Home  /  Stories  /  Na těchto 5 mýtů o senné rýmě můžete rychle zapomenout

Na těchto 5 mýtů o senné rýmě můžete rychle zapomenout

Senná rýma je již opět na vzestupu - a s ní i mnoho polopravd. Vyvracíme pět mýtů.
24.03.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Teploty v polovině února byly na toto roční období velmi mírné. Proto již začala sezóna senné rýmy. Někteří lidé z naší Esquire komunity také trpí pylovými alergiemi a podělili se zde o své nejlepší tipy pro alergiky. Odhalujeme pět mýtů na toto téma, na které byste raději měli zapomenout.

Mýtus 1: Kýchání a svědění, slzení očí - to je senná rýma

Tyto příznaky jsou typické a často jsou prvními příznaky senné rýmy. Mohou se však objevit i příznaky, jako je zanícená nosní sliznice, rýma nebo ucpaný nos, bolest v krku, špatný spánek, problémy se soustředěním a celková únava. Někdy si nemocní stěžují také na zhoršený smysl pro chuť nebo potíže se sluchem. Pokud někdo trpí neurodermitidou, může navíc dojít ke zhoršení ekzému.

Můžete také náhle pocítit alergii na některé potraviny. Důvodem je podobná struktura bílkovin v přírodních potravinách, jako jsou ořechy nebo ovoce. U lidí, kteří reagují například na pyl břízy, může alergickou reakci vyvolat i jablko. V tomto případě se jedná o tzv. křížovou alergii.

Mýtus 2: Senná rýma je častější na venkově než ve městě

Přestože na venkově je obvykle více rostlin, toto tvrzení není pravdivé. Pylová zátěž může být značná i ve městech. V některých případech je tam pyl dokonce agresivnější kvůli vyššímu zatížení jemnými částicemi. Například pyl břízy spolu s drobnými jemnými prachovými částicemi uvolňuje více alergenů než neznečištěný pyl břízy na venkově. Mimochodem, ve výšce nad přibližně 1600 metrů je vzduch prakticky bez pylu. Dokonce i v přímořských oblastech a přímo u moře jsou alergici obvykle bez příznaků.

Mýtus 3: Senná rýma je nepříjemná, ale neškodná

To by bylo hezké, ale bohužel to není pravda. Senná rýma se totiž může vyvinout v alergické astma, které se pak označuje jako " proměna stadia". Toto riziko je obzvláště vysoké, když sennou rýmou onemocní děti v předškolním věku. Odborníci doporučují, aby všichni trpící bez ohledu na věk léčili pylovou alergii včas a především správně - tedy s pomocí odborníka.

Mýtus 4: Senná rýma v dospělosti nevzniká

Mylný výrok. Sennou rýmou může onemocnět každý, a to i ve vyšším věku. Většina nových případů se však skutečně objevuje v dětství a dospívání. A je tu i dobrá zpráva: stejně náhle, jako se senná rýma může objevit, může zase zmizet. Spontánní vyléčení senné rýmy je tedy možné. Stále však nevíme, proč alergie náhle zmizí.

Mýtus 5: Hyposenzibilizace způsobí, že alergie zmizí

Bohužel tomu tak není. Při hyposenzibilizaci - nazývané také desenzibilizace - si tělo na alergeny pomalu zvyká delší dobu. Výsledkem je, že imunitní systém v ideálním případě již nereaguje při kontaktu s alergeny. Často však dochází pouze ke zmírnění příznaků a úspěch není zaručen. Čím dříve je léčba nasazena, tím lépe funguje. A může také zabránit vzniku astmatu.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best