Home  /  Stories  /  Jak předejít hádkám u štědrovečerního stolu

Jak předejít hádkám u štědrovečerního stolu

Máte už dost nepříjemných rozhovorů u štědrovečerního stolu? Často se nelze vyhnout uštěpačným poznámkám nebo posměšným komentářům některých členů rodiny. Ale můžete se s nimi naučit zacházet - a přitom si zachovat dobrou pověst. Máme pro vás pět tipů, jak se chovat, abyste se vyhnuli konfliktům ve svátečním období.
23.12.2022
Text: Leonard Pack
Foto: Netflix

Rada č. 1 proti hádkám o Vánocích: Základem je příprava!

Znáte svou rodinu. Opilá teta, konzervativní dědeček, strýčkovy poznámky pod pás - některá rodinná klišé (bohužel) opravdu existují. Jejich názory znáte. Důkladně si předem pečlivě promyslete, která témata mohou být konfliktní. Jaké jsou vaše spouštěcí faktory, jaké problémy rozčilují vaše rodinné příslušníky. Vědomé vyloučení těchto témat konverzace nebo vypracování bojového plánu pro nevyhnutelné diskuse může zabránit emocionálním výbuchům. Pokud jste sami klimatickými aktivisty, ale víte, že vaši rodiče budou protesty poslední generace rozrušeni, může vám pomoci předběžná příprava. Pokud už dojde ke konfliktu, můžete na nich alespoň založit své argumenty. Nebo se můžete řídit našimi dalšími tipy a zabránit tomu, aby k tomu vůbec došlo.

Rada č. 2: Tag-out

Jakmile se opuštěná teta dostane do ráže, není možné ji zastavit. Nevyžaduje však jedině vás, stačí ji jakékoliv ucho. Často se řídíme heslem, že se máme vzchopit a tyhle zběsilé příběhy musíme snášet bez mrknutí oka.. Nemusíte to však dělat sami. Vyhledejte si sparingpartnera. První půlhodinu jste na řadě vy, pak je na řadě například váš bratr. Náhradnický manévr může znít nezdvořile. Ale všichni z toho mají nakonec prospěch: nemusíte poslouchat nekonečnou jednostrannou konverzaci a osamělý vypravěč si má konečně s kým popovídat. Nepleťte si to prosím s ignorancí!

Tip č. 3: Taktika otočných dveří

Když je situace opravdu nepříjemná, může pomoci taktika Swing-Door. Zaznamenáte, že konverzace nabírá nepříjemný směr a nálada se mění. Než se situace vyhrotí, potřebuje zábava nový impuls. Obraz otočných dveří je v psychologii symbolem právě těchto okamžiků, kdy otočnými dveřmi najednou projde nový podnět a zaplní místnost. Je zapotřebí silného impulzu, který by sváteční společnost vytáhl z hrozící propasti. A nemusí to být ani úplná pravda. Například pokud najednou v panice konstatujete, že hoří vánoční stromek. Krátký okamžik šoku však může situaci rozhodujícím způsobem deeskalovat. Poté: Změňte téma.

Tip č. 4: Zametení pod práh a zaměření jiným směrem

Náš další tip funguje podobně jako otočné dveře: ukončete nepříjemné rozhovory a začněte nové. Zní to jednoduše, ale často tomu tak není. Vedete konverzaci, která vám není příjemná, někdo vám klade otázky nebo vám předhazuje názory, které se vám nelíbí. Zároveň nechcete vyvolat hádku - jsou přece Vánoce. Náš tip: Okamžitě vyřaďte aktuální téma z konverzace a znovu se soustřeďte. Překvapte je neobvyklým sebevyjádřením. Udělejte z něčeho v místnosti, co se zdá být nápadné, téma. Ptejte se na nevinné otázky týkající se plánování Silvestra. Hlavní je dostat se z předchozího tématu.

Tip č. 5: Buďte trpěliví a přesto projevte své názory

Někdy se z konverzace i přes četné pokusy nemůžete dostat. Vlastně se vám ani nechce. Pokud chcete zachovat klid, buďte trpěliví. Různé generace často vyrůstají odlišně, každá si nese svá vlastní břemena, každá má svou vlastní životní realitu. Ale: Přesto dejte jasně najevo, kdy jsou hranice překročeny. Argumentujte na základě faktů, popište, jak na vás některá témata působí emocionálně. To může často situaci zmírnit. A souhlaste s tím, že máte odlišné názory. Pokud to vůbec nefunguje, snažte se udržet si odstup. Jděte například na toaletu, pak se může nálada uvolnit. Každý zůstane u svých rozdílných názorů, ale nedojde k hádce.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best