Home  /  Stories  /  Jak se zbavit jarní únavy?

Jak se zbavit jarní únavy?

Není to sice nemoc, ale jarní únava způsobuje, že se celé týdny cítíme unavení a apatičtí. Co proti ní můžete dělat.
06.04.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Mohlo by to být skvělé. Teploty stoupají, dny se prodlužují, slunce svítí. Dlouhá, chladná a temná zima je u konce. Teď je čas vyrazit ven. Slunění u jezera, grilování v parku a jarní nálada. A jak vypadá realita? Pořádně se neprobudíte, zíváte v jednom kuse a po energii není ani památky. Jarní únava je špatný vtip matky přírody. Existuje však několik tipů, jak únavu setřást a vykročit do slunečných dnů na plný výkon.

Jarní únava a co s ní dělat

Podle průzkumu společnosti Emnid z roku 2017 uvádí 22 % mužů a 39 % žen, že se na jaře cítí unavení a apatičtí. Odkud to pramení, není zatím zcela jasné. Jisté však je, že se na vzniku jarní únavy podílí několik faktorů.

Pravidelné zívání a nulová energie: to je jarní únava

Jarní únava se obvykle objevuje mezi lednem a květnem. Kdy přesně začíná, se u každého člověka liší. Nejedná se o nemoc, přesto mohou být její příznaky v jednotlivých případech závažné. Někteří lidé bojují s únavou a apatií, jiní trpí bolestmi hlavy, závratěmi a nezřídka i depresivními pocity. V zásadě lze říci, že postiženi jsou zejména lidé citliví na počasí a lidé se sníženým krevním tlakem. Zatímco v minulosti byl za jarní únavu považován nedostatek vitamínů nebo živin, dnes je pravděpodobnější, že příčinu je třeba hledat ve změně hladiny hormonů. Evolučně se naše tělo při poklesu teplot přepne do zimního režimu a dá mu hodně práce, aby se opět adaptovalo na teplejší a jasnější roční období. K tomu je třeba znovu nastartovat oběhový systém. Teplo způsobí, že se cévy rozšíří, aby krev mohla pumpovat kyslík do těla. Rozšířené cévy však také způsobují pokles krevního tlaku, což nás činí unavenými a pomalými. A pak je tu problém s hormony. V zimních měsících se více uvolňuje spánkový hormon melatonin. S větším množstvím světla a tepla se produkce melatoninu přepíná na serotonin. Mezi oběma hormony se musí nejprve vytvořit nová rovnováha. A podobně jako trénované svaly, i tělo potřebuje určitý čas, aby se přizpůsobilo zvýšené zátěži.

Jarní únava a změna času

Na konci března je tu opět ten čas. Hodiny se posunou o hodinu dopředu na letní čas. Děláme to tak již několik desetiletí, a přestože se už léta diskutuje o tom, zda bychom ho neměli konečně zrušit, zdá se, že v nejbližších letech se nic nezmění. Ačkoli Evropský parlament schválil návrh zákona o zrušení střídání času již v roce 2019, pro jeho konkrétní zavedení je třeba nejprve najít kompromis mezi členskými státy. Takže dokud se tak nestane, musíme se s tím vyrovnat. Letní čas v mnoha případech prohlubuje únavu z jara. Kvůli změně času nemá organismus možnost včas zahájit probouzecí procesy. Tím se posouvá biorytmus a my se cítíme ještě více unavení a dezorientovaní. Odpůrci změny času to používají jako argument a také studie dokazují, jak je to pro nás obtížné. Například studie Coloradské univerzity přímo spojuje zvýšení počtu nehod v následující pondělí s přechodem na letní čas.

Konečně se probouzíme: nejlepší tipy proti jarní únavě.

Nemusíte být hříčkou matky přírody a přečkat jarní únavu, můžete pro to něco aktivně udělat.

Nasávejte sluneční paprsky

Vzhledem k tomu, že počasí dělá naschvály a nevíme, kolik sluníčka nás letos na jaře čeká, měli byste využít každý paprsek. Koneckonců, unavení můžete být i venku. Denní světlo způsobuje tvorbu serotoninu. V nouzi postačí lampa s denním světlem.

Pijte vodu

Je jasné, že na jaře se lépe hodí vychlazené pivo, chutné víno nebo dobrý drink, ale alkohol nepomáhá. Voda naopak ano. I ráno by mělo začínat velkou sklenicí vody. Máte v lednici jeden citron navíc? Pár střiků do sklenice a doplňte zásoby vitaminu C.

Zdravá strava

Jarní únavu lze využít jako příležitost. Nyní je vhodná doba pro zdravější stravování, kdy do svého jídelníčku zařadíte dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a kvalitních bílkovin.

Střídavé sprchování

Při ranním sprchování je nejlepší vypnout teplou vodu a častěji pouštět studenou. Zatněte zuby a ukončete sprchování studenou vodou.

Upravte spánkový režim a dopřejte si klidné večery

Při jarní únavě se může odpolední šlofík snadno změnit v několikahodinový spánek. V noci pak ležíte vzhůru a celá hra začíná druhý den znovu. Je lepší přizpůsobit svůj denní režim světlým hodinám a pak zůstat vzhůru. Do postele však choďte brzy. Večery, kdy si budete moci zařádit, ještě přijdou.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best