Home  /  Stories  /  Oddělené ložnice nepředstavují špatný signál - tady je návod, jak to bude fungovat

Oddělené ložnice nepředstavují špatný signál - tady je návod, jak to bude fungovat

Mnoho párů se rozhodne mít oddělené ložnice. Zda je to dobře, nebo špatně, záleží na motivech, říkají odborníci.
15.04.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Usínat v objetí a ráno se společně probudit - tak vypadá ideální partnerský vztah mnoha lidí. Stále více párů se však rozhoduje pro tzv. sleep divorce a od nynějška spí nejen v oddělených postelích, ale i ve dvou různých pokojích. "Je to začátek konce," říkají někteří, jiní mluví o "nejlepším rozhodnutí našeho života". Pokud pár spí odděleně, není to pro vztah špatné znamení. Důležité jsou motivy, které za tím stojí, a způsob, jakým se s tím pár vypořádá.

Ženy spí lépe samy

Jedním z nejčastěji uváděných důvodů pro oddělené ložnice je vyšší kvalita spánku. Pokud váš partner chrápe, skřípe zuby nebo má zcela odlišný spánkový rytmus, může to narušovat váš spánek.

Také studie Vídeňské univerzity dospěla k závěru, že zejména ženy spí lépe, když jsou samy. Obvykle citlivěji reagují na zvuky a pohyby, a proto je neklidný partner trápí více.

Sexualita může kvést

Takže místo toho, abyste se každé ráno po špatné noci probouzeli naštvaní, může odloučená noc vztah dokonce zachránit. "Nová spánková rutina může vztah oživit, protože se záměrně zavádí rozmanitost a zkouší se něco nového," říká Julien Haas. "Dokonce i sexualita může rozkvést, protože si na ni vědomě uděláte čas." Navštívit večer partnera v druhé ložnici tak může být vzrušující.

Nevýhody oddělených postelí

Rozdělení spánku však může mít i nevýhody:  Pokud ve vztahu dochází ke konfliktům, které vedou k odděleným postelím, může to ještě více prohloubit citovou vzdálenost. Samostatné spaní tak může být i zdánlivě snadným způsobem, jak se vyhnout konfliktům a obavám. V takových případech je párové poradenství z dlouhodobého hlediska určitě přínosnější než se jeden druhému v noci jen vyhýbat.

Pokud má jeden člověk větší potřebu blízkosti, může dojít k nerovnováze a nespokojenosti. Proto je nesmírně důležité znát své vlastní potřeby a umět je jasně sdělit. Tedy i v případě, že to například po nějaké době není to pravé. Pak může být řešením například střední cesta: zhruba každou druhou noc strávíte společně, ostatní noci spíte odděleně.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best