Home  /  Stories  /  Kultovní hit, drogy a souboj pobřeží - takhle bouřlivý byl život rappera Coolia

Kultovní hit, drogy a souboj pobřeží - takhle bouřlivý byl život rappera Coolia

Ve středu nečekaně zemřel interpret písně Gangsta’s Paradise. Život rappera se pohyboval mezi úspěchem, porušováním zákona a rodinným životem.
30.09.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Coolio byl považován za jednu z největších hiphopových hvězd 90. let. Rapper, vlastním jménem Artis Leon Ivey Jr., se narodil v roce 1963 v Monessenu v Pensylvánii a později se přestěhoval do Comptonu na předměstí Los Angeles. Protože matka považovala město za příliš nebezpečné, poslala syna v mládí na čas do severní Kalifornie.

V rozhovorech Coolio popsal, že s rapováním začal v 15 letech a v 18 letech věděl, že to bude jeho životní náplň. Přesto nejprve navštěvoval vyšší lidovou školu a pracoval jako dobrovolný hasič a letištní hlídač, než se koncem 80. let začal naplno věnovat rapu.

Grammy a děkovná řeč pro západní a východní pobřeží

Jeho kariéra odstartovala v roce 1994 vydáním debutového alba It Takes a Thief. První píseň z desky, Fantastic Voyage, se vyšplhala na třetí místo žebříčku Billboard Hot 100. O rok později následoval legendární hit Gangsta's Paradise, který vycházel z písně Stevieho Wondera Pastime Paradise z roku 1976. Cooliova píseň je považována za rapovou klasiku, kterou hip-hopu neznalí lidé mohou znát také ze soundtracku k dramatu Dangerous Minds s Michelle Pfeiffer.

Za skladbu Gangsta's Paradise získal Coolio v roce 1996 cenu Grammy za nejlepší sólový rapový výkon. Ve své děkovné řeči se tehdy vyjádřil také k nechvalně známému sporu mezi hiphopovými komunitami na východním a západním pobřeží USA, do kterého se z velké části nepletl.

„Chci převzít tuto Grammy jménem celého hiphopového světa, západního pobřeží, východního pobřeží, united we stand, divided we fall,“ prohlásil Coolio na pódiu. Během vyhroceného sporu však byli později zastřeleni rapoví velikáni Tupac Shakur a The Notorious B.I.G..

Drogy, zbraně a loupeže

Coolio sice už nikdy neměl tak velký hit jako Gangsta's Paradise, ale poté slavil úspěch s písněmi jako 1,2,3,4 (Sumpin' New) a C U When U Get There. Jeho alb se prodalo 4,8 milionu kopií a podle webu Luminate byly jeho písně streamovány 987 milionkrát. Coolio byl nominován celkem na šest cen Grammy.

Rapper se opakovaně dostal do konfliktu se zákonem kvůli nelegálnímu držení drog a zbraní. V roce 1998 stanul před soudem v Německu. Tehdy byl odsouzen k šesti měsícům podmíněně a pokutě za napomáhání k loupeži a napadení.

V letech 1996-2000 byl Coolio ženatý s Josefou Salinas, s níž měl čtyři děti. Hudebník po sobě zanechal celkem deset dětí.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best