Home  /  Stories  /  Kde je trest nelidský: tyto strašné věznice jsou nejhorší na světě

Kde je trest nelidský: tyto strašné věznice jsou nejhorší na světě

Nikdo nechce být ve vězení, ale když už se to stane, tak prosím ne v jednom z nejhorších vězení na světě.
09.06.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Vězení není příjemné místo - už jen pomyšlení na pobyt za mřížemi by mělo být dostatečným varováním. Ale teď si představte, že jste na tak strašném místě, kde se ve spánku jen stěží můžete otočit, kde vám hnijí nohy nebo kde si 16 hodin nesmíte sednout na postel. V těch nejhorších věznicích na světě je to krutá realita.

Násilí, zápach a krysy v celách: Toto jsou nejhorší věznice na světě

Boris Becker si stěžoval na pobyt v londýnském vězení. Co by asi řekl o těchto věznicích?

1. Rusko - Černý delfín

Proč se ruské věznici říká Černý delfín, není známo, ale to, že Černý delfín je jednou z nejhorších věznic na světě, je bohužel dostatečně prokázáno. Zařízení se nachází nedaleko kazašských hranic a jsou v něm umístěni nejtěžší a nejnebezpečnější zločinci v zemi. Patří mezi ně sérioví vrazi, kanibalové a teroristé. Při příchodu mají vězni zavázané oči a ruce za zády. To proto, aby muži neviděli a nemohli vnímat, jak je věznice zařízena. Pokud se nemohou orientovat, je menší šance na útěk. Ne že by existovala reálná šance na útěk z tohoto vězení. Ale je to ještě horší. Pohybovat se mohou pouze 90 minut denně. Během 16 hodin, kdy jsou vězni vzhůru, si nesmějí lehnout na lůžko ani si sednout.

2. Madagaskar – Antananarivo

Pokud si nějaké vězení zaslouží označení "díra", pak je to vězení v Antananarivu na Madagaskaru. Antananarivo je hlavní město a tak se také věznice jmenuje. Toto strašné vězení je tak přeplněné, že se vězni mohou ve spánku obracet jen na povel. Zápach musí být téměř nesnesitelný. Jídlo je jen jedno denně a hygienické podmínky jsou i jinak nelidské. V odděleném bloku sedí také ženy a jejich děti. Organizace na ochranu lidských práv a také Lékaři bez hranic se zde snaží zavést určitý standard. Zatím jen s malým úspěchem. Je to dáno i tím, že Madagaskar je jednou z nejchudších zemí světa, kterou pravidelně postihují těžké přírodní katastrofy.

Bolívie - věznice San Pedro

Představte si vězení, které je tak brutální, že dozorci ze strachu o život zůstávají raději venku. Ve věznici San Pedro v Bolívii rozhodují vězni: vrazi, násilníci, drogoví baroni. Vězni vládnou a panuje zde anarchie. Toto místo bez zákona přežijí jen ti nejsilnější. Uprostřed hlavního města La Pazu zabírá věznice celý městský blok. Turisté si mohou objednat prohlídku. U zdi jsou namačkány kiosky s převážně alkoholickými nápoji. Uvnitř žije asi 1300 vězňů se svými rodinami, z toho 300 dětí. Je zde kostel, restaurace, obchody, kulečníkové bary, kadeřnictví, fotoateliér, fotbalové hřiště a dokonce i bazén. Během dne mohou rodinní příslušníci vězňů odcházet do práce nebo do školy. V noci se vracejí do svých domovů za zdmi.

4. Mexiko – La Mesa

La Mesa, mexická věznice hned za hranicemi USA. Vězni? Drogoví dealeři, násilníci, členové kartelů. Čekají je těžké časy. Téměř nesmějí opustit své cely. Žijí, pokud se to tak dá nazvat, ve velmi stísněném prostoru. Pouhé dva metry čtvereční až pro osm vězňů. Vzhledem k blízkosti USA jsou zde za mřížemi také Američané, ale americké úřady jsou jen zřídka ochotné vyměnit je za mexické vězně, kteří si odpykávají trest v USA. Jedním z důvodů je, že by se mohlo jednat o členy gangů, které nechtějí propustit zpět na ulici.

5. Keňa - věznice s maximální ostrahou Kamiti

Věznice s maximální ostrahou Kamiti se nachází mimo Nairobi. Toto vězeňské zařízení je v důsledku mnoha faktorů semeništěm násilí a nemocí. Hlavními problémy jsou nehygienické podmínky, přeplněnost, horké počasí a nedostatek lékařské pomoci. Věznice byla postavena pro 800 vězňů, ale o prostor se musí dělit více než 3 800 vězňů.

6. Severní Korea - Camp 22

V Severní Koreji stačí málo, abyste se dostali do vězení. A když se to stane, Bůh se nad vámi smiluj. Tábor 22 byl politickým vězením a není ničím jiným než koncentračním táborem. Samotná země je už tak odříznutá od zbytku světa, v tomto vězení to bylo dovedeno do extrému. Ti, kteří zde seděli, tu seděli po zbytek svého života. Odhaduje se, že v táboře bylo uvězněno 50 000 vězňů. Všichni vězni museli tvrdě pracovat a vykonávat fyzické práce s primitivními nástroji. Mučení bylo na denním pořádku. Kromě toho vězni zažívali extrémní brutalitu a hlad. Uvádí se, že ročně zemřelo hlady až 2000 lidí, především dětí. V táboře 22 se prováděly lékařské pokusy na lidech a sadistické týrání. Severokorejská vláda jeho existenci vždy popírala. Podmínky v táboře 22 patřily k nejhorším, jaké kdy byly zaznamenány, a jen na podvýživu zde ročně zemřelo více než 1500-2000 lidí, mezi nimiž byly hlavně děti. Tábor byl údajně uzavřen v roce 2012. To, že existují i další tábory, kde vězni rovněž zažívají peklo na zemi, se považuje za jisté.

7. Rwanda - Gitarama

Rwanda je stále jednou z nejchudších zemí světa, a tak není divu, že věznice Gitarama není zrovna luxusním zařízením. Je to jedna z nejpřeplněnějších věznic na světě. V celách postavených pro 400 osob sedí více než 7000 vězňů. Většina vězňů je podezřelá z účasti na rwandské genocidě. Tato hrůzná kapitola se odehrála již v roce 1994, ale protože ani zde nefunguje soudní systém, byli umístěni do vězení, kde sedí dodnes. To je většinou vše, co mohou dělat, protože amputace nohou jsou téměř na denním pořádku. Vězni nenosí boty a kvůli extrémní přeplněnosti a hygienickým problémům jim nohy doslova hnijí. Protože je však nedostatečná i lékařská péče, dochází k mnoha úmrtím.

8. USA – Alcatraz

Přestože byla věznice uzavřena v roce 1963, ve své době byla nechvalně proslulá a díky své pověsti a jedinečnému prostředí zůstává jednou z nejznámějších věznic na světě. Věznice se nachází na ostrově Alcatraz nedaleko San Francisca a díky své odlehlé poloze byla ideálním místem pro umístění vysoce rizikových a nebezpečných zločinců. Život ve věznici byl údajně peklem, mnoho vězňů se kvůli neustálému násilí a špatným životním podmínkám zbláznilo a spáchalo sebevraždu. Kvůli své pověsti dostala nakonec přezdívku "Hellcatraz" a byli v ní umístěni někteří z nejznámějších zločinců své doby, včetně Al Capona, Mickeyho Cohena, Machine Gun Kellyho a Roberta Strouda, známého také jako Ptáčník z Alcatrazu.

9. Francie - La Santé

V La Santé není žádné savoir-vivre. Paříž je známá mnoha věcmi, ale asi ne svým vězením. Od svého otevření v roce 1867 byla věznice La Santé dějištěm několika nepokojů, poprav a útěků. Podle odpůrců věznice vězni často trpí zdravotními problémy způsobenými různými faktory. Jednak jsou to špatně větrané cely, které podporují vznik plísní na stěnách, a jednak se vězni mohou sprchovat pouze dvakrát týdně. Životní podmínky v La Santé byly a jsou tak hrozné, že se mnoho vězňů pokusilo vzít si život. V roce 1999 se o to pokusilo více než 100 vězňů. Ve věznici se vyvinul vnitřní třídní systém, který životní podmínky vězňů z nižších tříd jen zhoršuje. Špatným vtipem musí být, že La Santé v překladu znamená "zdraví".

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best