto: I když jsme s prvním dojmem nezazářili, můžeme ho změnit. Nemusíte lidi obelhávat, abyste působili sympatičtěji.

6 tipů, jak působit sympatičtěji

  1. Příjemná konverzace na procházce neproběhne, pokud váš společník jde mnohem rychleji nebo pomaleji. V překladu to znamená: najděte si společnou řeč a přizpůsobte se. Pokud druhá osoba během rozhovoru sáhne po sklenici a napije se, udělejte totéž. Je prokázáno, že působíme sympatičtěji, pokud napodobujeme mimiku, gesta a řeč těla. Děláme to částečně podvědomě. Kouzelné slovo však zní: uvážlivost. Nepřehánějte to: nemělo by to působit jako napodobování nebo nátlak.
  2. Čím více se někdo dokáže v rozhovoru podělit, tím sympatičtěji a chápavěji bude působit. Nemluvte tedy jen o sobě. A dále: odložte mobilní telefon, udržujte oční kontakt a pokládejte otázky, které druhou osobu povzbudí k tomu, aby mluvila o sobě. To symbolizuje skutečný zájem. Trik 17: V důležitých momentech rozhovoru opakujte důležité výroky druhé osoby slovo od slova. Je pravděpodobnější, že se lidé budou cítit pochopeni, pokud použijete přesně stejné formulace.
  3. Usmívejte se! Tak banální, ale tak účinné: úsměv je nejjednodušší způsob, jak navázat kontakt s druhou osobou. Věda ukazuje, že úsměv je univerzální - dokonce i psi dokáží rozpoznat a interpretovat lidský úsměv. A navíc: je nakažlivý. Alespoň většinou. Jak často se ale stává, že je člověk myšlenkami jinde nebo se soustředí, a proto má vážný výraz ve tváři, a proto se zapomene usmát? A co hůř: úsměv opětovat? Usmívat se lze i v době nucených masek: Když se usmíváte, mění se nejen oblast úst, ale objevují se i vrásky smíchu kolem očí a při mluvení se mění hlas. Ale pozor: musí to být autentické. Falešný úsměv, kdy jsou zkřivena pouze ústa, ale oči se neusmívají, vypadá ještě méně sympaticky než vážný výraz tváře.
  4. Letecké společnosti to dělají se svými statusovými hosty a chytří obchodníci to dělají při prodejních rozhovorech: Oslovují své partnery jménem. Důvodem je to, že lidé, kteří jsou v rozhovoru osloveni jménem, se cítí být viděni, oceněni a důležití. To v nás vyvolává nejen dobrý pocit, ale také to druhou osobu činí sympatickou.
  5. Najděte společné rysy a zaměřte se na ně. Váš protějšek miluje tenis a mluví o svém posledním zápase - ale vy, jako vášnivý fotbalový fanoušek, s tím můžete dělat jen málo? Nezdůrazňujte rozdíly ("Jsem fotbalista"), ale dejte najevo, co mají společného ("Takže ty máš také rád sport").
  6. Požádejte o radu. Nežádáme o radu někoho, koho si nevážíme nebo koho považujeme za nekompetentního. Požádáme-li někoho o pomoc nebo radu, navazujeme tím vztah a dáváme najevo, že si názoru druhé osoby vážíme. Takříkajíc skrytý kompliment. Dobře se přijímají i otevřené komplimenty. To, že máme rádi lidi, kteří nás chválí a lichotí, není příliš překvapivé. Účinek se ještě zesílí, když hezká slova nejsou pronesena v soukromí, ale ve skupině.

Nemůžete být sympatičtí všem

Vzhledem ke všem procesům, které probíhají automaticky a podvědomě při setkání, není možné, abychom se zalíbili všem. Pokud chcete, abyste někomu byli sympatičtí, je nejlepší projevit dané osobě sympatie. Většina výše zmíněných věcí se pak stane automaticky - aniž bychom se na ně museli soustředit.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best