Home  /  Stories  /  Nevěra nemusí znamenat konec vztahu: 5 tipů, jak odpustit

Nevěra nemusí znamenat konec vztahu: 5 tipů, jak odpustit

Důvěra ve vztahu je nezbytným předpokladem. Když je narušena, její obnovení vyžaduje čas a úsilí.
26.05.2023
Text: Charlotte Eckardt
Foto: Getty Images

Vlastně jste si jen chtěli pustit novou písničku na mobilu osoby, se kterou jste ve vztahu, ale najednou na vás vyskočí oznámení z aplikace WhatsApp: Neznámé jméno vám děkuje za pěkné rande. Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že váš partner má poměr, se vám zhroutí svět. Pocit, že vás někdo zradil, je vždycky mizerný a nesmírně zraňující - ať už narušení důvěry vypadá jakkoli. Pro mnoho lidí je nevěra také jasným důvodem k rozchodu, který je zcela legitimní. Porušení důvěry nikdo nemusí odpouštět!

Na druhou stranu porušení důvěry nemusí vždy znamenat konec vztahu. Mnoho párů se přes to dokáže přenést. Jako zrazená strana však samozřejmě není snadné chybný krok odpustit, vždyť důvěra je najednou pryč. S několika radami se to však může podařit.

Odpustit nevěru? Těchto 5 rad vám pomůže

Dejte si čas!

Když se dozvíte o zradě důvěry ze strany partnera, může se vám zdát, že se vám hroutí půda pod nohama. Najednou už nevíte, co je pravda a co lež, na čem je vztah založen. A bolí to jako čert. Proto je důležité nevystavovat se tlaku. Bohužel neexistuje rychlé řešení, které by najednou způsobilo, že všechny pocity zmizí a vše se obnoví. Nepříjemné pocity jsou tu od toho, aby se prožívaly - pokud je budeme ignorovat, budou se jen dál hromadit a mohou dokonce způsobit úzkostné poruchy nebo deprese. Než se tedy pustíte do odpouštění, dopřejte si čas, aby pocity samy od sebe odezněly.

Co potřebujete nyní?

Důležité je také identifikovat své pocity: Jste rozzlobení? Jste smutní? Cítíte se osamělí nebo zdrcení? Dobrým způsobem, jak se vypořádat s pocity, je pojmenovat je. Lze to dělat klasicky do deníku s tužkou a papírem, ale popsat pocity lze i malováním nebo hudbou. Když dokážete pocity lépe uchopit, dalším krokem je rozpoznat potřeby, které za nimi stojí: Co právě teď potřebujete? Může to být čas strávený o samotě nebo s přáteli. Objetí, rozptýlení, prostě odreagování. A týká se to také vašeho partnera: nemusíte nadále spát v jedné posteli ani se bez sebe obejít. Zjistěte sami, jaký druh kontaktu a interakce vám vyhovuje, bez hodnocení a interpretace.

Pochopení důvodů nevěry a podvádění

Ti, kteří byli podvedeni, se často ptají proč. A to je také dost důležité pro obě strany: na jedné straně chce podvedená strana vědět, jak se to mohlo stát, ale i druhá strana si to chce vysvětlit. Důležité přitom je - jakkoli je to obtížné - neobviňovat. Druhá strana již ví, že trpíte narušením důvěry a že je to velmi bolestivé. Pokud chcete vést upřímný, reflexivní rozhovor o důvodech nevěry, musíte také dát partnerovi možnost, aby se otevřel beze strachu z nepřátelství. To se samozřejmě snáze řekne, než udělá, protože takový rozhovor bolí, ale je důležitý, abyste se jako pár mohli posunout dál. Pokud máte pocit, že to právě teď nejste schopni udělat, dejte si ještě trochu času.

I když to nebude snazší, stojí za to přijmout i pohled druhé osoby. Samozřejmě nemusíte být hned schopni pochopit, že vás podvedl/podvedla. Můžete se však pokusit pochopit, jak k tomu došlo. K tomu je důležité, aby partner dostal prostor popsat své pocity a vyjádřit případné problémy ve vztahu bez obviňování.

Nevěra jako šance: Co je třeba změnit?

Jakmile jste zjistili příčiny a problémy, je nyní na řadě otázka budoucnosti. Musíte se společně zamyslet nad tím, jaké závěry z toho vyvodíte a co je třeba ve vztahu změnit. Společně proberte metody, které vám pomohou problémy řešit. I když to samozřejmě člověk, který byl podveden, zpočátku nechce slyšet: nevěra může být také příležitostí. Bolestivé narušení důvěry by samozřejmě nemělo být nutné, ale může odhalit, co ve vztahu už nějakou dobu nefunguje dobře a kde je třeba něco změnit. V některých případech to může být i samotný model vztahu.

Obnovení důvěry po aféře a nevěře

Pouhé zjištění problémů a projednání nové strategie neznamená jen obnovení narušené důvěry. Na tom je třeba tvrdě pracovat - a zde je nevěrná část nám dlužna. K tomu však pomáhá nejprve nahlédnout do svého nitra a zamyslet se: Kdy a proč se cítím nejistý? A co mi dodává sebedůvěru? Mohou to být drobná milostná sdělení, výlety nebo pravidelné každodenní rituály, jako je společné sportování nebo snídaně. Sdělte svému partnerovi, co ve vás vyvolává pocit nejistoty a co potřebujete. Jen je důležité, aby se to nezvrhlo v nezdravou dynamiku - například pravidelné kontroly mobilního telefonu. Pokud potřebujete pomoc s obnovením důvěry, je to zcela pochopitelné a v pořádku. V takovém případě vás mohou podpořit pároví terapeuti a zjistit, zda lze znovu vybudovat společný základ důvěry.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best