Home  /  Stories  /  NobodyListen & Yzomandias: Navždy a daleko
NobodyListen & Yzomandias

NobodyListen & Yzomandias: Navždy a daleko

Už jsme si dávno zvykli, že Yzomandias nedělá věci jen tak napůl. Rapperovi a šéfovi úspěšného labelu Milion+ se nashromáždily sloky vydané jako hostovačky na nahrávkách jiných rapperů za poslední tři roky a on se rozhodl je vydat znovu. Ale poskládat je za sebe na jedno CD mu přišlo málo, chtěl tentokrát něco opravdu originálního. Oslovil proto Jakuba Stracha alias NobodyListena, producenta, DJ a šéfa úspěšných parties Addict Rave, a spolu vytvořili unikátní nahrávku J.Eden E-Gen, která je poctou kultuře rapových mixtapes.
29.06.2022
Text: Karel Veselý
Foto: Benedikt Renč

Yzovy verše dostaly nový kabát v remixech od předních českých producetů, přibylo dvanáct dosud neslyšených tracků a celé se to poslouchá jako fantasticky plynoucí osmdesát minut dlouhý dýdžejský set, v němž se po boku Yzových slok zjevují pozdravy od dalších rapperů nebo hlášky herce Jakuba Koháka. J.Eden E-Gen stvrzuje výjimečné postavení Yzomandiase a NobodyListena na domácí scéně, je to mixtape, který jsme v Česku ještě neslyšeli.

Kde se vzal nápad na J.Eden E-Gen?

Yzo: Za poslední roky jsem udělal fakt hodně featuringů a došlo mi, že ne všechny se dostanou ke všem mým fanouškům. A tak sem si řekl, že by bylo fajn udělat jednou za čas shrnutí. Ale chtěl jsem to pojmout originálně a formát mixtapu se nabízel. Posbíral jsem všechny sloky a rozhodl se, že na ně uděláme remixy, aby to bylo ještě o něco zajímavější. Dělám to tak, jak by se mně samotnému líbilo, aby to dělal můj oblíbený interpret.

Proč jsi oslovil zrovna Nobodyho?

Yzo: Předchozí díly série J.Eden mích Konex, se kterým už nespolupracuju. S Nobodym se známe dlouho a cením ho jako schopného dýdžeje. Byla to tak šance, jak propojit naše světy, které ma podobný základ, ale rozvětvují se do úplně jiných stran.

Nobody: Udělalo mi velkou radost, že mě s tím Yzo oslovil. Je to takový kříženec rapového mixtapu a dýdžejského řemesla v době, kdy už tahle disciplína nikoho moc nezajímá. Dneska je DJ tak trochu „pouštěč“ na párty. U nás moc neexistují dýdžejové, kteří by byli známí i tím, že produkují vlastní věci.

NobodyListen & Yzomandias

V čem je to jiné než první dva díly téhle série z let 2016 a 2019?

Yzo: První J.Eden byly jenom featy, tam nebyly ani remixy. Pak na dvojce už to ze tří čtvrtin byly remixy a jedna čtvrtina původní tracky. Tady to už je celé autorské.

Nobody: Mě na tom baví, že je to namíchané do sebe. Je to jeden kus. Materiál se sbíral různě, oslovovali se producenti, pak jsme třídili, vyřazovali, byl to docela dlouhý proces. Nejtěžší bylo určitě poskládat to dohromady. Chtěli jsme, aby to dávalo smysl z dýdžejského hlediska, a zároveň, aby to bylo zábavný. Pracovali jsme se spoustou verzí tracklistu a přechodů a mixů a chvíli trvalo, než si to sedlo.

Jak dlouho trval celý proces přípravy?

Yzo: Začali jsme na tom pracovat někdy vloni v září, říjnu. Do té doby se jen sbíraly acapelly.

Nobody: Yzo mě oslovil někdy před rokem. Nejintenzivnější ale byly poslední tři měsíce.

Na mixtapu jsou kromě už známých slok v nových remixech i nové tracky. Ty vznikaly kdy?

Yzo: Některé věci jsou docela nové a sedly mi tam konceptem a zvukem. Některé jsou šuplíkovky, tři i čtyři roky staré. Třeba Koleso ale nemá ani rok. Asi šest remixů zůstalo nepoužitých, možná je dáme na další mixtape.

J.Eden E-Gen je poctou mixtapeové kultuře. Yzo, ty jsi nahrávky na pomezí ilegality vydával v začátku své kariéry. Cítíš se být nějak napojený na tuhle kulturu?

Yzo: Ovlivňovalo to celou moji kariéru a tenhle projekt má lidem ukázat, o co jde. Začínal jsem kdysi jako DJ a svoje první mixtapy jsem dělal tak, že jsem míchal cizí tracky a pak jsme to sdíleli na různých úložištích. To byly vlastně dýdžejské sety. Pak se do nich i rapovalo. Z mixtapů se postupně stalo něco trochu jiného – neoficiální cédéčka, která nevycházela pod labelem. Pro mě je ale tohle konkrétně fúze obou těch světů, dýdžejskýho a rapovýho. Dneska už máme možnosti to udělat celé autorské, můžeme zapojit remixy a tak dále.

NobodyListen & Yzomandias

Remixy jsou další zajímavý rozměr tohohle mixtapu. Každá tvá sloka dostala nový kabát. Jak tohle vznikalo? 

Yzo: Měli jsme acapelly, které jsme rozesílali producentům. Oni si vybrali, udělali remix nebo smíchali víc acapell do sebe. A když nám to poslali, tak jsme si na to ještě sedli s Deckym a všechno jsme zaranžovali.

Nobody: To je taky nezvyklý. Všechny ty tracky se musely smíchat a zmasterovat, aby to mělo ucelený zvuk. Decky s Yzem to zaranžovali, já jsem dával připomínky a pak s Davidem Kopeckým se všechny ty tracky míchaly a masterovaly. Některý tracky měly třeba deset verzí.

Yzo: Byla to piplačka, ale bavilo mě dělat tenhle projekt úplně jinak než všechny předchozí.

A pak jsou tam taky hlášky, které nahrál komik Jakub Kohák. Proč zrovna on? 

Nobody: Pozor, řekneš to jméno třikrát za sebou a on zaklepe na dveře! (smích)

Yzo: Jakub Kohák prostě přijde tam, kde chce být, a tam je. To se zeptej spíš jeho, v jakou chvíli se rozhodl, že bude tam, kde my, a že se mu to líbí.

Vážně má takovou moc?

Yzo: To si piš, že má. Ty jsi ho ještě nepotkal ve čtyři ráno? Nobody: On ti to sám vysvětlí, ale připrav si na to dost času.

Máte nějaké oblíbené americké mixtapes?

Nobody: Těch je strašně moc. Yzo: Já jsem poslouchal Stop Snitchi od The Game.

Nobody: Měl jsem rád i tejpy od G-Unit ti jich měli strašně moc.

Yzo: To dělal DJ Whoo Kid. Měli takov ty 3D covery.

Nobody: Na tom jsem si ujížděl. To byl dvě party, které se „dissovaly“.

Yzo: Nedalo se to ale moc posloucha celé. Byl tak třeba jeden dobrý trac z dvaceti, jinak to bylo kvalitou dost ne vyrovnaný.

Nobody: Pak samozřejmě DJ Drama.

Yzo: A Weezyho mixtapy, ty Dedications Sorry 4 the Wait. Tam si Weezy zača brát cizí beaty. „Teď už jsou moje,“ vzkazoval. (smích)

NobodyListen & Yzomandias

Váš mixtape je rozdělený na dvě části: War side a Chrome side. Je za tím něco hlubšího?

Nobody: To ani ne. Posbírali jsme ma teriál, udělali remixy, Yzo vybral šuplí kovky, a jak jsme to poslouchali, tak t do sebe začalo zapadat. Ten koncept dvou stran je odkaz na staré kazetové mixtapy, nic víc.

Než mixtape vyšel, probíhala kolem něj zajímavá promo kampaň. Zveřejnili jste tracklist, který byl ale částečně zakrytý, aby fanoušci nepoznali, co je to za projekt…

Nobody: Trochu jsme si z toho dělali prdel.

Yzo: Je tam hrozně moc tracků, tak se to muselo posdílet postupně.

Nobody: Byl to takovej teasing…

I části tracků, které už lidé znali, tady mají nové názvy, takže dopředu nikdo moc nevěděl, co se na mixtape vlastně objeví.

Nobody: Lidi baví si to domýšlet.

Yzo: Je to takový lego, co můžeš postupně dát dohromady. Když jsi extrémní fanoušek a znáš to do hloubky, tak to jde domyslet.

Nobody: A někteří to fakt dali.

Naprosto stylový je i ten obal, tedy vlastně dva obaly, protože jsou dvě verze. Jste na nich oba v rolích šílených vědců, kteří dělají pokusy s lidskými hlavami.

Yzo: Obal je inspirovaný filmem Re-Animátor. Když jsme na tom začali dělat, tak jsme se shodli, že by bylo super, kdyby grafiku vytvořil Paul Gate, jehož styl se na tenhle projekt hodil. Mně se líbily jeho věci, které dělal předtím, a tohle byla ideální šance navázat spolupráci. Přijel za námi do studia, představili jsme mu ten koncept, vypili jsme každej flašku havany, já si vytrhl interkom ze zdi, kámoš přišel o řidičák...

Nobody: To všechno se stalo jeden večer.

Yzo: Projížděli jsme web a vypadl nám ten Re-Animátor. Cover vlastně vypovídá o tom, co je uvnitř.

Nobody: Je to taková laboratoř. Chtěli jsme tam mít odkaz na klasické mixtapeové grafiky, které obyčejně byly hodně přesraný. Kdo zná ty staré mixtapy, tak pochopí odkaz hned. Jde o to, že se nebereme moc vážně, což se do dnešní doby hodí stokrát víc. Máš si u toho odpočinout. Je to na párty, na privát, do auta... Nemusíš nad tím přemýšlet.

Yzo: Já jsem se na tenhle projekt hrozně moc těšil, protože jsem se poslední dva roky soustředil, abych vydal dobrý album, pak ještě deluxe verzi a mezitím jsem natočil jedny z nejnaročnějších a nejdražších klipů u nás. Ty nám daly fakt zabrat. A říkal jsem si, že bych si rád udělal něco rapového, něco pro sebe, něco uvolněnějšího. Beru to jako shrnutí posledních dvou let, co jsem rozdával featy, a uzavírám tím jednu svoji fázi. Jak životní, tak uměleckou.

NobodyListen & Yzomandias

Možná se mi to jen zdá, ale nedal jsi za poslední tři roky těch featů víc než jindy?

Yzo: Podle mě je to pořád stejně. Dávám featy lidem, který si o to řeknou a mě baví jejich věc. Jiné měřítko na rozdávání slok nemám. Není důležité, jak je ten člověk známej, ale když mi někdo napíše a mě ta věc baví, a ještě si navíc sedneme osobně, tak nemám problém.

Je nějaká šance, že projekt uslyšíme naživo?

Yzo: Chystáme tour na duben a květen. Teď budeme dávat dohromady set. Na to se taky těším, bude to jiná show, než jsem hrál doteď.

Nobody: Chceme propojit naše světy, bude to něco mezi rapovou a klubovou show. Zkurvenej mejdan. Určitě to nebude tak, že by Jakub rapoval track po tracku.

Yzo: Bude to víc spolupráce mezi námi dvěma než jen můj koncert.

Nobody: Uvolněná věc. Moshpit. Hlavy lítaj... Yzo: Kdo sem dal ty hlavy? (smích)

Kde jste se vy dva potkali?

Yzo: To si určitě líp pamatuje Nobody.

Nobody: Existoval už Twitter před deseti lety? No, možná je to dokonce víc než deset let. Jakub (Yzo, vlastním jménem Jakub Vlček, tehdy si ale ještě říkal Logic – pozn. aut.) tam napsal tweet: „Dejte mi trávu a studio a nahraju album.“ Já jsem na ten tweet odpověděl něco jako: „Studio mám, trávu si přines.“ Pak mě pozval k sobě domů, to ještě bydlel na Krymský. Uvařil vindaloo a já jsem se trochu styděl a nechtěl jsem mu říct, že nesnáším pálivý jídlo. Takže jsem do sebe nacpal to nejpálivější vindaloo na světě...

Yzo: A tak vzniklo naše kamarádský pouto. (smích)

Nobody, kolik ti bylo let?

Nobody: To mi bylo tak šestnáct. Pamatuju si, že jsem skončil odpoledne ve škole a pak jsem jel za ním.

NobodyListen & Yzomandias

Vzniklo tehdy z té session něco?

Yzo: Nenahrálo se tam Pod vlivem? RIP Jackpot. (Rapper z labelu Milion+, který zemřel v roce 2018 – pozn. aut.)

Nobody: Měl jsem tehdy skvělé studio na Pankráci, kde jsem se učil dělat produkci a míchat tracky. Yzo tam chodil s klukama a já jsem jim nahrával věci. Vzniklo pár společných tracků, které nikdy nevyšly nebo nebyly dodělané. Pak jsme se oba motali kolem rádia Hip Hop Stage a já jsem dostal nabídku od Spinu, že bych tam mohl mít svůj vlastní pořad. A protože jsem to nechtěl dělat sám, tak jsme se domluvili s Jakubem. Pilot jsme tehdy nahrávali u tebe na Krymský.

Yzo: Fakt?

Nobody: Vzniklo Yzo show na Radiu Spin a tehdy se zrodil Yzo movement.

Yzo: Začali jsme k tomu dělat noci v Chapeau Rouge a jezdit po republice.

Nobody: Objížděli jsme shows pro padesát lidí. Několikrát nám utekl promotér před tím, než jsme skončili, a spolu jsme ho naháněli. Z toho vzniklo kamarádské pouto. Máme za sebou dost příběhů, to by mohlo být na knihu.

Co na sobě nejvíc obdivujete?

Yzo: Nobody je taková pražská svině. (smích) Já takový lidi od srdce nenávidím, ale tím, že jsme spolu něco zažili, než jsme se oba stihli vyklubat, tak ho mám furt rád jako tehdy v ten den, když jsme šli poprvé do studia. Máme takovej hezkej sentimentální kamarádskej vztah. (smích)

Nobody: Popsal jsi to hezky. Vzájemně jsme si ve spoustě věcí pomohli. Pak se nám cesty trochu rozešly. Já Yza strašně respektuju za jeho pracovitost, za to, jak dokáže vést lidi. A že obrovsky vyrostl a stal se číslem jedna v Česku a na Slovensku. Jsem rád, že se naše cesty zase sešly. Byli jsme spolu v kontaktu pořád, ale nebavili jsme se každý týden. Spíš jsme se občas potkali na akcích a taky máme spoustu společných kámošů. Zažili jsme spolu spoustu legrace, první vyprodaný shows, to tě spojí.

Yzo: Tyhle okamžiky jsou v tobě zapsaný, to už nevymažeš. Zatímco já jsem budoval Milion+, tak on si dělal svoje věci. Celý ten movement kolem Addictu je naprosto výjimečný.

Addict za poslední dva roky přerostl z úspěšných klubových večírků v label. Addict Sound je částečně zaměřený i na rap. Nestali jste se teď tak trochu konkurenty?

Nobody: Vůbec. Já teď Yza obdivuju ještě stokrát víc. Zjistil jsem, že do vybudování labelu musí člověk věnovat ještě mnohem víc času, než jsem si představoval. Já jsem se dřív pohyboval kolem Indyho, Bigg Bossu, pak s Lukášem Jirkovským kolem Blackwoodu, když se ještě jmenoval PVP Label. Tak jsem procházel českou rapovou scénou, než jsem zjistil, že to pro mě nemá moc smysl a že chci dělat věci jinak. K nápadu udělat label jsem se vrátil před dvěma lety, když přišel koronavirus. Chtěl jsem ten brand živit dál, přece jen je to značka založená na tom, že se lidi potkávají, ale to v té době nebylo možné, tak mi to přišlo jako dobrá příležitost. Ale je to zkurveně těžký a je to práce na plný úvazek. Se vším, co dělám, a prací, která mě živí, což je hudba pro reklamy, je to časově strašně náročné.

NobodyListen & Yzomandias

Je pro tebe Milion+ inspirace?

Nobody: Vybudovat takové impérium, které postavil Yzo, fakt není prdel a stojí to asi tak sto padesát let života. Jsem rád, že tady vůbec může sedět vedle mě. (smích) Musíš vést tým lidí, kteří sami od sebe nic neudělají, ale jen pořád něco chtějí, a ty do toho sypeš nemalý peníze. Addict Sound si teď žije vlastním životem, nějaké věci tam vycházejí, ale není to moje primární věc. Bohužel jsem nenašel nikoho, kdo by mi s tím pomohl. Pár lidí přišlo a zase odešlo, když zjistili, že to není úplně legrace a že za to není tolik peněz. Dneska všichni hned chtějí hodně peněz.

Yzo: Málo lidí chce dneska už jen dělat hudbu.

Yzo, pro tebe je Addict vzorem v tom, jak dělat shows?

Yzo: Já oceňuju Nobodyho, že vybudoval něco na vyšší úrovni než jen československý. Protože to se fakt povede málokomu. Je z toho něco, co má přesah, a můžeš klidně říct, že ti to ani nepřijde jako český projekt.

Jaká je budoucnost Addictu?

Nobody: Chystáme teď dvě velký edice pro Prahu pro čtyři tisíce lidí. Místo ale ještě říct nemůžu. Řešíme taky něco ve Varech v rámci filmového festivalu. Ale já bych to chtěl zase zkusit posunout dál do Evropy. Před pandemií jsme udělali Berlín, který byl úspěšný. Za tu dobu, co do Prahy bookuju různý DJs a interprety menších i větších jmen, mám po Evropě docela dost kamarádů a akce v Berlíně se udělala tak, že se tam pozvali lidi z Německa nebo Londýna. Přijeli fanatici z Česka, asi dvě stě lidí si udělalo výlet, ale pak tam přišlo i dvě stě místních, což je na Berlín velký úspěch. Hrozně bych do toho chtěl šlápnout víc. Měli jsme naplánovanou evropskou tour s našimi kamarádkami, jako jsou třeba Flohio, Coucou Chloe nebo DJ Alice in Wonderland. Se všema jsem v kontaktu a dává mi to naději, že by to mohlo vyjít a mohl bych poskládat zajímavý lineup i v Berlíně nebo kdekoli jinde.

Co Milion+? Je ještě vůbec kam růst? Přijde mi, že jste dokázali všechno, co se tady v rámci hudby dá.

Yzo: Teď už bych to chtěl jen dál upgradovat. A snažit se hledat cesty, ve kterých se můžeme zlepšit. Základ je už položený. Já jako interpret mám momentálně svůj plán narýsovaný na tři roky dopředu: desky, tour, videoklipy, jak řešit promo a tak dál. Tím, že jsem si nadělal dost dopředu, tak už s těmi věcmi pracuju a některý jsou i z poloviny hotový. Mám nahráno, vím, jak k nim bude vypadat grafika. Teď třeba řeším věci, které budou vycházet v roce 2023, ale s tím, jak se momentálně celosvětově mění situace ze dne na den, ať už pandemie nebo válka, tak je dost složitý ty plány udržet. Už se mi ze dne na den zrušily dvě tour, musíme nonstop hýbat s releasama atd. Je to trochu na palici, ale nic, co bychom nezvládli.

NobodyListen & Yzomandias

Počítám, že oba jste pořád dost zaneprázdnění a pod dost velkým tlakem. Pomáháte si nějak i v tomhle ohledu? Umíte odpočívat?

Nobody: My společně odpočíváme aktivně. Platí to nejen o byznysu, ale i o životě. (smích)

Yzo: Jestli se bavíme ve smyslu, že odpočívat znamená sebedestrukce a snažit se to dostat na vyšší level, tak ano.

Oba spolu: Karbon 3000!

To je co? O Karbonu 3000 na mixtape mluví Robin Zoot...

Yzo: To je ta esence. (Ukazuje na cover.) To je tady to v té zelené flaštičce. (smích)

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best