Home  /  Stories  /  Musk zakládá společnost zabývající se umělou inteligencí

Musk zakládá společnost zabývající se umělou inteligencí

Technologický miliardář Elon Musk se chce zapojit do současného boomu kolem umělé inteligence (AI). Majitel Twitteru a šéf výrobce elektromobilů Tesla založil v Nevadě společnost X.AI.
23.04.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Vyplývá to z firemní databáze státu USA. Jako odpovědní jsou uvedeni Musk a jeho pravá ruka Jared Birchall.

O společnosti, která byla zaregistrována 9. března, informoval deník The Wall Street Journal. V posledních dnech se již objevuje stále více náznaků Muskovy zvýšené aktivity v oblasti umělé inteligence. List Financial Times v pátek uvedl, že již prý našel investory pro novou společnost zabývající se umělou inteligencí.

Web "Business Insider" napsal, že Musk objednal tisíce grafických karet od dodavatele Nvidia. Tato technologie se často používá pro aplikace založené na umělé inteligenci. Musk to v nedávném rozhovoru bagatelizoval: Všichni jsme nakupovali spoustu grafických karet. Musk zároveň veřejně varuje před riziky softwaru s umělou inteligencí a na konci března byl významným signatářem otevřeného dopisu, v němž navrhl půlroční pauzu ve vývoji této technologie.

V současné době vzbuzují značný rozruch textový automat ChatGPT, konkurenční software společnosti Google Bard a programy, které dokáží generovat obrázky na základě textových popisů. Zároveň existují obavy, že by jejich schopnosti mohly být využity k výrobě a šíření nepravdivých informací. ChatGPT formuluje texty tak, že slovo po slově odhaduje pravděpodobné pokračování věty. Jedním z důsledků tohoto procesu je v současné době to, že vedle správných informací vymýšlí i zcela nepravdivé informace - pro uživatele však není žádný rozdíl patrný.

Musk patřil mezi zakladatele společnosti OpenAI, která vyvíjí ChatGPT, ale před více než čtyřmi lety ji opustil a od té doby se stal kritikem tohoto start-upu. Ve společnosti Tesla vyvíjí Musk již několik let humanoidního robota, který by se podle něj mohl časem stát důležitějším než automobilový byznys.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best