Home  /  Stories  /  Pelé zemřel

Pelé zemřel

Zemřel Edson Arantes do Nascimento: Fotbalista známý jako Pelé zemřel v São Paulu ve věku 82 let. Pro mnohé byl prostě nejlepší ze všech.
29.12.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Ve věku 82 let zemřela brazilská fotbalová legenda Pelé. Ve čtvrtek to potvrdil jeho agent Joe Fraga. Pelé se od roku 2021 léčil s rakovinou tlustého střeva. Posledních několik týdnů strávil v nemocnici.

Trojnásobný mistr světa s Brazílií, 77 gólů v 92 zápasech za národní tým: Pelého bilance je více než úctyhodná. A díky své vynikající rychlosti, obratnosti a technickým dovednostem, díky svému obdivuhodnému důvtipu a herní inteligenci je mnohými stále považován za nejlepšího hráče, který kdy vstoupil na hřiště.

Pelé se narodil 23. října 1940 João Ramosovi do Nascimento a Marii Celeste Arantesové v Três Corações v Minas Gerais. Jeho otec, kterému se jako fotbalistovi říkalo Dodinho, sám doufal v profesionální kariéru v Atléticu Mineiro, ale komplikované zranění jeho sny zhatilo. Rodina, která žila v chudých poměrech, se přestěhovala do státu São Paulo. Aby přispěl k příjmu šestičlenné rodiny, pracoval malý Edson jako čistič bot a poslíček. Jeho vášní byl od útlého věku fotbal: často chodil za školu, aby mohl hrát v jednom z pouličních týmů. Tehdy také dostal svou přezdívku Pelé.

1000. gól Santosu FC

V jedenácti letech si jeho mládežnický trenér Waldemar de Brito všiml chlapcova talentu a podpořil ho. V roce 1956 de Brito zařídil Pelému zkušební trénink v klubu Santos FC a představil ho s tím, že má talent na to, aby se jednou stal nejlepším fotbalistou na světě. Klub se ho ujal a už v 16 letech byl nejlepším střelcem národního šampionátu. V 17 letech byl povolán do reprezentace a v roce 1958 vyhrál ve Švédsku svůj první světový pohár. To se mu podařilo ještě dvakrát, v roce 1962 v Chile a v roce 1970 v Mexiku.

Poté se díky němu stal Santos FC téměř neporazitelným - klub na začátku 60. let vyhrál 85 % svých zápasů a vyhrál nejen Copa Libertadores, ale také Světový pohár proti Benfice Lisabon v roce 1962. Pelé byl nespornou hvězdou týmu. Na konci roku 1969 vstřelil svůj „Milésimo“, tisící gól. Po celé zemi se rozezněly kostelní zvony a pošta mu věnovala známku. 

V roce 1974 - poznamenaném nesčetnými fauly - Pelé po 17 letech oznámil odchod do důchodu. Následující rok se však musel vrátit, protože ho pochybní finanční poradci připravili o spoustu peněz. V letech 1975-1977 hrál za Cosmos New York, kde měl hrát i Franz Beckenbauer.

Ministr sportu a zvláštní vyslanec OSN

Po skončení kariéry, která skončila 1. října 1977 mediálně účinně zinscenovaným zápasem mezi FC Santos a Cosmos, který byl vysílán živě - Pelé odehrál za každý tým jeden poločas - založil sportovní marketingovou agenturu a nadále působil jako vyhledávaná reklamní figura. V roce 1995 se stal brazilským ministrem sportu a od roku 1977 byl zvláštním vyslancem OSN pro rozvojové projekty.

Pelé po sobě zanechal celkem pět dětí se dvěma manželkami, z toho dvě nemanželské. Jeden z jeho synů se stal fotbalistou FC Santos. Řekl o sobě: „Chudý, bohatý, ošklivý nebo krásný, pro Boha jsou si všichni lidé rovni. Nevím, proč mi dal zrovna tento dar. V životě jsem mohl hrát jen fotbal. Michelangelo maloval, Beethoven hrál na klavír a já jsem hrál fotbal.“ A Romario řekl: „Ta hra by se vlastně neměla jmenovat fotbal, ale Pelé.“

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best