Home  /  Stories  /  Na tyhle šílené přistávací dráhy potřebujete pevné nervy

Na tyhle šílené přistávací dráhy potřebujete pevné nervy

Ať už jsou strmé, přímo na pláži, nebo vysoko v horách: tyto velkolepé ranveje mají všechno. Troufli byste si na nich přistát?
13.06.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Zatímco pro některé lidi začíná dovolená na letišti, jiní se jen při pomyšlení na let zpotí a raději cestují bez letadla. Ať už ze země, nebo ze vzduchu: Tyto velkolepé ranveje po celém světě ohromí nejen fanoušky letectví.

1. Letiště Maupiti, Francouzská Polynésie

Na malý ostrovní ráj Maupiti se dostanete buď lodí ze sousedního ostrova Bora Bora, nebo za 50 minut letadlem z Tahiti. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, připravte se na dobrodružné přistání.

Jediná vzletová a přistávací dráha na letišti Maupitis je totiž dlouhá pouze 956 metrů a je obklopena vodou.

@teeetuu Landing on one of our shortest runways 🇵🇫 Focus is at maximum 💯 #sky #landing #runway #plane #fyp #pilot #frenchpolynesia #maupiti ♬ original sound - 𝗦𝗢𝗟𝗢𝗠𝗢𝗡

2. Letiště Courchevel, Francie

Uprostřed francouzského lyžařského střediska Courchevel se v nadmořské výšce 2007 metrů nachází stejnojmenné letiště. Dráha je dlouhá pouhých 538 metrů a má sklon téměř 19 %. To velmi znesnadňuje pilotům vzlet, a proto je toto letiště považováno za jedno z nejnebezpečnějších na světě.

Zatímco v minulosti na letiště létaly i pravidelné linky, nyní ho využívají pouze vrtulníky a sportovní letadla. Pro přistání je rovněž nutné zvláštní povolení. Letiště se nachází přímo u sjezdovky a pro milovníky zimních sportů představuje skutečnou podívanou.

3. Letiště Korfu, Řecko

Letiště Korfu je díky své poloze oblíbené zejména mezi fanoušky letectví a pozorovateli letadel. Vzletová a přistávací dráha leží mezi dvěma kopci a je téměř celá obklopena vodou. Úzký chodník pro pěší nad vodou umožňuje návštěvníkům dostat se obzvlášť blízko k přistávajícím letadlům - a pořídit tak působivé fotografie.

Z bezpečnostních důvodů musí být při každém vzletu a přistání zastaven také provoz na hlavní silnici za dráhou.

4. Letiště Princess Juliana, karibský ostrov Sint Maarten

Pokud se na karibském ostrově Sint Maarten opalujete na jihozápadní pláži Maho, neznepokojujte se, když vám těsně kolem hlavy prosviští letadlo. Ranvej letiště se nachází hned vedle pláže, která je přístupná veřejnosti, takže je naprosto normální, že součástí prázdninové scenérie jsou i velká letadla, jako je Airbus A340 nebo Boeing 747.

Na tabuli na pláži se mohou diváci dozvědět všechny časy přistání, letecké společnosti, letadla a místa odletů a naplánovat si tak dokonalý snímek. Tato podívaná však není zcela bez nebezpečí: v roce 2017 zahynula turistka, když ji zasáhla tryska motoru a ta pak narazila do betonového bloku.

@aeroplane.spotter

Close slomo of plane landing at maho beach st maarteen airport ✈️✈️✈️

♬ original sound - Spotting planes

5. Letiště Tenzing-Hillary, Nepál

Nepálské letiště Tenzing-Hillary je známé také jako letiště Lukla a více než dvacet let bylo považováno za nejnebezpečnější letiště na světě. Nachází se v nadmořské výšce 2846 metrů a slouží jako výchozí bod pro výstup na Mount Everest, proto se zde denně létá mezi městečkem Lukla a Káthmándú.

Dráha dlouhá 527 metrů se nachází na svahu se sklonem dvanáct procent a poté se prudce lomí. Zatímco v Káthmándú často svítí slunce, během třicetiminutového letu do Lukly se počasí může náhle změnit: silný vítr, mraky a špatná viditelnost ztěžují přiblížení, a proto je letiště často uzavřeno.

V letech 1973-2019 došlo k různým nehodám, z nichž některé byly smrtelné, a proto mohou na letiště létat jen velmi zkušení piloti.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best