Home  /  Stories  /  Kde se setkávají tajné služby, sekty nebo Vatikán

Kde se setkávají tajné služby, sekty nebo Vatikán

V tajném trezoru na Špicberkách je uloženo dědictví lidstva. Toto místo je tak tajné, že do nich běžný smrtelník nemá přístup.
02.05.2023
Text: Leonard Pack
Foto: Getty Images

Jsou pláže, které jsou tak krásné a tak nebezpečné, že byste si je měli okamžitě vyškrtnout z vašeho "bucket listu". Ostrovy, na které byste nikdy neměli vkročit. A místa, která jsou tak tajná, že je běžný smrtelník pravděpodobně nikdy neuvidí. Pokud se tedy zrovna nechystáte stát vysoce postaveným členem tajné služby, ředitelem Coca-Coly nebo papežem. Jinak to s návštěvou těch nejznámějších přísně tajných míst vypadá dost složitě. Vstup je povolen jen hrstce lidí za velmi specifických podmínek. Co se tam skrývá a proč na tato přísně tajná místa nesmíte nikdy vstoupit? Esquire tam nebyl, ale přesto vám může prozradit, v čem ono tajemství spočívá.

Přísně tajné: Těchto 8 tajných míst nesmíte nikdy navštívit

Následující informace musí zůstat mezi námi, protože jsou skutečně přísně tajné. Ale nebojte se, pro naše věrné čtenáře uděláme výjimku. Od politických machinací až po úkryt náboženských artefaktů - představujeme vám těchto osm přísně tajných míst, kam nikdy nesmíte vstoupit. Takže vás snad nepřekvapí, že vám nemůžeme ukázat žádné fotografie.

1. Metro-2

V Moskvě existuje celá linka metra, která je veřejnosti zcela utajena. Proč? Protože takzvaným metrem-2 smí cestovat pouze ruské tajné služby a vysoce postavení kremelští politici. Linka metra, kterou nechal postavit Josef Stalin, spojuje mezi sebou sídlo tajné služby, nejdůležitější politické budovy a moskevské letiště, aby politická elita mohla v případě nouze co nejrychleji utéct. Metro-2 zatím nikdo nenašel, i když mýtus přetrvává. Dokonce i americká tajná služba si je jistá: Metro-2 je přísně tajné, ale existuje. Normální lidé na toto přísně tajné místo nikdy nesmějí vstoupit.

2. Sklepení mormonské církve

Další přísně tajné místo, kam nesmíte nikdy vstoupit, se nachází ve Skalistých horách. Tam se údajně nachází přísně střežený bunkr jisté sekty. Mormoni, kteří patří k hlavní větvi Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, vybudovali ve své zakladatelské oblasti velký trezor, kde jsou uloženy staré výzkumné dokumenty, knihy a důležité listiny. Dá se říci, že jsou přísně tajné, protože bunkr je chráněn i před jaderným úderem.

3. Area 51

Ačkoli existence tohoto místa není přísně tajná, nikdy do něj nesmíte vstoupit. To vám můžeme s velkou jistotou zaručit. Oblast 51 je jednou z nejlépe chráněných přísně tajných oblastí na světě; není dokonce ani vyznačena na Google Earth. Kolem vojenské uzavřené zóny, kterou americká vláda oficiálně přiznala až v roce 2013, se odedávna objevují četné konspirační teorie. Od havarovaných vesmírných lodí až po mimozemské experimenty - tam, kam lidé nesmějí, se podle některých musí dít něco nadpřirozeného.

4. Office 39

Když už jsme u tajných politických institucí: Severní Korea má také přísně tajné místo, kam se nikdy nesmí vstoupit. Přiznejme si, že celá země je pro zbytek světa záhadou. Těch několik málo dokumentů a reportáží, které z uzavřeného státu existují, často kontroluje Kim Čong-unův propagandistický aparát. V Pchjongjangu však existuje i budova, která je přísně tajná i na severokorejské poměry. Kancelář 39 je místem, kam má politická elita směřovat své kriminální aktivity (korupce, praní špinavých peněz, podvody). Nikdo neví, zda je to pravda. Nás by to však nepřekvapilo.

5. Coca-Cola Chamber

V roce 1886 vyvinul atlantský lékárník John Pemberton recept na Coca-Colu. Od té doby je původní recept nejen přísně tajný, ale pravděpodobně i jedním z nejlépe střežených tajemství na světě. Není divu, že místo, kde je uchováván, patří mezi nejtajnější místa, kam nikdy nevstoupíte. Do tajného trezoru má přístup jen velmi málo lidí a ještě méně jich zná přesný seznam ingrediencí.

6. Vatikánské archivy

Také v Římě existuje přísně tajné místo, kam nikdy nesmíte vstoupit. Lépe řečeno ve Vatikánu. Malý církevní městský stát je každopádně dobře střežen Švýcarskou národní gardou. Uvnitř se nachází místnost, s jejímž obsahem se všechny ostatní církevní poklady nemohou poměřit. V tajném přísně utajovaném archivu jsou uloženy artefakty jako originály dopisů Michelangela, Marie Stuartovny a Jindřicha VIII. Kromě několika zaměstnanců archivu a vědců sem nemá nikdo přístup. Samozřejmě kromě il papa, papeže.

7. Bohemian Grove

Méně politický a historický, ale přinejmenším stejně vzrušující a přísně tajný je Bohemian Grove. Nemůžeme vám prozradit, kde přesně se toto přísně tajné místo, do kterého nikdy nesmíte vstoupit, nachází. Víme jen, že tento tajný klub musí být někde v Kalifornii. Každoročně se tam na čtrnáct dní scházejí nejmocnější lidé Ameriky, povídají si, baví se a užívají si. Vlastně se tu nemá mluvit o obchodech. Ale bez toho to asi nepůjde. Proslýchá se, že Bohemian Grove je místo, kde se určuje republikánský kandidát na prezidenta.

8. Global Seed Vault

V nejsevernější části Evropy, na Špicberkách, řetězci ostrovů v Severním ledovém oceánu, leží přísně tajné místo, kam se nikdy nesmí vstoupit. Jedná se o Globální úložiště semen, největší banku semen na světě. Jeho hlavním účelem je uchovávat určitý počet semen důležitých potravin, jako je rýže, pšenice nebo brambory, aby je bylo možné v případě katastrofy dodat a znovu vypěstovat. Podmínky pro skladování jsou takto daleko na severu ideální a náklady hradí norský stát. Vzhledem ke své důležité roli pro lidstvo je trezor přísně tajný, nikdo se do něj nedostane bez povolení nebo dobrého důvodu. Nějak mě uklidňuje, že takové úložiště existuje.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best