Home  /  Stories  /  Kdo z nás by chtěl být pouhým utěšitelem?

Kdo z nás by chtěl být pouhým utěšitelem?

Jak rozpoznat rebound vztah a jak mu předcházet.
10.04.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Přijde čas, kdy se po rozpadu vztahu odvážíte znovu vstoupit do světa randění. Někteří lidé nenechají čas plynout. Hned se vydají ven a zjišťují, co jim svět nezadaných nabízí. Období smutku? U nich ne! Nebuďte o samotě, nepřemýšlejte zbytečně. Je to příliš bolestivé. Takže hurá do dalšího partnerství. Ale kdo by chtěl být ve vztahu, který slouží jen jako odrazový můstek? Nakonec to jen víc bolí a je také nespravedlivé přidělit jinému člověku roli utěšitele.

Jak rozpoznáte rebound vztah?

Zní to velmi lákavě, když se po rozchodu vrhnete do nové lásky. Rebound vztah nejdříve zacelí staré rány. Ale ti, kteří se ještě nevyrovnali se svým starým vztahem, kteří dokonce stále cítí city ke svému bývalému partnerovi, nebudou schopni věnovat v rebound vztahu lásku a pozornost, kterou si ten druhý zaslouží. Zranění lidé sami zraňují lidi.

Tohle je rebound vztah

Když vztah ztroskotá, je období smutku zcela normální. Někteří lidé ani nemají hlavu na novou lásku. U jiných je to jinak. Jeden vztah právě skončil, a tak se rovnou vrhnete do dalšího. Rebound relationship je partnerský vztah, který se navazuje krátce po rozchodu. Místo toho, aby se řešil předešlý rozchod, je tento vztah často jen utěšující náplastí, aby se člověk nemusel vyrovnávat se zlomeným srdcem. Studie Indiana State University zjistila, že lidé, kteří vstupují do rebound vztahu, minimalizují své nároky na nového partnera. Jinými slovy, rebound je sice hezký, ale většinou je na jedno použití a za jiných okolností byste si tuto osobu pravděpodobně nevybrali. Konec vztahu, zejména pro toho, který je opuštěný, je ranou pro ego. Vtírají se otázky, proč už nejste milováni, co se pokazilo a zda se někdy najde další člověk. Studie společnosti Elite Partner to zřejmě potvrzuje. Osm procent žen a dokonce 20 procent mužů prý vstupuje do přechodného vztahu proto, aby udělali něco dobrého pro zvýšení sebeúcty.

8 příznaků, že prožíváte rebound vztah

Někdy nejde pouze o přechodný vztah. Koneckonců, každý je jiný a někteří se z rozpadlé lásky dostanou po pár měsících, jiným to trvá mnohem déle. Nezřídka si říkáte, že už jste vše překonali a vaše srdce je opět připraveno na nový vztah. Jak tedy poznat, že se nacházíte v rebound vztahu, nebo dokonce sami jste rebounder? Například podle těchto příznaků:

  • Z jednoho vztahu do druhého

Nejjasnějším znamením je začátek vztahu krátce po rozchodu. rebound vztahy se samozřejmě mohou vyvinout i v dlouhodobé vztahy, ale to se na začátku nedá předvídat.

  • Žádné plány

Rebound vztahy se vyznačují nedostatkem plánování. Neexistují žádné plány na dovolenou nebo plány na společně strávený víkend. Setkání bývají spontánní.

  • Emoce? Žádné!

Sex je skvělý. Ale chybí hluboké rozhovory a není vybudováno vzájemné citové pouto. Sdílejí o sobě jen málo soukromých a intimních věcí. Tématům jako dětství, rodičovský domov nebo okruh přátel se důsledně vyhýbají.

  • Bývalé vztahy nejsou tématem rozhovorů

No, tento bod může mít i jiné důvody. Zejména v počátcích je bývalý vztah zřídkakdy tématem a možná o něm člověk nemluví, aby se chránil. Nedostatek informací však ponechává prostor pro spekulace a nejistotu.

  • Ve dvou se to lépe táhne než o samotě

Blízkost je využívána selektivně. V dobrých dnech mobilní telefon mlčí, ale ve špatných dnech přichází jedna zpráva za druhou.

  • Sex je hlavní náplň

Na tom samo o sobě není nic špatného, protože sex je dobrý způsob, jak vypnout, odsunout trýznivé myšlenky a uspokojit naši potřebu blízkosti a intimity. Ale kdyby šlo o skutečný vztah, musely by v něm hrát roli i jiné věci.

  • Okruh přátel a rodiny zůstává mlhavý

Dalším ukazatelem reboundu je, když vynecháváte nejen minulé vztahy, ale také okruh přátel. Takže žádný večírek u spolubydlících nebo káva a dort u rodičů.

  • Hledáte bokovku

O tom, že jste v rebound vztahu, není pochyb, pokud druhá osoba působí dojmem, že stále hledá vztah. Profil na Tinderu je aktivní a flirtování je také neustálé. Navíc slýcháme narážky, jak by měl vypadat skutečný ideální vztah.

Jste v rebound vztahu: zůstat, nebo odejít?

Proti citům se lze bránit jen těžko. Bolí to, když si uvědomíte, že jste jen odrazový můstek. Co tedy dělat? Ukončit vztah, nebo mu dát šanci? Nejprve si musíte vyjasnit, jak se věci mají a zda on/ona vůbec chce být ve vztahu. Můžete pomoci s fází truchlení - ze správných důvodů. Pokud jen rozdáváte kapesníky a rameno k pláči, protože doufáte, že se dotyčný přece jen vážně zamiluje, pak jen oddalujete konec. Z oddechového vztahu se může stát něco vážného a zdravého, stejně jako se z nevěry může stát oddané partnerství.

Pokud je však rebound vztah příliš nevyvážený, musíte si udělat laskavost a odejít. Pokud druhá osoba není na nový vztah připravena, nemůžete věci urychlovat. Možná se naskytne příležitost později. Ukončení vztahu potřebuje čas na zpracování. Potlačené pocity se dříve či později vrátí s dvojnásobnou silou, a když jste do nich hodně investovali, bolí to o to víc. Možná nový vztah ještě není v tuto chvíli tou správnou volbou.


Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best