Home  /  Stories  /  Jak mi helma Dior zachránila během mise na Antarktidě život

Jak mi helma Dior zachránila během mise na Antarktidě život

Nebyla to jediná značková věc, kterou jsem na své cestě testoval. Ukázalo se, že na sedmém kontinentu mohou jít móda a funkce ruku v ruce.
23.01.2023
Text: Nick Remsen
Foto: Ali Wunderman

„Hektický“ je slovo, které v Jihoafrické republice často slýcháme v rozhovorech, jakási reflexivní slangová reakce na označení něčeho úžasného, extrémního nebo šíleného. Během krátké cesty do Kapského Města v prosinci loňského roku jsem ho slýchal často, a to nejen při přípravě na cestu do Antarktidy, ale také náhodou během mého pobytu ve městě. 

„Tahle trasa na Stolovou horu může být trochu náročná,“ řekl mi průvodce z hotelu One&Only, kde jsem bydlel, když mě vedl na nejznámější geografický prvek oblasti (Stolová hora je něco jako kapská verze losangeleského Runyon Canyonu). „Bylo to hektické,“ řekl publicista, když popisoval snahu jiného místního hotelu vytvořit vlastní variantu růží, které by byly vysázeny na jeho pozemku.

Hektické je také dobré slovo pro popis rozhodnutí vzít na Antarktidu základní vybavení pro chladné počasí od některých našich oblíbených módních značek a otestovat je v extrémně drsných podmínkách sedmého kontinentu. Jak obstojí kašmírový bomber Loro Piana v prudkém větru? A co proslulý zimní outerwear od Moose Knuckles? A co ikonické mokasíny s kožešinovou podšívkou od Alessandra Michela pro značku Gucci, které jsou pravděpodobně jeho největším hitem - a jistě i základním kouskem itelského dědictví - v domě, z něhož nedávno odešel? Ukázalo se, že mnohem lépe, než bych si myslel.

Má něco ze zlověstné pohádkové estetiky: je neuvěřitelná, strhující, téměř k zbláznění, a to vše v dobrém slova smyslu. Zároveň je to působivá koncepce. Echo - spolu s dalšími tábory White Desert nazvanými Wolf's Fang a Whichaway - lze všechny jednoduše složit a odstranit, aniž by po sobě zanechaly jakoukoli stopu. Celý podnik se snaží zůstat co nejekologičtější, aby přispěl k ochraně bělostných planin.

Během pobytu v Antarktidě nabízí White Desert výlety po kontinentu a jeho okolí, včetně výletu, pokud to podmínky dovolí, do mimořádného ledového tunelu, který září modře jako obraz Yvese Kleina. Nevěděl jsem, že led a sníh pohlcují červené a žluté světlo; čím je materiál hustší, tím více bude vypadat azurově, protože jím prochází jen modré světlo. Je to nádhera. Ale i krásné věci mohou být nebezpečné.

Při této aktivitě jsem zkoušel helmu POC Ski Racing od Diora. Připadala mi dost sexy. Nejsem už velký lyžař, ale byla stylovější a přiléhavější než jakákoli helma, kterou jsem měl na sjezdovce předtím. Zatímco jsme byli hluboko v kaňonu - pravděpodobně několik set metrů nebo víc - obklopeni modrou barvou, asi dvacet metrů nade mnou stoupal průvodce. 

Omylem uvolnil kus ledu, který byl velký asi jako anglický buldoček, a ten dopadl a zasáhl mě přímo do ramen a do hlavy, přesně na značku loga helmy. Celá skupina ztichla. Pak se ozval nervózní smích, když jsme si to uvědomili: Dior mi možná právě zachránil život, nebo alespoň hlavu před zraněním. Lékařská evakuace z Antarktidy je sice proveditelná, ale není snadná.

Další aktivita na programu naštěstí nebyla tak nebezpečná: návštěva kolonie tučňáků císařských. Vidět tyto pozoruhodné ptáky v mrazivé přírodě bylo trochu těžko uvěřitelné. Všichni tady? Kráčejí k nám a nebojí se? To není možné. Muselo to být zinscenované (což samozřejmě nebylo).

Letěli jsme jedním z letadel DC-3 společnosti White Desert do oblasti zvané Atka Bay, kde jsme přistáli na ledové lyžařské dráze díky pomoci zdejší německé vědecké stanice. Odtud to bylo 20 minut jízdy sněžným skútrem na místo, kde se shromáždily stovky tučňáků, kteří se živili vyvrženými rybami a slunili se v relativním teple. A tím relativním teplem myslím -6 °C.

Venku jsem měl na sobě kašmírovou bundu Fillmore Bomber od Loro Piana, která je vyrobena z patentovaného materiálu Storm System. Kromě módních výstřelků jsem se vybavil také doporučenými kabáty, pláštěnkami a vrstvami od outdoorovějších značek. Kabát Loro Piana byl lepší. Lehký a přitom větruodolný a ani na malou chvíli mi nebyla zima.

Parka od Moose Knuckles mě příjemně zahřála při pohledu na impozantní vrchol Ulvetanna, který trochu připomíná Matterhorn. Kvůli nazouvákům Princetown od značky Gucci se na mě sice všichni dívali jako na blázne, ale prsty u nohou mi v nich rozhodně nemrzly.

Funkčnost a móda se v extrémním prostředí krásně spojily v jeden dokonalý celek. Sluneční brýle Clubmaster od Thoma Browna jsem vytáhnul během slunečných dnů a  byly nesmírně lehké. Bavlněné dlouhé kalhoty Tom Ford předčily mé dlouhé termoprádlo. Módní značky splňily i náročnější požadavky a hravě konkurovaly specializovaným outdoorovým kouskům, což bylo příjemné a vítané zjištění.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best