Home  /  Stories  /  Karta Pokémon za několik milionů eur?

Karta Pokémon za několik milionů eur?

Ceny těchto obchodních karet se míhají před očima jako Pikachu blesky.
10.04.2023
Text: Leonard Pack
Foto: Wizards of the Coast/The Pokémon Company/Konami

Je jasné, že pro sběratelské předměty musíte sáhnout hluboko do kapsy. Čím jsou předměty vzácnější, tím jsou vyhledávanější a cennější. To se však netýká pouze hodinek, uměleckých děl nebo fotografií. I obyčejné kartičky Pokémonů a podobně, které jsou součástí karetních her, se mohou značně prodražit. Ano, skutečně mluvíme o jednoduchých papírových kartičkách. Kolik mohou stát? Pokud si chcete v aukci koupit nejdražší výměnné karty na světě, musíte zaplatit miliony (pokud se vám karty vůbec podaří získat). To je tak absurdní, že je to opět vzrušující. A když se to stane, Esquire je samozřejmě u toho.

5 nejdražších obchodních karet na světě

Nejdražší obchodní karty na světě jsou z Pokémonů, Yu-Gi-Oh! a Magicu. Běžně lze karty z těchto her pořídit za několik eur nebo je vyměnit - to je jejich skutečný účel - za jiné. Následujících pět obchodních karet by ale nikdo dobrovolně nedal. Ledaže by potřeboval peníze. Hodně peněz.

5. místo: Turtok Wizards of the Coast Presentation Galaxy Star holo

Oficiální vydavatel karet Pokémon Wizard of the Coast vydal v roce 1998 několik speciálních exemplářů. Jednalo se o takzvané prezentační karty, které se neprodávaly veřejnosti, ale byly určeny pouze pro propagační účely. Uvádí se, že Turtok, pokémon vodního typu, který existuje již od první generace hry, byl vyroben pouze ve dvou exemplářích těchto reprezentativních karet. Vzácnost má svou cenu: v lednu 2021 byla jedna z karet prodána za ekvivalent 339 tisíc eur.

4. místo: Glurak 1st Edition Shadowless Base Set

Glurak byl svého času považován za nejdražší kartu Pokémona na světě. Zejména v době, kdy hype kolem těchto karet dosáhl svého vrcholu. Tento humbuk však dodnes ve sběratelských kruzích stále neopadl Je pravda, že 1. edice ze základní sady Shadowless není nejdražší kartou Pokémona na světě. Ale s pořizovací cenou 395 tisíc eur, které bylo dosaženo v aukci v březnu 2022, bychom tuto obchodní kartu také nenazvali zrovna levnou.

3. místo: Black Lotus

Nejdražší obchodní karty na světě nejsou jen ze světa Pokémonů. Do naší pětice se dostala i speciální karta z karetní hry Magic. Pro vysvětlení: Magic: The Gathering je fantasy karetní hra, z níž existuje přes 20 tisíc různých karet, které lze mezi sebou vyměňovat. Jinak je princip hry podobný jako u Pokémonů, jen s tím rozdílem, že dva kouzelníci svádějí souboje a pomocí karet likvidují své protivníky. Zvláště žádaná je karta Černý lotos - nejen proto, že je silná, ale také poměrně vzácná. Verze PSA 10 podepsaná autorem hracích karet byla prodána za 480 tisíc eur.

2. místo: Black Luster Soldier

Nejdražší a jediná karta Yu-Gi-Oh! v našem přehledu se jmenuje Black Luster Soldier a má hodnotu neuvěřitelných 1,9 milionu eur. Proč je tato obchodní karta tak cenná? Tato verze karty je jedinečná a existuje pouze jednou na světě. Dostal ji jako cenu vítěz prvního turnaje Yu-Gi-Oh! Později však prý vzácnou obchodní kartu prodal dál. Nikdo dnes vlastně neví, kdo ji vlastní. Pokud by se však znovu objevila na trhu, odborníci by její hodnotu odhadovali na mnohem vyšší než původní dva miliony eur.

1. místo: Illustrator

Žebříček nejdražších obchodních karet na světě vede karta Illustrator. Pochází z Pokémonů a je zatraceně cenná. Dokonce tak cenná, že verze PSA 10 byla vydražena za neuvěřitelných 5 milionů eur. Kupcem, který za obchodní kartu zaplatil víc než za luxusní sídlo, nebyl nikdo jiný než známý YouTuber Logan Paul. Proč se mu ale ilustrátor tak zalíbil a do karty utopil celé jmění? Opět platí, že vzácnost a nedostatek určují cenu. Původně byla tato obchodní karta vydána vítězům kreslířské soutěže v roce 1998. Dnes už téměř žádné nezbyly - s výjimkou té od Logana Paula. Ten se nyní - koneckonců - může nazývat hrdým majitelem karty Ilustrátora. Gratulujeme!

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best