Home  /  Stories  /  Co dělat, když už vám to prostě neklape?

Co dělat, když už vám to prostě neklape?

Aneb jak dát kopačky, aniž by to toho druhého ranilo.
04.02.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Unsplash

Dostat od někoho košem není příjemný pocit. Odvážil ses udělat první krok a pak ti zlomí srdce nebo ti alespoň udělá šrám. Stejně nepříjemné je, když někdo odmítne vás. Bohužel se to stává. Druhá osoba prostě není náš typ, už jste ve vztahu nebo jste si prostě po několika setkáních nepadli do oka.

Dating: Není to vždy ono

Ego nezraňuje to, že jste byli odmítnuti, ale to, jak tvrdě jste byli odmítnuti. A protože si karma takové věci pamatuje a pak vás v nevhodnou chvíli nakopne do zadku, měli byste si velmi dobře rozmyslet, jak odmítnutí podáte. S šarmem a empatií ztrácí i každé odmítnutí hořkou pachuť.

Tipy na randění: Odmítnutí bez ubližování - je to možné!

V případě odmítnutí je kouzelným slovem respekt. Samozřejmě existují i balící hlášky, které přesahují míru, a pak lze použít i jednoznačnější slova. Měli byste si však uvědomit, že se jedná o lidské pocity a že slova mohou být velmi zraňující.

Odmítnutí hned na začátku

Na online seznamkách je jednoduché, aby si vás někdo oblíbil. Můžete to ignorovat nebo přejet prstem pryč a nic se nestane. Pokud se vás však někdo odváží oslovit v kavárně, baru nebo na večírku, je třeba jeho odvahu ocenit. Když ne s číslem mobilního telefonu nebo schůzkou, tak alespoň s respektujícím zacházením.

Nedělejte scény

V takových situacích jste málokdy sami. Kolem vás budou další lidé, nemusíte se před nimi předvádět, ani nemusíte zlehčovat toho odvážného.

Přátelské odmítnutí může znít takto:

"Myslím, že je skvělé, že mě oslovuješ, ale musím ti hned říct, že nemám zájem."

"Jestli si se mnou chceš sednout a promluvit si s tím, že nic jiného se nestane, tak si klidně sedni."

"Mám vztah, ale těší mě tvá odvaha."

Odmítnutí po prvním rande

Říct někomu po prvním rande, že si to nechcete zopakovat, je trochu ošemetné - přece jen už proběhla počáteční fáze seznamování. Ve většině případů se lidé znají z online seznamek. Vyměnili jste si zprávy, flirtovali jste a vznikly první naděje, které pak prostě nemohly obstát při zkoušce reality. Od této chvíle je zde také možnost (mírného) zlomení srdce, což konverzaci jen znepříjemňuje. Ale udržovat očekávání, která nebudou naplněna, také není správné. Ghosting je velmi snadné východisko a pravděpodobně to nejbolestivější, protože otázka "co bylo špatně" zůstává za námi. Říká se tomu mít mít páteř. Názory na to, zda je odmítnutí e-mailem nebo textovou zprávou v tomto okamžiku (stále) vhodné, se různí. Pokud vůbec, pak pouze v tomto bodě.

Zůstaňte zdvořilí

Věty typu "na fotkách vypadáš štíhlejší (nebo vyšší, lepší, přirozenější atd.)" jsou zcela nemístné. Nemusíte být zlí, a proto pečlivě volte slova. Zaměřování se na vzhled je zraňující.

Upřímnost se počítá

Pokud se během rozhovoru ukázalo, že se váš životní styl neshoduje nebo že se nedokážete vyrovnat s určitými postoji druhé osoby, měli byste to říct upřímně. Je to upřímná zpětná vazba, která mu může pomoci na dalším rande.

Není třeba se obhajovat

Nikdo nemusí vysvětlovat své osobní rozhodnutí. Mnoho lidí se právě tehdy nechá přemluvit a nechá se opětovně zviklat k setkání s danou osobou, přestože o ni nemají zájem. To nikoho nikam neposune a nakonec to jen vše ztíží.

Co můžeš říct, když na druhé rande nedojde?

Odmítnutí bolí mnohem méně, pokud se soustředíte na pozitivní věci.

"Děkuji ti za tvůj čas. Bohužel, jiskra nepřeskočila. Ale tvé koníčky, postoje, životní cíle atd. jsou opravdu výjimečné."

"Tvůj životní styl je neobvyklý a zajímavý. Jen se mi zdá, že neodpovídá mému. S někým jiným budeš šťastnější."

"Líbí se mi, jak upřímně jsi o sobě mluvil, a já ti dlužím stejnou upřímnost. Nechci druhé rande."

"Myslím, že sis také uvědomil, že přece jen nejsme na stejné vlně, že?"

Pouze osobně: odmítnutí po několika schůzkách

Ne vždy je po prvním setkání vše jasné, ale vše šlo obzvlášť dobře, a tak se setkáte znovu, abyste později zjistili, že záblesk přece jen pohasl. Teď je potřeba takt, protože se znáte lépe, řekli jste si velmi soukromé věci a možná šlo o víc než jen o flirtování. Kdo chce být odmítnut?

Odmítnutí e-mailem, telefonicky nebo prostřednictvím aplikace WhatsApp již není v pořádku.

Čím blíže jste si (fyzicky), tím osobnější by odmítnutí mělo být. Zejména pokud jste již měli intimní vztah, měl by rozhovor probíhat tváří v tvář. Měli byste si jeden druhého natolik vážit.

Nedovolte, aby další kontakt zůstal bez odezvy

To také není v pořádku. Zrušení dalších schůzek bez důkladného vysvětlení a doufání, že známost vyšumí do ztracena.

Vysvětlení je nezbytné

Jedno je jasné, i vy jste doufali, že se tato známost vyvine v něco pevného s budoucností, jinak byste do ní neinvestovali tolik času. Musí tedy existovat důležitý důvod, proč se nechcete zapojit do dalších kroků, a ten musíte srozumitelně sdělit. Například tím, že vysvětlíte svá vlastní přání a představy o vztahu nebo partnerovi. Druhá osoba tak může rozhodnutí lépe pochopit.

Pochvala - odmítnutí - kompliment

Odmítnutí nemusí vždy zcela zničit ego; správně použité může dokonce posílit sebeúctu. Aby se tak stalo, musí být odmítnutí zakotveno v komplimentech. Přece jen se vám na něm nebo na ní něco líbilo. Vysvětlete to svému protějšku a zdůrazněte jeho klady a přednosti.

Tyto věty mohou odmítnutí usnadnit

" Jsi skvělý, upřímný člověk s velkým smyslem pro humor. Bohužel jsem zjistil, že se mé pocity nevyvíjejí tak, jak jsem doufal. Přesto jsem si čas s tebou velmi užíval, zejména proto, že jsi mě podporoval ve sportu."

"Tvá klidná a vyrovnaná povaha mi připadá příjemná. Chtěla bych však někoho, kdo je trochu otevřenější a přímější. Jsi skvělý posluchač a někdo jiný to jistě ocení."

"S tebou není nikdy nuda. Proto se obávám, že budu muset náš kontakt ukončit. Bojím se, že tvé koníčky zabírají v partnerském vztahu hodně času - i když si tvého nadšení pro ně vážím. Prostě bych si přál ve vztahu více vzájemné sounáležitosti."

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best