Home  /  Stories  /  Na správném místě ve správný okamžik

Na správném místě ve správný okamžik

Když fotografové vezmou do ruky fotoaparát na správném místě a ve správný čas, mohou jejich snímky vystihnout i historické okamžiky.
27.01.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Ať se podíváte kamkoli, valí se na nás obrazové materiály. Buď si selfie pořizujeme sami, nebo procházíme nespočet snímků na sociálních sítích. Avokádový chléb, vysněné pláže a jen velmi málo selfie však opravdu tvoří historii. Aby se fotografie zapsala do historie, musí buď ukazovat něco mimořádného, nebo být pořízena za mimořádných okolností. Znovu a znovu se objevují záběry kamery, které mění naši perspektivu nebo ukazují monumentální okamžik.

Tyto fotografie se zapsaly do historie

Následující seznam je příliš krátký, protože existuje mnoho dalších fotografií, na které si pamatujeme. Tříletý Alan Kurdi se stal symbolickým obrazem uprchlické krize, když jeho malé tělíčko vyplavalo mrtvé na pláž v Bodrumu. Nebo Naruto, opice, která si pořídila selfie a kvůli níž se organizace na ochranu práv zvířat obrátila na soud, aby vyjasnila autorská práva. Fotografie nejsou jen vzpomínky, někdy mění i samotný svět.

1. Polední pauza na mrakodrapu

Každý už viděl fotografii "Oběd na vrcholu mrakodrapu" z roku 1932. Obvykle na plakátech ve velmi známém obchodě s nábytkem. Snímek pravděpodobně pořídil americký fotograf Charles C. Ebbets a jedná se o reklamní fotografii pořízenou během výstavby Rockefellerova centra. Snímek byl pořízen z 69. patra budovy ve výšce více než 250 metrů nad zemí. Je slavná, protože si mnoho lidí myslí, že byla vytvořena ve Photoshopu. To však opravdu není tento případ.

2. The Terror Of War

Nick Ut je vietnamský fotograf, který v roce 1972 pořídil slavnou fotografii Teror války. Protože se mnoho diváků soustředí především na nahou dívku vlevo, bývá tato fotografie často nazývána Napalmová dívka. To je okamžik, kdy Phan Thị Kim Phúc, tehdy devítiletá, běží o život s těžkými popáleninami krátce po napalmovém útoku jihovietnamských letadel na vesnici Trảng Bàng. Fotograf tehdy odvezl dítě do nemocnice a nebylo jasné, zda přežije. Teprve po dvou letech, po 17 operacích během 14 měsíců, kožních transplantacích a léčbě se mohla v roce 1973 vrátit domů. Poslední operaci podstoupila v roce 2022 v Miami. Tato fotografie získala Nicku Utovi Pulitzerovu cenu a obletěla celý svět.

3. Tank Man

Snímek Tank Mana, který 5. června 1989 pořídil americký fotograf Jeff Widener, v Číně neuvidíte. Protože je tam cenzurován. Muž před tanky nebyl nikdy identifikován. Což je/bylo pro něj pravděpodobně požehnáním. Čínská vláda brutálně zasáhla proti protestujícím. Neznámý muž stál během masakru na náměstí Nebeského klidu před kolonou tanků a blokoval výjezd z náměstí Tchien-an-men. Tuto scénu občanské neposlušnosti zachytili četní fotografové a televizní štáby. Widener pořídil snímek ze svého hotelového pokoje v šestém patře hotelu Beijing, který byl vzdálen asi 800 metrů vzdušnou čarou. Jeff Widener byl oceněn Pulitzerovou cenou.

4. Katastrofa Hindenburgu

Je téměř neuvěřitelné, že existuje tak ostrá fotografie katastrofy Hindenburgu. 6. května 1937 chtěl Zeppelin LZ129, zkráceně Hindenburg, přistát v New Jersey. Během přistání se však vodík vznítil a vzplál. Při nehodě zahynulo 35 z 97 osob na palubě a jeden člen pozemní posádky. Tato fotografie je nejznámější fotografií novináře Sama Shereho. Tato nehoda byla jedním z důvodů, proč se Zeppelin nikdy pořádně neprosadil.

5. Atentát na olympijských hrách v Mnichově

Fotografie muže v punčochové masce na balkoně olympijské vesnice v Mnichově v září 1972 také obletěla svět. Je to jeden z atentátníků palestinské teroristické organizace Černé září, kteří se pokusili unést izraelský tým na olympijských hrách. Při neúspěšné záchranné akci bylo zabito všech devět izraelských rukojmích, jeden policista a pět z osmi únosců.

6. V-J Kiss

Snímek V-J Day na Times Square byl pořízen 14. srpna 1945, v den bezpodmínečné kapitulace Japonska ve druhé světové válce. Německo-americký fotograf Alfred Eisenstaedt stiskl spoušť. Dlouho se nevědělo, kdo je dvojice na obrázku. Fotografie byla pořízena spontánně a námořník a zdravotní sestra v té době pravděpodobně netvořili pár. Mnoho lidí v průběhu let tvrdilo, že tam byli vyobrazeni.

7. Muž na Měsíci

Fotografie Muž na Měsíci, na níž je zachycen astronaut Buzz Aldrin a kterou pořídil jeho kolega Neil Armstrong, je jedním z nejslavnějších snímků na světě. Událost století, pořízená v červenci 1969. A je zfalšovaná. Alespoň trochu. V originále končí rámeček snímku nahoře těsně nad Aldrinovým "batohem", který je dokonce velmi mírně oříznutý. Protože to nevypadá moc hezky, přidala NASA několik centimetrů černého vesmírného pozadí. Vynechali však jeden malý detail: anténu, která ve skutečnosti vyčnívá nahoru přes okraj batohu. Tento kosmetický zásah NASA byl po desetiletí předmětem konspiračních teorií, že k přistání na Měsíci nikdy nedošlo.

8. První fotografie zaslaná z mobilního telefonu

Fotografie pořízená 11. června 1997 se zapsala do historie zvláštním způsobem. Ne kvůli motivu. Ale kvůli tomu, jak byla pořízena. Ujal se jí Philippe Kahn, který spolu s německým IT specialistou utvářel Silicon Valley jako nikdo jiný. Na snímku je Kahnova třetí dcera Sophie krátce po narození. Kahn chtěl přátelům a příbuzným rychle ukázat fotografii dítěte. Za tímto účelem zkombinoval digitální fotoaparát Casio, který používá k fotografování své dcery, s notebookem Toshiba a mobilním telefonem Motorola-Startac. Obrázek pak nebyl zaslán e-mailem, protože náklady by byly příliš vysoké. Místo toho Kahn nahrál obrázek na webovou stránku, ke které měli přístup pouze jeho přátelé a známí. Na tomto principu dnes fungují v podstatě všechny sociální sítě. Fotografie Sophie Kahnové je tedy první, která byla odeslána mobilním telefonem.

9. Afghánská dívka

Sharbat Gula, jak se jmenuje dívka na fotografii, byla v roce 1985 na obálce časopisu National Geographic. Tehdy dvanáctiletou dívenku objevil a vyfotografoval fotograf Steve McCurry v uprchlickém táboře v Pákistánu. Osiřela po bombardování Afghánistánu sovětskou armádou a byla převezena do uprchlického tábora Nasir Bagh v Pákistánu. Zvláštní na snímku afghánské uprchlice byl zářivý pohled jejích očí, který byl pravděpodobně poznamenán výrazem strachu, úzkosti a hrůzy z afghánské války, ale zároveň odrážel stejnou míru síly, hrdosti a krásy. V roce 2002 byla nalezena v Kábulu. Snímek, který ji proslavil, byl do té doby jedinou její fotografií, která kdy existovala. V říjnu 2016 byla Sharbat Gula zatčena v Pákistánu, kde žila na základě falešných dokladů. Po 15 dnech zadržování nyní opět žije v Afghánistánu.

10. Einsteinovy narozeniny

Tuto fotografii světoznámého vědce Alberta Einsteina najdete v mnoha studentských bytech. Arthur Sasse ji pořídil v roce 1951 po oslavě fyzikových 72. narozenin v New Yorku. O vhodnosti fotografie se v redakci Sasseho časopisu vedly vášnivé debaty ještě před jejím zveřejněním na webu International News Photos Network. Stala se jednou z nejpopulárnějších fotografií Einsteina. Einstein v něm sedí v autě po večírku mezi spřáteleným párem a začíná být netrpělivý. Samotnému Einsteinovi se obrázek líbil natolik, že si vyžádal jeho kopie. Jeden z nich, podepsaný Einsteinem, byl vydražen za 72 300 dolarů. Díky tomu je tento snímek nejen nejdražší Einsteinovou fotografií, ale také nejčastěji reprodukovanou fotografií na pohlednicích, plakátech, hrníčcích a podložkách pod myš.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best