Home  /  Stories  /  Mnoho životů Arnolda Schwarzeneggera

Mnoho životů Arnolda Schwarzeneggera

Kulturista. Herec. Příležitostný zabijácký android z budoucnosti. Akční hrdina. Podnikatel. Aktivista. Guvernér. Arnold Schwarzenegger je skutečným ztělesněním amerického snu.
30.07.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images

Stejně jako ve své přelomové roli Barbara Conana prožil Arnold dětství plné zanedbávání a chudoby. Narodil se v roce 1947 v Rakousku a už v mládí procházel tvrdou výchovou. Jeho otec, chladný a přísný policista, od něj očekával, že půjde v jeho stopách a nastoupí k policii, ale mladý Arnie se zařekl, že si nikdy nenechá od nikoho říkat, kým má být. Od svých 14 let začal s fyzickým a psychickým tréninkem, který z něj postupným cvičením udělal mistra kulturistiky. Se svým prvním titulem Mr. Universe v roce 1967 ve věku 20 let poprvé pocítil hvězdnou slávu a ve vítězstvích pokračoval další 4 roky po sobě. Stal se tváří kulturistiky, což ho postupně přivedlo do povědomí zábavního průmyslu.  

Když Schwarzenegger plánoval svůj odchod do Hollywoodu, aby se stal hercem, byl donucen dočasně si změnit příjmení na Strong . "Nikdo neuměl vyslovit Schwarzenegger... bylo to směšné jméno," poznamenal ve svých pamětech Total Recall. Jeho prvním filmem byl nízkorozpočtový snímek Herkules v New Yorku, ve kterém se objevil především díky své dokonalé postavě připomínající těla antických bohů. Kvůli jeho silnému rakouskému přízvuku však museli filmaři všechny jeho dialogy dabovat. Později produkční společnost přišla na mizinu, což způsobilo, že tuto fantasy komedii, v níž hrál poloboha, který sestoupil na zem, dnes neuvidí téměř nikdo. Ani to Arnolda neodradilo. "Hrát Herkula bylo něco, o čem se mi předtím ani nesnilo," napsal. "A platili mi 1000 dolarů týdně. Nejlepší bylo, že jsem mohl poslat domů rodičům fotografie a napsat: 'Vidíte? Říkal jsem vám, že to celé vyjde. Přijel jsem do Ameriky, vyhrál jsem Mr. Universe a teď hraju ve filmu."

Jeho druhý snímek byl mnohem úspěšnější. Za vedlejší roli ve filmu Stay Hungry získal Zlatý glóbus jako nejlepší mužský objev roku. O několik let později našel svou opravdovou filmovou podobu jako akční hrdina, když ve filmu Barbar Conan ztvárnil drsného bojovníka. Poté se jeho kariéra rozjela díky legendárnímu snímku Terminátor, kterým se také prosadil režisér James Cameron. Jeho další filmy formovaly popkulturu i kariéru moderních akčních hvězd, jako jsou Vin Diesel a Dwayne Johnson a jeho výkony na stříbrném plátně se hravě vyrovnaly i jinému titánovi akčních filmů, Sylvesteru Stallonovi.  

Filmy se Schwarzeneggerem v hlavní roli vydělaly v 80. a 90. letech stovky milionů dolarů a některé z nich jako Terminátor, Terminátor 2: Den zúčtování, Predátor a Total Recall se staly klasikou. Dokázal, že zvládne zahrát více než jen akčního hrdinu. Úspěšné komediální filmy Dvojčata, Policajt ze školky nebo Dave z něj udělaly ještě větší hvězdu.

Sňatkem s Marií Shriver se dostal až do nejvyšších pater politiky a poté, co se stal guvernérem Kalifornie, o úřad amerického prezidenta přišel jen kvůli svému neamerickému místu narození. Zájem diváků se mezitím přesunul k jiným akčním hrdinům, ale v roce 2011 se Arnold vrátil do Hollywoodu odhodlán znovu potvrdit svou dominanci. Snímek Terminátor Genisys z roku 2015 však nedokázal znovu nastartovat Arnoldův úspěch a jeho další role po skončení politické kariéry se už pouze živily na skomírajícím obdivu věrných fanoušků.  

Pravděpodobně už nikdy nenatočí takový kasovní trhák jako kdysi, ale jeho kariéra je připomínkou zlaté doby, kdy filmovému průmyslu vládly skutečné herecké hvězdy a diváci chodili na filmy s Arnoldem jen kvůli tomu, že v nich hrál hlavní roli. A možná ještě pořád je - jeho poslední film Terminátor: Temný osud totiž jasně dokazuje, že Schwarzeneggerova éra ještě neskončila. Hasta la vista, baby! Ještě se uvidíme!

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best