Home  /  Stories  /  Pánové pozor! Když penis náhle změní barvu, nejedná se o žádný kouzelnický trik, ale může jít o zdravotní problém

Pánové pozor! Když penis náhle změní barvu, nejedná se o žádný kouzelnický trik, ale může jít o zdravotní problém

Jako lilek má penis vypadat jen v sexy textových zprávách. Pokud to spatříte v kalhotách, hurá na pohotovost.
29.05.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Možná si myslíte, že pojmy "penis" a "změna barvy" by se nikdy neměly vzájemně spojovat. Ale i když to zní divně, může být normální, že váš nejlepší kousek získá jiný odstín - například když jste vzrušení. Hlavička penisu se může před nebo během pohlavního styku nebo při masturbaci zbarvit do sytě červené nebo fialové barvy, což je způsobeno zvýšeným průtokem krve do penisu, který vám pomáhá dosáhnout a hlavně udržet erekci. Pokud však zrovna nejste při chuti, je změna barvy penisu důvodem k obavám.

Důvody, proč penis může změnit barvu a co byste měli dělat

Muži i ženy to cítí stejně: pokud jde o oblast pod pasem, návštěvu lékařské ordinace odkládají až na poslední chvíli. Ale zejména pokud jde o penis, žádný muž by neměl dlouho váhat. Sice vám neupadne, ale chcete, aby váš přítel zůstal připraven k akci, že?

Poranění penisu

Modřiny vznikají, když drobné krevní cévy prosakují pod kůži a tyto skvrny již svítí fialově, modře, zeleně nebo dokonce černě. To známe z modřin na těle. Modřiny vznikají snadněji, než si myslíte. Nemusíte být ani tvrdě kopnuti mezi nohy. Mohli jste se uhodit, zachytit si penis do zipu nebo dokonce mít tvrdší sex. Pokud musíte užívat léky na ředění krve, budete mít tento problém častěji. Dobrou zprávou je, že mírné pohmožděniny téměř nebolí - a to ani na penisu. Během několika dní se problém vyřeší sám. Pokud však máte bolesti, je čas navštívit odborníka.

Zlomenina penisu

Nyní to začíná být velmi nepříjemné. Penis ve skutečnosti nemá žádnou kost, ale skládá se z vazů a tkáně, které se mohou nadměrně natáhnout. To může vést k silným podlitinám, otokům a sytě fialové barvě. Nejčastěji k tomu dochází při tvrdém sexu, protože při erekci je penis méně pružný a náchylnější k natažení. To může způsobit jeho ohnutí do směrů, které mohou být velmi bolestivé. Zlomeniny penisu však vznikají také v důsledku úrazu, například při těžkých zraněních při autonehodě. Pokud je váš penis zlomený, pravděpodobně uslyšíte hrozný zvuk, po kterém následuje prudká, náhlá bolest, otok a syté zbarvení. V nejhorších případech může penis skutečně vypadat jako emoji lilku. Určitě si toho všimnete a pak musí cesta vést okamžitě na pohotovost. Zlomeniny penisu obvykle vyžadují operaci, a pokud budete čekat příliš dlouho, mohli byste mít v budoucnu problémy s erekcí. Zlomenina penisu sama od sebe nezmizí.

Alergická reakce

Alergie nejsou neobvyklé, mohou způsobit kožní vyrážky a to se může stát i na penisu. Obvykle jsou příčinou antibiotika, léky proti bolesti (jako paracetamol nebo ibuprofen) a antipsychotika. Pokud je vyrážka doprovázena šupinatostí kůže nebo bolestí, může se jednat o Stevens-Johnsonův syndrom. Jedná se o vzácné onemocnění, které však postihuje muže dvakrát častěji než ženy. Pokud si po užití léků všimnete vyrážky, zavolejte do ordinace lékaře. Ten vás odkáže na dermatologa, který může vyrážku posoudit a určit, zda je způsobena alergickou reakcí.

Slyšeli jste už někdy o purpuře?

Purpura jsou malé fialové hrbolky na kůži, často na penisu, hýždích, dolních končetinách nebo loktech. Hrbolky vznikají, když krevní cévy pod kůží začnou prosakovat. Boule obvykle nejsou bolestivé, ale mohou být doprovázeny bolestí břicha, kloubů nebo otokem a bolestí v šourku. Purpura na penisu je obvykle důsledkem autoimunitní reakce, která vyvolává zánět. Purpura je méně děsivá, než zní a vypadá. Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, zavolejte do ordinace, kde vám doporučí protizánětlivý lék, který vás těchto boulí zbaví.

Pohlavní nemoc

Pokud si na penisu všimnete fialově zbarvených malých puchýřků, může jít o herpes nebo syfilis. Herpes je častější a obvykle začíná puchýřky, které se vyvinou v bolestivý červený nebo fialový vřídek, z něhož vytéká čirá nebo nažloutlá tekutina. Syfilis může způsobit červené nebo fialové skvrny, které jsou pevné a kulaté, ale nebolestivé. Pokud jde o pohlavně přenosné choroby, návštěvě odborníka se nevyhnete. Pokud je syfilis zachycena včas, lze ji vyléčit pomocí antibiotik. Bohužel viru herpesu se zbavit nelze. Ani na rtu ani na penisu se oparu nezbavíte. Léky však mohou pomoci dostat ohniska pod kontrolu a zmírnit bolest. To je také naléhavě nutné, protože obě nemoci jsou nakažlivé! Proto je jakýkoli pohlavní styk bez kondomu tabu, dokud se nevyléčíte a test nebude negativní.

Když je penis hnědší než zbytek těla

Pokud jste někdy stáli nazí před zrcadlem, možná jste si všimli, že penis může být výrazně hnědší než zbytek těla. Za toto zbarvení je zodpovědná dávka pohlavních hormonů. S přibývajícím věkem řídne nejen ochlupení, ale mění se i kůže. Hormony jako testosteron a estrogen regulují činnost buněk v kůži a ochlupení. Melanin je zodpovědný za uvolňování pigmentových bílkovin. Když nastane puberta, hladina testosteronu se u mužů zvýší a tento hormon může ovlivnit oblasti kůže tak, že jsou tmavší. Pokud vám to vadí, vyhýbejte se těsným kalhotám. Dodatečné tření způsobuje, že kůže v těchto oblastech zesiluje, protože se chrání. Sportovci tento problém znají. Šourek a vnitřní strana stehen tmavnou, když jsou lidé aktivnější. U žen se to obvykle děje na bradavkách. Hnědé skvrny jsou důvodem k obavám pouze tehdy, když se kůže změní náhle. Tehdy totiž může být za změnu barvy zodpovědná zvýšená koncentrace inzulínu, což je první příznak cukrovky. Proto je lepší navštívit lékaře, i když se to pak ukáže zbytečné.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best