Home  /  Stories  /  Jak se vypořádat s nevěrou v partnerském vztahu?

Jak se vypořádat s nevěrou v partnerském vztahu?

Odborník vysvětluje terapeutické postupy, kterými lze trvale řešit chybné chování ve vztahu a doporučuje čtyři kroky, jak vyčistit vzduch.
03.01.2023
Text: Leonard Pack
Foto: Getty Images

Zkazil jsi to. Nezachoval jsi věrnost, a tím jsi ohrozil celé partnerství. Teď máte špatné svědomí - a měli byste, jak potvrzuje psycholog Dr. Ofer Zur ve své vědecké práci o nevěře. Odborník v něm vysvětluje terapeutické postupy, kterými lze trvale řešit chybné chování ve vztahu. Protože: Nelze to okecat, musíte to svému partnerovi říct. Nevěra se však netýká pouze sexuální nevěry. Pokud zatajujete dluhy (finanční nevěra), flirtujete přes chat (digitální nevěra) nebo máte erotické fantazie o jiných lidech (citová nevěra), může to být také považováno za zradu. Psycholog doporučuje čtyři kroky, jak v případě chybných kroků vyčistit vzduch.

Krok 1: Přiznejte se!

Přiznat chybu není nikdy snadné. Zvláště pokud zraňujete lidi, kteří jsou pro vás důležití. Skrývání nevěry však není řešením. Na otázku, zda se máte přiznat k neškodnému flirtu u pokladny v supermarketu, nebo jestli chcete s někým mluvit, až když se stane něco tělesného, nelze odpovědět paušálně. Položte si otázku: Skrývám informace záměrně? Pokud ano, je na čase se přiznat. Koneckonců jste porušili smlouvu a upřednostnili své vlastní potřeby před potřebami vztahu. Psycholog radí: Strhněte ze sebe masku! Své provinění vyjádřete přímo a stručně, omluvte se, ale nehledejte výmluvy. Nenechte se unášet nekonečnými pokusy o vysvětlení a přejděte k věci. Pokud bude chtít váš protějšek znát další podrobnosti, určitě se sám zeptá. Důležitá rada odborníka: I když vás vlastní přiznání rozruší, zachovejte klid. Poškozený má nyní nárok na emocionální reakce. Dejte mu prostor - v případě potřeby i fyzicky.

Krok 2: Trest je nezbytný

Svému vztahu jste hodně ublížili. A co teprve škoda, kterou jste způsobili někomu blízkému. Zloba a zášť, pocit zklamání a bolestivé otázky jsou pro vás trestem za zradu. V tomto kroku není prostor pro uvedení důvodů vašeho přestupku. Vaším úkolem je nejprve se omluvit a naslouchat. Tento proces je důležitý zejména pro zrazené. I když se v určitém okamžiku můžete cítit nespravedlivě nebo vést stále stejné rozhovory. Dr. Ofer Zur varuje před tím, aby partner prošel touto fází příliš rychle. Místo toho chce, abyste pochopili, že jste udělali chybu. Řekněte všechny požadované podrobnosti o své nevěře, ale zároveň si dejte pozor, abyste v mysli druhé osoby nevytvořili příliš explicitní představy. Pokud si nejste jisti, o čem a jak přesně mluvit, doporučuje odborník konzultaci s párovým terapeutem.

Krok 3: Náprava

Tento krok je pro budoucnost vašeho vztahu zásadní. Protože byste se nad ním měli důkladně zamyslet - a znovu ho definovat. Jaké důvody vedly k vaší nevěře? Co můžete udělat, aby se taková chyba neopakovala? A zvláště důležité pro vašeho partnera: Co musíte udělat, aby vám mohl znovu důvěřovat? Vaším úkolem v tomto kroku je napravit chybu a vytvořit společný rámec, ve kterém se oba budete cítit dobře. Vytvořte si plán. Například v případě finanční nevěry může pomoci zveřejnění všech finančních toků. Přesné informace o vašem pobytu by naopak mohly zmírnit obavy z další nevěry. Chystáte se navázat nový vztah. Podle psycholožky vám může pomoci překonat to, co se stalo, opětovné stanovení očekávání, cílů a hranic.

Krok 4: Jděte dál!

Někdy může být nevěra také východiskem z neuspokojivého vztahu. Pokud vás tyto motivy vedly ke zradě, měli byste se rozejít. Zůstávat spolu z pocitu viny nemá smysl - ani pro vás, ani pro vašeho partnera. Pokud se druhá strana rozhodne pro rozchod, měli byste to také akceptovat. I když se budete snažit jít dál společně, váš chybný krok může způsobit nenapravitelné škody. Pokud dostanete další šanci, měli byste ji využít k novému začátku. Pro psychologa jsou takzvané body zlomu ve vztahu příležitostí k novému vymezení nejen vztahu, ale i sebe sama. Protože: To, že jste udělali chybu, z vás nedělá špatného člověka. Měli byste využít příležitosti, abyste se o sobě něco dozvěděli ze svých činů. Podle doktora Ofera Zura je pouhé potlačování aféry a její otevřené neřešení rozsudkem trestu smrti pro každý zdravý vztah.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best