Home  /  Stories  /  Live in Five: Futurolog Tristan Horx o home office za pět let

Live in Five: Futurolog Tristan Horx o home office za pět let

Tristan Horx předpovídá náš budoucí pracovní život: „I když to bude bolet, čeká nás úžasná budoucnost.“
20.01.2023
Text: Tristan Horx
Foto: Mike Haddad

Přestože jsme prošli převratem v oblasti home office, mnoho firem chce své týmy vrátit zpět do kanceláří, zpět do jejich kontrolní sféry. Důvěra je dobrá, ale kontrola je lepší. Skutečnost, že všechny studie na toto téma ukazují, že produktivita v home office neklesá, ale naopak roste, je ignorována. Někdy je manažerské ego silnější než zdravý rozum. Máme však i dobrou zprávu, protože to, co se dnes jeví jako krok zpět, naštěstí za pět let už nebude problém.

Fáze přechodu

Pokud se podíváme do roku 2027, budou již tyto počáteční potíže informačního věku definitivně za námi. Jsme ve fázi přechodu z jedné éry do druhé, a i když to bolí, čeká nás úžasná budoucnost. V mnoha profesních oborech se produktivita konečně oddělí od odpracované doby - už bylo na čase!

To, co mělo smysl v době rozmachu tovární výroby, nebude mít smysl v budoucnu. Podle nejnovějších průzkumů nemůže být člověk skutečně produktivní déle než čtyři hodiny denně. Proč se po zbytek času jen tak flákat a předstírat činnost? Pětihodinový pracovní den by tak zahrnoval i příjemný oběd - nebo velmi produktivní rozhovory u kávovaru.

Zatímco v současnosti trestáme výkonné pracující lidi další prací, nejchytřejší jsou ti, kteří se zdokonalili v předstírání, že tvrdě pracují - a přitom sledují videa s kočkami. Jaký smysl má celý ten pokrok, když si musíte každý den odsedět osm hodin v pracovním vězení? Svou roli zde samozřejmě hraje i home office, takže nás to donutilo zaměřit se na osobní odpovědnost. Mimo dosah kanceláře nám byla důvěra prakticky vnucena, a hle, většinou to fungovalo fantasticky.

Je však také třeba říci, že existují odvětví, ve kterých má práce nezávislá na konkrétním místě jen omezené možnosti; vzpomeňme na pečovatelství a spol. Ale i tyto profese na tom budou v roce 2027 lépe. Automatizace a digitalizace převezme práci, která nás otravuje. Stroje mohou například tisíckrát za sebou dělat totéž a zvedat těžší věci, aniž by reptaly. V příštích pěti letech však nenahradí lidskou empatii ani kreativitu. Pokud se roboti stanou lepšími roboty, lidé se stanou lidštějšími.

Těm, pro které je změna příliš pomalá, doporučuji revoltu. Zejména na současném trhu práce jsou noví zaměstnanci vzácným zbožím, takže si můžete otevřít ústa. Uvidíme se v informačním věku!

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best