Home  /  Stories  /  Opravdu není senná rýma nebezpečná a přichází pouze na jaře?

Opravdu není senná rýma nebezpečná a přichází pouze na jaře?

7 mylných představ o senné rýmě, které byste měli znát.
28.04.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Je jaro! Pokud trpíte sennou rýmou, nemusíte se dívat do kalendáře, abyste věděli, jaké je roční období. Můžete to cítit fyzicky. Pálí vás oči, bolí vás končetiny a místo toho, abyste si vychutnávali jarní náladu, je vám z ní už špatně - a to doslova. Stále se neví, jak nebezpečná pylová alergie může ve skutečnosti být. Je čas vyjasnit mylné představy o senné rýmě.

Vyjasněme si to: Toto je 7 největších omylů o senné rýmě

Navzdory tomu, co naznačuje název, senná rýma není nachlazení způsobené viry nebo chřipkou. Jedná se o alergickou reakci horních cest dýchacích na pyl rostlin v ovzduší. Příznaky se také nazývají alergická rýma. Při potravinové alergii nereagujete na všechny potraviny a při senné rýmě vám nevadí všechny pyly. Alergici reagují na lísku, olši, břízu, buk, dub, jasan nebo trávy. Sennou rýmu lze označit za rozšířené onemocnění, protože u nás trpí alergickou rýmou přibližně každý čtvrtý člověk.

Mylná představa o senné rýmě č. 1: Rýma a slzení očí

Kapesníky musí být vždy po ruce, protože nos je vždy ucpaný nebo oči krvavě rudé. To je nejen nepříjemné, ale také jen jeden z mnoha příznaků senné rýmy. Je to však ještě horší. Nemocní si stěžují na zanícenou nosní sliznici a bolest v krku. Mohou se cítit jako při chřipce a může to ovlivnit spánek. V noci nemůžete spát a jste unavení po celý den. Objevují se také problémy se soustředěním. V extrémních případech mohou pacienti dokonce ztratit chuťový vjem nebo si stěžovat na problémy se sluchem. Může se také zhoršit ekzém způsobený neurodermitidou. Neobvyklé nejsou ani náhlé potravinové alergie. Dokonce i obyčejné jablko může vyvolat alergickou reakci u lidí, kteří reagují na pyl břízy.

Mylná představa o senné rýmě č. 2: Nepříjemná, ale ne nebezpečná

Bylo by to hezké. Ale její zdravotní dopady ovlivňují společenský život, školní výsledky a pracovní výkonnost. Z rozmanitosti příznaků je patrné, že senná rýma je víc než jen nepříjemné smrkání z nosu. To totiž může být jen začátek. Senná rýma se může vyvinout v alergické astma. Zejména malé děti, které se s tímto běžným onemocněním potýkají již od školního věku, mají zvýšené riziko vzniku astmatu. Klíčové je poradit se s odborníky již v počátečních stádiích a sennou rýmu včas léčit, aby se předešlo sekundárnímu poškození.

Mylná představa č. 3: Pokud jste neměli sennou rýmu v dětství, nebudete ji mít ani v dospělosti

Senná rýma není nakažlivá a není to dětské onemocnění. Potíže se mohou objevit i v pozdějším věku a přijít zcela náhle. Na druhou stranu může alergická reakce stejně rychle odeznít. Odborníci si stále lámou hlavu nad tím, proč se alergie objevuje a mizí ze dne na den. Lékaři si stále častěji všímají toho, že i starší lidé strádají sennou rýmou. Ještě před 20 lety to bylo stěží představitelné. Ale doba se změnila.

Mylná představa o senné rýmě č. 4: Pyl létá jen na jaře

Lidé, kteří trpí sennou rýmou, se zde mohou jen unaveně usmívat. Pylová sezóna začíná v lednu, někdy dokonce už v prosinci. Tehdy dochází k poletování pylu olší a lísky. Hlavní sezóna trvá od dubna do srpna. Ale roční pylová sezóna končí až v říjnu nebo listopadu. Jinými slovy, alergie mohou osoby trpící sennou rýmou trápit po celý rok. Vždy záleží na tom, na který pyl jste alergičtí. Alergici by se proto měli konkrétně informovat o expozici ve své oblasti.

Mylná představa č. 5: Na venkově je větší pravděpodobnost onemocnění než ve městě

Člověk by si to mohl myslet. Studie však prokázaly, že existuje tzv. "efekt farmy". Vzhledem k tomu, že senná rýma se většinou vyskytuje v dětství (ale nejen v něm), byly studovány děti. Studie provedená na farmách v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Finsku a Francii ukázala, že děti, které žily v raném věku na farmě, měly výrazně nižší sklon k alergiím. Zatímco u deseti procent městských dětí se alergie objevily, u dětí ze statku to byla jen polovina. Také v USA se v rámci studie na dvou speciálních skupinách obyvatel podařilo prokázat, že kontakt s tradičním zemědělstvím je z hlediska vzniku alergií působí spíše protektivně.

Mylná představa č. 6: Sójové výrobky jsou bezproblémové

Alergici na pyl břízy mají obzvláště vysoké riziko alergických reakcí při konzumaci potravin obsahujících sóju. Je to proto, že hlavní alergen břízy je velmi podobný alergenu sóji. To může vést ke vzniku křížové alergie.

Mylná představa o senné rýmě č. 7: Léky bez předpisu nepomáhají

To také není pravda. Spektrum alergií je tak široké, že může pomoci celá řada léků. Dokonce i výplachy nosu speciální solí mohou přinést zlepšení. Pokud užíváte léky, ujistěte se, že obsahují antihistaminika, například cetirizin a loratadin, které jsou volně prodejné v lékárnách. Blokují poselskou látku histamin, která hraje důležitou roli v obraně organismu proti cizorodým látkám a při alergických reakcích. Lze s nimi dobře bojovat alespoň s příznaky mírných alergií.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best