Home  /  Stories  /  Nejstarší rum světa

Nejstarší rum světa

Tyto tři destilérky mají nejdelší tradici - jedna z nich je stará více než 300 let.
22.05.2023
Text: Mario Mirschberger
Foto: Mount Gay, PR

Ve světě rumu existují palírny, které existují již po staletí a dokázaly si udržet pověst mistrů ve výrobě rumu. Tyto palírny jsou strážci tradice, strážci dědictví a výrobci jedněch z nejlepších rumů na světě. V tomto článku vám představíme tři nejstarší palírny rumu, jejichž kořeny sahají až do 17. století. Jedna z nich dokonce letos slaví významné narozeniny. Přinášíme také doporučení vhodných rumů.

1. Mount Gay - Barbados

Mount Gay Rum Nejstarší palírna rumu na světě Mount Gay byla založena na Barbadosu v roce 1703. Mount Gay je považován za nejstaršího výrobce v Karibiku a je známý po celém světě díky svým ručně vyráběným prémiovým rumům. Kombinace křišťálově čisté vody karibského ostrova a jedinečného procesu zrání rumu dělá z Mount Gay jednu z předních palíren ve světě rumu. V letošním roce slaví tato proslulá palírna 320. narozeniny. Dodnes patří její rumy nejen k nejstarším, ale také k nejlepším na světě.

Speciálním rumem, který Mount Gay vyrábí, je Mount Gay XO. Tento rum se vyrábí ze směsi rumů, které zrály v dubových sudech až 17 let. Mount Gay XO má bohatou a komplexní chuť s tóny vanilky, čokolády a koření.

2. Appleton Estate - Jamajka

Rumový lihovar Appleton Estate byl založen na Jamajce v roce 1749 a je známý svými vysoce kvalitními rumy, které pocházejí z nejlepších plantáží cukrové třtiny na ostrově. Lihovar má dlouhou historii sahající až do 17. století a byl pověřen Brity, aby vyráběl lepší rum než Francouzi. Lihovar se nachází uprostřed plantáží cukrové třtiny a je známý pečlivým výběrem rumů a tradičním způsobem zrání.

Jedním z vynikajících rumů vyráběných v Appleton Estate je Appleton Estate Rare Blend 12 Year Old. Tento rum se vyrábí ze směsi rumů, které zrály v dubových sudech až 12 let. Rare Blend 12 Year Old má výraznou chuť s tóny karamelu a koření a nádechem vanilky.

3. Ron del Barrilito - Portoriko

Lihovar Ron del Barrilito v Portoriku byl založen v roce 1880 a je známý svými vysoce kvalitními rumy, které se vyrábějí jedinečným postupem. Název "Barrilito" znamená "malý sud" a odkazuje na tradiční proces zrání rumu v malých dubových sudech. Jejich vysoce kvalitní rumy potěší každého milovníka rumu a jsou důkazem řemeslné zručnosti a vášně, s jakou se vyrábí prvotřídní rum.

Ron del Barrilito je známý svým vynikajícím rumem Ron del Barrilito Superior Especial. Vyrábí se ze směsi rumů starých 6 až 10 let. Jeho výjimečnost spočívá v jemné chuti, ačkoli v něm lze vycítit i lehké dřevěné a kouřové tóny. Rum se vyrábí podle stejné receptury od počátku existence palírny.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best