Home  /  Stories  /  James Howel: Příběh hledání bitcoinu v kupce sena

James Howel: Příběh hledání bitcoinu v kupce sena

James Howell omylem vyhodil pevný disk se 7 500 bitcoiny. Robotičtí psi mají nyní pomoci najít stopy bohatství na skládce.
08.09.2022
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Život Jamese Howella se změnil v roce 2013, kdy si spletl dva harddisky. Jeden byl prázdný, na druhém bylo uloženo 7500 bitcoinů. Jeden z nich skončil v pytli na odpadky. Můžete hádat, který disk to byl. Správně. Howell vyhodil milionové jmění a už téměř deset let se ho snaží najít na skládce ve Walesu. Nyní mu má pomoci plán za jedenáct milionů dolarů. 

Jamesi Howellovi je nyní 36 let a žije v malém městě ve Walesu. V kryptosvětě je téměř tragickou postavou, která se nehodlá vzdát hledání svého majetku. Téměř deset let ho městská rada odmítala pustit na zmíněnou skládku, aby tam hledal svůj datový disk. Současná hodnota harddisku je dobrých 170 milionů a při historickém maximu bitcoinu dokonce více než 500 milionů eur. Není divu, že se ten člověk nechce vzdát. 

Bitcoiny na skládce: James Howell hledá poklad

 James Howell začal sám těžit bitcoiny v roce 2009. To vysvětluje ten ohromný počet. Opakovaně se obracel na městskou radu s žádostmi, které byly zamítnuty. Úředníci to zdůvodňují tím, že těžba na skládce představuje riziko pro životní prostředí, a proto je jednoduše nepřijatelná. Je třeba říci, že odpadky se na skládce pouze nevrší na jednom místě, ale rozmisťují se po celé ploše. Musela by se tedy rozrýt celá oblast. Financování pátrání, které by mělo stát přibližně jedenáct milionů dolarů, zajistili Hanspeter Jaberg a Karl Wendeborn, německý a švýcarský investor rizikového kapitálu. James Howell je připraven dát městu 25 procent bitcoinů - pokud bude úspěšný. Město však zatím nehodlá ustoupit.

Jeden pevný disk a 110 000 tun odpadu 

Je to příslovečné hledání jehly v kupce sena. S pomocí lidských třídičů, robotických psů a stroje s umělou inteligencí naprogramovaného k vyhledávání pevných disků na dopravním pásu chce IT specialista Howell hledat cenný pevný disk. Nebude to levné. Jeho hollywoodský plán má dvě verze v závislosti na tom, jak velkou oblast smí prohledat. Podle jeho odhadů by nejrozsáhlejší varianta trvala tři roky a spočívala by v prohledání 100 000 tun odpadu za jedenáct milionů dolarů. Zkrácená verze by stále stála šest milionů dolarů a trvala by jen 18 měsíců. 

Za tímto účelem sestavil svůj osobní dream team. Odborníci, kteří se specializují na oblasti, jako je třídění s pomocí umělé inteligence, výkopové práce na skládkách, nakládání s odpady a získávání dat. Součástí týmu je také konzultant, jehož společnost získala data z černé skříňky havarovaného raketoplánu Columbia. Mechanická ruka by se pomocí algoritmu umělé inteligence naučila rozpoznávat pevné disky a vybírat tak všechny předměty, které odpovídají profilu.  Howell se snaží myslet na všechno a počítá i s náklady na bezpečnost, kdyby se ho lidé snažili předběhnout a kopat sami. Na oblast by dohlížely četné kamery a také psi.

Nejsou to však jen tak ledajací psi, ale dva roboti, takzvaní spot dogs, kteří v noci fungují jako mobilní hlídky a přes den pátrají po všem, co vypadá jako pevný disk. 

Skládka by byla čistší než předtím 

Howell se nechce jen prohrabávat odpadky, ale chce také, aby skládka zůstala čistší, než když ji našel. Odpad by se měl co nejvíce recyklovat a poté znovu uložit do země. Dokonce se hovoří o výstavbě solárního nebo větrného parku na skládce. Nezdá se však, že by mu odpovědní činitelé chtěli ustoupit. „Neexistuje nic, co by nám pan Howells mohl předložit a co by přimělo radu k souhlasu,“ řekl předem zástupce rady. „Jeho návrhy představují významné riziko pro životní prostředí, které nemůžeme akceptovat.“ 

Fungoval by pevný disk vůbec ještě? I kdyby Howell dostal povolení k prohlídce, a i kdyby pevný disk našel, není vůbec jisté, že je stále funkční. To platí pouze v případě, že skutečný disk, tedy disk ze skla nebo kovu, který obsahuje data, není poškozen. Howells tvrdí, že pokud disk není poškozený, je 80 až 90procentní šance, že se data podaří obnovit. 

Poslední možnost: soudní řízení

Pokud město Newport bude nešťastníkovi i nadále odepírat povolení, Howellovi pravděpodobně nezbude nic jiného než se obrátit na soud. Howell to považuje za poslední krok, protože chce s městem skutečně spolupracovat. Ale politici se s ním zatím nechtějí ani setkat. Howell mimochodem zůstal Bitcoinu věrný. Stále se živí nákupem a prodejem kryptoměn.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best