Home  /  Stories  /  Komise EU hrozí TikToku zákazem - co za tím vězí

Komise EU hrozí TikToku zákazem - co za tím vězí

Evropská komise pohrozila šéfovi populární aplikace pro krátká videa TikTok Shou Zi Chewovi dalekosáhlými sankcemi, pokud jeho společnost nebude v budoucnu dodržovat evropské právo.
21.01.2023
Text: Alex Mayer
Foto: keystone

Podle Evropské komise je nepřijatelné, aby se uživatelé mohli během několika vteřin dostat k velmi nebezpečnému a někdy i život ohrožujícímu obsahu prostřednictvím zdánlivě zábavných a neškodných funkcí aplikace, uvedl po rozhovoru s Chewem odpovědný francouzský komisař Thierry Breton.

Breton rovněž vyjádřil znepokojení nad obviněními, že TikTok špehuje novináře a předává osobní údaje uživatelů mimo Evropu.

"Generálnímu řediteli společnosti TikTok Shou Zi Chewovi jsem jasně naznačil, že je třeba zvýšit úsilí o dodržování zákonů EU o ochraně údajů, autorských právech a online platformách."

Komisař EU Thierry Breton zdroj: futurezone.at

To se týká zejména nového zákona EU o digitálních službách (DSA), který se bude na velké platformy vztahovat od 1. září 2023.

"Nebudeme váhat přijmout všechny možné sankce, pokud audity neprokáží plné dodržování předpisů."

Co znamená nový zákon EU?

Podle agentury DSA je Komise EU odpovědná za velmi rozsáhlé online platformy a vyhledávače. V případě porušení může uložit pokuty v maximální výši 6 % celosvětového ročního obratu.

Politicky nezávislý výkonný orgán Evropské unie má navíc rozsáhlé vyšetřovací a kontrolní pravomoci, jako je právo na přezkum softwaru a právo přijímat předběžná opatření.

Nový právní předpis EU tak umožňuje zakázat službu i v případě opakovaného závažného porušení, které ohrožuje život nebo bezpečnost osob.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best