Home  /  Stories  /  Jak dekódovat tajný jazyk z TikToku?

Jak dekódovat tajný jazyk z TikToku?

Co se skrývá za řečí Algospeak - a co některé tajemné kódy znamenají.
24.02.2023
Text: Leonard Pack
Foto: Getty Images

I když je konzervativní strýček se svými výroky typu "Co se ještě smí říkat" otravný, na TikToku je tato otázka zcela oprávněná. Tato platforma sociálních médií není tak úplně uvolněná, pokud jde o jazyk jejích uživatelů. Výrazy oslavující násilí nebo hanlivá slova ovšem nemají místo ani na jiných sociálních sítích (naštěstí). TikTok nás však drží obzvlášť zkrátka. Dokonce tak krátce, že platforma trestá i zcela normální výrazy. Máme odpovědi na to, jak to funguje, o jaké formulace se jedná a jaké tajné výrazy se proto na TikToku prosadily.

Problém s algoritmem

Koncept TikToku je založen na (docela dobrém) algoritmu. Otevřete aplikaci a jeden po druhém se vám přehrávají krátké klipy, od kterých se jen těžko odpoutáváte. Proč? Protože algoritmus sestavuje dokonalý, individuálně přizpůsobený výběr na základě našeho uživatelského chování a preferencí - aniž byste tvůrce museli sledovat. To ukazuje, jak moc je algoritmus pro TikTokers důležitý. Nesmíří se však se vším. Platformě se nelíbí některé vyslovené nebo - ještě hůře - napsané výrazy. Výsledek: videa jsou sankcionována, nezobrazují se ve feedu nebo jsou v horším případě dokonce smazána. Tento jev je také známý jako shadow banning (stínový zákaz). Pokud chcete generovat dosah, měli byste některá slova vynechat - nebo je formulovat tak, aby jim TikTok nerozuměl. Generace Z z této nutnosti udělala z nouze ctnost a vyvinula si tajný jazyk. Říká se mu Algospeak.

Jak Algospeak funguje

Protože TikTok oslovuje i velmi mladou cílovou skupinu (od 13 let), dbá platforma na ochranu nezletilých velmi přísně. A to je dobře. Příliš nahé kůže a jsi vyřazen. Sociální síť si nebere servítky ani co se týče jazyka. U některých výrazů je to důležité a dává to smysl. O tom, že slovo "sex" by se nemělo zmiňovat ani zapisovat, se dá polemizovat. Že jsou slova jako "homosexuál", "gay" nebo "lesba" červeným hadrem, je naopak ostuda. Generace Z si to nenechá líbit a některá slova jednoduše přeformuluje. Ze sexu se například stává Seggs nebo S3x. Díky tomuto tajnému jazyku (Algospeak) každý ví, co se tím myslí. Jen algoritmus TikToku je v nevědomosti.

Deset nejčastějších slov Algospeaku

Tajný jazyk na TikToku se všeobecně rozšířil. Pomocí Algospeaku se lze postavit nastupující cenzuře - i když záměr platformy v tomto ohledu nemusí nutně odpovídat mentalitě slušňáka. Abyste v budoucnu nezůstali ve ztraceni a přesně rozuměli tomu, o čem se na TikToku mluví, připravili jsme pro vás malý minislovníček. Jedna věc však musí být jasná: Tajné kódy TikToku vám samozřejmě prozradíme pouze v utajení!

1. Spicy Eggplant = Vibrátor

2. Nip Nops = Bradavky

3. Led-Dollar-Bean / le$bian = lesbický

4. Seggs / S3x = Sex

5. Noods = Nudes

6. D1ck = Penis

7. Mascara = Partner

Algospeak může jít do kytek

I když má rebelský charakter tajného jazyka TikTok své kouzlo - vždycky se najdou zadní vrátka. K mechanismu Algospeaku se například uchylují i mnozí pravicoví extremisté. Z pandemie korony se stal Panda Express a z uprchlíků zlaťáky, abychom jmenovali jen dva nepěkné příklady. Od roku 2024 by však Algospeak - přinejmenším v Evropě - mohl být tak jako tak minulostí. Jakmile vstoupí v platnost zákon EU o digitálních službách, uživatelé budou moci vznést námitku proti vymazání nebo zablokování svého obsahu. Méně cenzury, méně tajného jazyka - témata zůstanou stejná.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best