Home  /  Stories  /  Kakebo: Jak na spoření podle Japonců?

Kakebo: Jak na spoření podle Japonců?

Kakebo je japonská metoda spoření, díky níž vám na konci měsíce zůstane v kapse více peněz a zároveň se posílí váš charakter.
02.03.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Peníze jsou ožehavé téma. Náklady rostou, toho si všichni všímáme. Pak je tu otázka penzijního zajištění a touha investovat peníze do akcií nebo NFT. Většina z nás si musí peníze hlídat a měla by si vyvinout metodu, jak udržet penízky pohromadě. To se neobejde bez disciplíny. Jestli nějaká země zná disciplínu, pak je to Japonsko a právě odtud pochází metoda spoření Kakebo (vyslovuje se "kakeibo"). Metoda zaručuje úspory ve výši 20 procent.

Úspora peněz po japonsku

Kniha o rozpočtu zní jako spousta práce a jako od našich babiček a dědečků, ale co fungovalo dobře jim, nemůže být špatné ani dnes.

Šetření peněz japonskou metodou: to je Kakebo

Kakebo je víc než jen seznam toho, na kolik káv si zajít, kolik jste zaplatili v supermarketu nebo kolik peněz jste utratili za víkend s přáteli. Je to spíše životní styl, jehož cílem je rozvíjet větší povědomí o vlastních penězích. Japonské slovo kakebo znamená "rozpočtová kniha" a to vysvětluje, co se za touto metodou spoření skrývá. Kniha, ve které jsou uvedeny všechny finanční příjmy a výdaje. Pomocí kakebo však také odpovídáte na několik konkrétních otázek a určujete cíle spoření.

Jak šetřit peníze pomocí Kakebo

Měsíční příjmy se zapisují do sešitu, excelové tabulky nebo speciální knížky Kakebo. Je třeba zaznamenat také výdaje za kalendářní den. Příslušné výdaje se seskupí do kategorií a na konci měsíce se sečtou. Takto se vypočítají měsíční výdaje. Na konci měsíce se výdaje nejprve zkontrolují a poté analyzují. Díky přesnému seznamu získáte velmi dobrý přehled o tom, jak vypadá vaše finanční chování a které finanční šrouby lze ještě přetočit. Cílem Kakebo je přimět lidi, aby přehodnotili svůj vztah k penězům a způsob jejich utrácení.

Úspora peněz s Kakebo: seznam

Dálněvýchodní metoda spoření Kakebo prý formuje nejen stav účtu, ale také charakter a dodává střadateli sebevědomí. Říká se, že ti, kteří mají své peněžní toky pod kontrolou, se stávají jistějšími, redukují si stres a posilují vnitřní sílu. Mimochodem, při disciplinovaném provádění lze prý ušetřit 20 až 30 procent peněz. Více peněz v peněžence, méně stresu - to zní jako koncept, který se vyplatí.

Na konci dne si všechny výdaje, ať už jde o tabulku čokolády nebo nový svetr, zapíšeme a rozdělíme do jedné z následujících kategorií.

Nezbytné věci - například jídlo, benzín, náklady na mobilní telefon, pojištění a nájem.

Chtěné věci - věci, bez kterých se nechcete obejít, např. kosmetika, nové oblečení a dovolená.

Kultura a volný čas - vstupenky do kina nebo výlety s rodinou.

Mimořádné a nepředvídatelné výdaje - oprava auta, porucha ledničky nebo jakékoli splátky.

Jednou týdně - vhodná je neděle - se z poznámek vypočítá, kolik peněz se během týdne vydělalo a utratilo. Nemáte čas zapisovat si výdaje každý den? Pak byste se měli snažit vyplnit kolonky alespoň jednou nebo dvakrát týdně. Cílem je získat přehled o tocích peněz. Díky pravidelným zápisům uvidíte černé na bílém, kam vaše peníze směřují, a rozpoznáte nehospodárné návyky, které vás skutečně stojí hodně peněz.

Kakebo: Na konci měsíce jsou ušetřené peníze zúčtovány

Účet je na konci měsíce vypořádán. Po čtyřech týdnech je čas udělat si inventuru a položit si čtyři důležité otázky:

Kolik peněz jste měli k dispozici na začátku měsíce - a kolik z nich jste utratili?

Kolik peněz bylo ušetřeno?

Jaké byly největší žrouti peněz - a lze tyto výdaje snížit?

Existují věci, které lze příští měsíc udělat jinak nebo lépe?

Tyto odpovědi se také zaznamenávají do Kakebo a výsledkem jsou nové cíle, kterých by člověk chtěl v následujícím měsíci dosáhnout. Pokud se cíle podaří splnit, může si člověk dovolit malou - v lepším případě nenákladnou - odměnu. To zvyšuje motivaci a podněcuje touhu po dalším.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best