Home  /  Stories  /  Nejdražší Rolls-Royce a osobní model Bentley: vozový park královny Alžběty II.

Nejdražší Rolls-Royce a osobní model Bentley: vozový park královny Alžběty II.

Smrt královny Alžběty II. v září 2022 se dotkla celého světa. Panovnice setrvala na trůně sedm desetiletí a stala se legendou. Kromě jejího lidského odkazu však Windsorům zanechala i celou řadu cenností. Ne, nemluvíme o honosných panstvích, špercích ani o jejích milovaných pejscích. Panovnice byla celý život velkou milovnicí automobilů a v průběhu let si pořídila rozsáhlý vozový park. Hodnota jejího luxusního autoparku se odhaduje na více než 300 milionů korun.
21.09.2022
Text: Leonard Pack
Foto: Getty Images

Královna Alžběta II. vlastnila jednu z 10 prezidentských limuzín.

Poté, co společnost General Motors odmítla vyrobit prezidentský vůz pro tehdejšího prezidenta USA Harryho S. Trumana, obrátil se na výrobce automobilů Lincoln. Demokrat si objednal deset limuzín Cosmopolitan jako oficiální státní vozidla, která byla do Bílého domu dodána v roce 1950. Přibližně šest metrů dlouhý kabriolet Lincoln Cosmopolitan se zdvihovým objemem pět a půl litru, výkonem 152 koní a osmiválcovým motorem byl speciálně upraven tak, aby poskytoval dostatek prostoru pro klobouky a pokrývky hlavy všeho druhu. Limuzína byla jedním z mála amerických modelů, které měla královna ve své garáži. Jak se panovnici podařilo získat jeden z deseti prezidentských vozů, však zůstává dodnes záhadou.

V té době kontroverzní: Královnin Citroën SM Opera

Přestože byl Citroën SM Opera v roce 1972 vyhlášen časopisem Motor Trend autem roku a dosáhl na svou dobu rekordních výkonů, například maximální rychlosti 225 kilometrů za hodinu, veřejnost se k novince z Francie stavěla skepticky. Koneckonců do té doby nebyl na francouzském trhu žádný srovnatelný model. Kromě toho se automobilový průmysl v zemi Grande Nation po druhé světové válce ještě nevzpamatoval. Královně Alžbětě II. to bylo jedno. Kabriolet, který se vyráběl do roku 1975, patřil k jejím oblíbeným vozům.

Královna milovala svůj Austin - kvůli vnitřnímu prostoru

Austin Vanden Plas Princess 3 Litre se pyšnil maximální rychlostí 156 km/h, řadovým šestiválcem a zrychlením z 0 na 100 km/h za 23,3 sekundy. Limuzína, kterou Austin vyráběl v 50. a 60. letech, se však do palácové garáže dostala ze zcela jiného důvodu. Jemná kůže Connolly, ušlechtilé koberce Wilton a ořechové dýhy přesvědčily britskou královnu. Kromě luxusního interiéru se královně údajně líbil i vnější vzhled čtyřdveřové limuzíny. Je vskutku majestátní!

V královnině královské sbírce nesmí chybět trojcípá hvězda

Mercedes-Benz 600 Pullman Landaulet z roku 1965 je zvláštním vozem v královské sbírce. Mercedes v té době bodoval nejen pokročilými bezpečnostními technologiemi. Od svých konkurentů se zřetelně odlišuje také svými rozměry. Daimler vyráběl dva modely neobvykle dlouhého sedanu: luxusní vůz byl k dispozici jako čtyřdveřový a šestidveřový model s prodlouženým rozvorem. Během své návštěvy Stuttgartu v roce 1965 projela panovnice s tehdejším kancléřem Kiesingerem v limuzíně kolem mávajícího davu. Poté bylo jasné, že královna takové auto potřebuje. Samozřejmě ve verzi kabriolet.

Ušlechtilý sběratelský kousek: nejdražší královnin Rolls-Royce

Rolls-Royce Silver Ghost z roku 1909 je pravděpodobně jedním z nejstarších a nejdražších exemplářů královského vozového parku, protože tento vyhledávaný sběratelský kousek patří k nejvzácnějším vozům na světě. V roce 2012 byl jeden exemplář prodán za přibližně sedm milionů eur. Je jasné, že za cenu luxusní nemovitosti se v autě jen tak neprojedete. Proto královna vlastnila vůz, který Rolls-Royce nazýval nejlepším autem na světě, ani ne tak jako dopravní prostředek, jako spíše jako sběratelský předmět. Více než 100 let starý vůz však můžete řídit i nadále: je nepravděpodobné, že by královna před svou smrtí absolvovala téměř 920 tisíc kilometrů, které se udávají jako délka maximálního dojezdu.

Existují pouhé dva exempláře Bentley Estate - oba patří královské rodině.

U příležitosti 50. výročí královnina nástupu na trůn v roce 2002 pověřila královna britskou automobilku Bentley výrobou vozu. Přesněji řečeno, jednalo se o speciálně vyrobenou luxusní limuzínu. S motorem V8 o objemu 6,75 litru a maximální rychlostí 210 km/h dosahuje Bentley Estate na limuzínu působivých hodnot. Karoserie a skla luxusního vozu jsou plně pancéřované. Bentley vyrobil dva exempláře této speciální edice - oba byly určeny Windsorům.

Klasika: Královna a její Land Rovery

A nakonec v tomto seznamu nesmí chybět jedna značka: Land Rover - ve všech tvarech, barvách a modelech. Od roku 1953, kdy britská automobilka Rover dodala britské královské rodině první vůz řady 1, je tento terénní vůz oblíbeným vozem královny. Sbírka luxusních SUV Land Rover je rozsáhlá, ať už se jedná o model Defender nebo speciální edici Range Rover Hybrid Landaulet. Královna si také ráda sedla za volant. A to se jí dařilo až do vysokého věku! Na pohřbu prince Philipa v roce 2021 byla rakev dokonce převezena na místo pohřbu ve speciálně upraveném Land Roveru. „Prostě mě nalož do Land Roveru a odvez mě do Windsoru,“ řekl prý princ Philip své ženě. Toto přání mu bylo splněno.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best