Home  /  Stories  /  Opravdu nosí všichni sérioví vrazi stejné brýle?

Opravdu nosí všichni sérioví vrazi stejné brýle?

Mnozí se nad tím v minulých letech pozastavovali natolik, že diskuzní fóra na internetu jsou plná konverzací na toto téma. A v těchto dnech, kdy je nový seriál Dahmer s Evanem Petersem v hlavní roli nejsledovanějším pořadem Netflixu, se otázka znovu vynořila: Opravdu mají všichni sérioví vrazi stejné brýle? Aby bylo jasno, obvykle se jedná o vintage modely, které bývají vyrobeny z kovu a jsou inspirovány leteckými „pilotkami“. Vždy jsou přitom v porovnání s obličejem nositele značně velké.
08.10.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Netflix

Dva nejznámější nositelé brýlí ve světě zločinu jsou bezpochyby Jeffrey Dahmer a Ted Kaczynski, známější jako Unabomber, který nosil černou mikinu s kapucí a černé letecké brýle. Při analýze kronik zločinu se však seznam rozrůstá: Například Ed Kemper, vrah školaček, nosil kulaté kovové brýle, Dennis Nilsen, jemuž média pro jeho modus operandi přezdívají „britský Dahmer“, nosil stejné brýle jako jeho americký protějšek; dokonce i nejplodnější sériový vrah současnosti Harold Shipman alias dr. Death, jehož seznam obětí přesahuje dvě stovky jmen, nosil velmi podobné brýle; Dennis Rader, nepolapitelný BTK Killer, byl dalším příznivcem leteckých brýlí, zatímco obávaný Green River Killer, Gary Ridgway, který v 80. až 90. letech 20. století zabil 49 až 90 žen, dával přednost obdélníkovému modelu z acetátu, který však měl stejně přehnané proporce. 

Seznam vrahů je skutečně dlouhý: Francis „Le Routard“ Heaulme, Robert Hansen alias „Řezník Baker“, kultista David Koresh, zodpovědný za masakr ve Waco, „Monstrum z Atlanty“ Wayne Williams, vrah Gianniho Versaceho Andrew Cunanan a pak zase Gerald Stano, „Clevelandský škrtič“ Anthony Sowell, ženy Dorothea Montalvo Puente, Judy Buenoano a Rose West, a dokonce i slavný Zodiac byl  popisován s podobnými brýlemi.

Rovněž i online slovníky popkultury, Urban Dictionary a TV Tropes, disponují hesly týkajícími se asociace mezi historickými brýlemi a sériovými vrahy, přičemž si mimochodem všímají toho, jak se toto klišé v průběhu času díky filmu, televizi a komiksům samo posilovalo. 

Už v polovině 50. let měl vrah v Hitchcockově filmu Okno do dvora (Rear Window) kovové brýle, což předznamenalo všechny sériové vrahy, které jsme vyjmenovali výše; tradice však pokračuje i v mnoha dalších případech, jako jsou Stanley Tucci v Pevném poutu (The Lovely Bones), Ethan Hawke v Černém telefonu (The Black Phone), Christian Bale v Americkém psychu (American Psycho), Matt Dillon v Jack Staví Dům (The House That Jack Built) a Elijah Wood v Sin City - město hříchu.

Obhajoba šprtů

Vysvětlení, proč tato asociace vlastně existuje, spočívá v triviální statistice: asi čtyři miliardy lidí na světě nosí brýle, ať už ze zdravotních, nebo jiných důvodů, a pokud si více všímáme těch od sériových vrahů, je to proto, že naše společnost je jimi až chorobně fascinována. Období, ve kterém byli zatčeni výše zmínění sérioví vrazi, spadá do třicetiletého období mezi roky 1970 a 2000, které bývá často označováno jako „zlatý věk sériových vražd“, a to kvůli zaostalosti sledovací techniky, která těmto vrahům umožňovala zabíjet i po mnoho let - je jen otázkou čísel, že značná část z nich nosila brýle, a protože období největší aktivity mnoha z nich se pohybovalo mezi 70. a 80. lety, je jasné, že to byly všechno modely brýlí, které nám po dvaceti letech připadají jako vintage, ale v té době byly mainstreamem.

Je tu však i druhá věc: v roce 2012 zveřejnil deník The Washington Post kuriózní článek o tom, jak mnozí američtí vězni měli tendenci vyměňovat si mezi sebou brýle, aby se dostavili k soudu a před porotou vypadali neškodněji. V článku se dodává: „Newyorský obhájce Harvey Slovis nutí všechny své klienty nosit brýle: Říká jim „obhajoba šprtů“. Slovis v jednom rozhovoru řekl, že díky brýlím vypadají lidé méně děsivě“.

Úhel pohledu

Argument, ačkoli ho nelze dokázat, zní, že právě brýle umožnily těmto vrahům vzít na sebe podobu tichých sousedů, otců od rodiny, pochybných manželů, mírných starých dam. Někteří také tvrdí, že Dorothea Puente, obviněná ze tří vražd, ale podezřelá z devíti, používala brýle spolu se šifonovou halenkou a účesem sčesaným dozadu, aby vypadala jako padesátnice a obsadila se do role stárnoucí paní domácí, která se věnuje charitativní činnosti.

Časopis 2020 Magazine, který se zabývá optikou, místo toho uvádí, že u leteckých brýlí „úhly směrem dolů stahují obličej a oči dolů, což vytváří iluzi, že většina nositelů leteckých brýlí je smutná, zamračená nebo se jinak potýká s nějakým vnitřním osobním problémem, který právě začíná probublávat na povrch. Tenká ocelová konstrukce většiny leteckých brýlí také pomáhá zvýraznit vrásky v obličeji nositele.“

Milovníci zločinu

Ani tato souvislost každopádně nezabránila tomu, aby se brýle vrahů nestaly fetišem pro milovníky zločinu: Například brýle Roberta Hansena byly v roce 2008 vystaveny na prodej na internetu, zatímco sběratel Taylor James před několika dny vystavil na prodej brýle, které nosil Jeffrey Dahmer ve vězení, za 150 000 dolarů. Byly zde také další předměty včetně rodinných fotografií Dahmerových, bible a dalšího páru brýlí, které již byly prodány soukromému sběrateli za nezveřejněnou částku. 

Pokud však minulost předznamenává budoucnost, úspěch seriálu Dahmer na Netflixu může znovu přinést popularitu leteckým brýlím. Možná z nevhodných důvodů, které je možná osvobodí od jejich korelace s lidským typem strašidelného samotáře. Do té doby si ti, kdo chtějí (a mohou si je dovolit), mohou vždy koupit Dahmerovy skutečné brýle, snad s nadějí, že nebudou kopírovat jeho osud stejně jako jeho outfity.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best